Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom T. 98, nr 5
784--787
PL
W składzie odpadów wiertniczych zidentyfikowano głównie minerały ilaste z grupy smektytu, kaolinitu oraz chloryty, baryt, kwarc, różnorodne węglany i sole (najczęściej NaCl i KCl). Obecne były również substancje organiczne, głównie polimery oraz kompleksy polimerowo-ilaste. Potwierdzono tezę, że materiał pochodzący z obciążonych olejowych płuczek wiertniczych może stać się po obróbce termicznej efektywnym składnikiem zapraw cementowych, wykorzystywanych jako osłony przed promieniowaniem jonizującym. Zaolejone odpady wiertnicze wysuszono w temp. 105°C przez 24 h i następnie w temp. 800°C przez 2 h celem wypalenia związków organicznych. Materiał o uziarnieniu poniżej 0,1 mm dodawano w ilości 25% mas. do cementu portlandzkiego i badano parametry zapraw cementowych. Stwardniałe zaprawy cementowe badano metodą dyfrakcji rentgenowskiej i metodami SEM i porównano z zaprawami referencyjnymi.
EN
Oiled drilling wastes were heated at 105°C for 24 h to remove moisture and then at 800°C for 2 h to remove org. compds. to decomp. CaCO₃, resp. The material was then shredded to a grain size below 0.1 mm and added (25% by mass) to Portland cement to det. the phys. and chem. parameters of the cement mortars. The hardened cement mortar was studies by X-ray diffraction anal. and found comparable to ref. mortar.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.