Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł przedstawia krótkie wprowadzenie do tematyki synchronizacji procesów, pracujących równolegle w systemie operacyjnym komputera, z wykorzystaniem mechanizmu semaforów. Po ogólnym omówieniu zasad funkcjonowania semaforów, ich działanie przedstawiono na prostym przykładzie praktycznym, realizowanym z wykorzystaniem języka Python.
PL
Artykuł, trzeci z cyklu poruszającego problematykę synchronizacji procesów, przedstawia proste przykłady synchronizacji procesów działających równolegle, w pętlach skończonych. Synchronizacja jest realizowana z wykorzystaniem mechanizmu semaforów. W przykładach posłużono się procesami rywalizującymi o dostęp do konsoli. Pokazano przykłady procesów blokujących swoje działanie oraz rozwiązanie problemu blokady w konkretnych przypadkach. Przedstawiono również przykłady synchronizacji wymagające użycia koordynatora. Przykłady zamieszczone w artykule realizowano z wykorzystaniem języka Python.
PL
Artykuł jest drugim, z cyklu przedstawiającego problematykę wykorzystania mechanizmu semaforów do synchronizacji procesów w systemie operacyjnym. Przedstawiono w nim proste przykłady synchronizacji procesów działających w pętlach nieskończonych. Procesy te, wypisując pojedyncze litery na konsoli rywalizują o dostęp do niej. Omówione przykłady pokazują działanie procesów bez synchronizacji oraz z synchronizacją pozwalającą uzyskać określone, dające się przewidzieć efekty. Na początku artykułu przypomniano krótko zasady funkcjonowania semaforów. Przykłady praktyczne zrealizowano z wykorzystaniem języka Python. W artykule zaproponowano również zadania do samodzielnego wykonania, bazujące na przykładach omawianych w treści artykułu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.