Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Systemy ciepłownicze stoją wobec perspektywy wzrostu kosztów prowadzonej działalności, na który składają się: koszty węgla - w coraz większej skali importowanego, kupowanego po cenach istotnie wyższych niż ceny miału dla elektroenergetyki zawodowej, koszty pozwoleń na emisję CO2 (rys. 1), koszty wykorzystania wody, koszty energii elektrycznej zużywanej na potrzeby wytwarzania ciepła i utrzymania systemu ciepłowniczego, koszty płac oraz barier, jakim podlegają ceny ciepła, nie pozwalających przenieść na klientów pełnych skutków wzrostu ww. kosztów.
PL
PPA – Power Purchasing Agreement – długoterminowa umowa zakupu energii zawarta bezpośrednio pomiędzy jej wytwórcą, w szczególności z OZE , a jej odbiorcą, zainteresowanym w szczególności ceną lub „kolorem”. Zazwyczaj inicjatorem jej zawarcia jest inwestor w OZEE , zainteresowany zapewnieniem długofalowego finansowania inwestycji, warunkującego np. uzyskanie kredytu. Korzyść takiej struktury dostrzegła Komisja Europejska, w dyrektywie Red II wprost promując wdrażnie PPA .
EN
The government presented a draft resolution for public consultation on the future of nuclear energy. The article contains detailed expert comments on the text of the resolution and its justification.
PL
Określenie Power to Heat (P2H) dotyczy zagospodarowania produkcji energii elektrycznej z OZE, w szczególności pogodowo-zależnych wiatrowych i słonecznych oraz wodnych (tzw. Green Power to Heat – gP2H). Koncepcja P2H opiera się na integracji rynków energii elektrycznej i systemów ciepłowniczych, z której mają wynikać dwie podstawowe korzyści: wzrost możliwości bilansowania systemów elektroenergetycznych poprzez magazynowanie w cieple nadwyżek produkcji energii elektrycznej z OZE oraz dodatkowe przychody przedsiębiorstw ciepłowniczych z tytułu sprzedaży ciepła przy niższym koszcie jego wytworzenia (z większą marżą).
PL
Efektywny system ciepłowniczy warunkuje dostęp do finansowania ze środków publicznych i daje ciepłowniom przywileje, np. możliwości wyboru przez odbiorców ciepła, alternatywnych do ciepłownictwa systemowego, sposobów zaopatrzenia odbiorców w ciepło. Czy taki system jest możliwy w Polsce?
PL
W dyrektywie o efektywności energetycznej wprowadzono definicję „efektywnego systemu ciepłowniczego", w którym do produkcji ciepła wykorzystuje się w co najmniej 50% energię z odnawialnych źródeł energii lub odpadową, albo w 75% ciepło pochodzące z kogeneracji czy w 50% połączenie takiej energii i ciepła. Osiągnięcie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego warunkuje dostęp do finansowania ze środków publicznych i daje ciepłowniom pewne przywileje, jeśli chodzi o możliwości wyboru przez odbiorców ciepła, alternatywnych do ciepłownictwa systemowego sposobów zaopatrzenia odbiorców w ciepło.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.