W artykule przedstawiono problematykę politycznych decyzji, dotyczących podstawowych parametrów ustalania ubezpieczenia od bezrobocia na poziomie centralnym. Porównano skutki, wynikające z większościowego i proporcjonalnego głosowania. Wyniki stopy zastąpienia bezrobocia zależą od rozłożenia indywidualnych preferencji w ramach i pomiędzy okręgami wyborczymi.
Przedstawiono teoretyczne podstawy systemu finansowania działalności badawczorozwojowej. Skoncentrowano się na zagadnieniach efektywności systemu i czynnikach ją warunkujących. Na tym tle zaprezentowano podobieństwa i różnice występujące w systemach niemieckim i polskim. Wykazano znaczenie akademickich i pozaakademickich instytucji naukowych dla ukształtowania systemów finansowania badań naukowych i rozwoju w obu krajach. Wskazano możliwe rozwiązania, służące poprawie efektywności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.