Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z uzyskaniem dyplomu przez Aleksandra Dobrzańskiego, zbiegła się w Rosji rewolucja, która pochłaniała dziennie tysiące ofiar. Absolwent Politechniki Kijowskiej, którego rodzina i kuzyni to w większości oficerowie carscy (w czasie i po rewolucji walczący po stronie białogwardzistów, począwszy od gen. Korniłowa, poprzez gen. Denikina, a od kwietnia 1920 r. – jego następcy, gen. Piotra Wrangla) również brał udział w życiu politycznym.
2
Content available remote Prof. Włodzimierz Jerzy Świetlik (1922- 2016)
100%
3
Content available remote Wacław Nowotny (1904-1985)
100%
PL
W 2015 roku minęła 30. rocznica śmierci Wacława Nowotnego, technologa szkła, specjalisty w dziedzinie budowy pieców szklarskich, prekursora rozwoju przemysłu szklarskiego w powojennej Polsce, pedagoga, autora i współautora podręczników szklarstwa, fachowych książek i artykułów w prasie specjalistycznej Szkło i Ceramika. W Wołominie zapisał się w pamięci jako współorganizator i wieloletni pedagog Technikum Przemysłu Szklarskiego.
5
100%
PL
Paracin, zabytkowe miasto (liczące obecnie ok. 25 tys. mieszkańców) oddalone o 150 km od Belgradu, to kolejny przystanek w biografii Aleksandra Dobrzańskiego. Inżynier znalazł zatrudnienie w Serbskiej Fabryce Szkła w Paracinie (październik 1924 – wrzesień 1927), gdzie w krótkim czasie awansował od asystenta projektanta budowy pieca do stanowiska naczelnego inżyniera – dyrektora ds. technicznych. W 1925 r. dołączyła do niego żona Lidia. 25 sierpnia tego roku inżynier otrzymał wyczekiwane obywatelstwo Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (SHS). Rok później na świat przyszła ich córka – Irenka.
6
Content available remote Co hutnik robi, kiedy nie pracuje
100%
PL
Minęło już prawie 40 lat od śmierci jednego z najbardziej cenionych nestorów polskiego szklarstwa, inż. Aleksandra Dobrzańskiego (1891-1975), wieloletniego redaktora naczelnego „Szkła i Ceramiki”, z pewnością prekursora i inicjatora rozwoju przemysłu szklarskiego w przedwojennej i powojennej Polsce, specjalisty w dziedzinie budowy pieców szklarskich i technologii szkła, autora wielu artykułów, współautora i recenzenta książek i podręczników o technologii szkła, pedagoga i wychowawcy, zwanego przez uczniów Technikum Przemysłu Szklarskiego po prostu Dziadkiem.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.