Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Kontynuując rozważania poświęcone gminnym działaniom mającym na celu zwiększenie strumienia środków pieniężnych zasilających komunalną kasę, nie sposób nie odnieść się do kwestii opłat za wody opadowe lub roztopowe. Budzi ona spore kontrowersje – zarówno prawne, jak i społeczne.
PL
Poszukując odpowiedzi na pytanie, które ze spoczywających na barkach gmin zadań nadają się do skomercjalizowania, należy w szczególności wsłuchać się w brzmienie art. 18 pkt 2 Ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (DzU z 2011 r. nr 5, poz. 13, z późn. zm. – u.p.t.z.).
PL
Truizmem jest twierdzenie, że w aktualnej sytuacji gospodarczej gminy – eufemistycznie rzecz ujmując – nie mogą narzekać na nadmiar wolnych środków, z których mogłyby finansować realizację spoczywających na ich barkach zadań własnych. W tym kontekście samorządy niejako zmuszone są do poszukiwania – w granicach wytyczonych prawem – metod innych niż tradycyjne w celu racjonalnego i efektywnego realizowania wspomnianych zadań.
PL
Czy gmina może – odpowiadając niejako na „proekologiczny apel” prawodawcy, zawarty w art. 82 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody – wprowadzić poprzez zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy zakaz rozrzutu soli?
PL
Proces przenoszenia na grunt krajowego prawa komunalnego przepisów prawa wspólnotowego, które bezpośrednio bądź pośrednio wpływają na tryb i zasady wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań publicznych, rodzi szereg trudności interpretacyjnych. Dowodem może być choćby kwestia organizacji lokalnego transportu zbiorowego.
PL
W drodze nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych wykluczono możliwość udzielania zamówień in house w przypadku odbioru albo odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. W jakim trybie wyłaniany ma być podmiot odbierający odpady komunalne z nieruchomości mieszanych?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.