Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 4
60--63
PL
Raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu ONZ, opublikowany 9 sierpnia 2021 r., który odbił się szerokim echem w przestrzeni medialnej, jest już naprawdę alarmujący. Dla Ziemi i dla każdego człowieka z osobna. Wzrost temperatury na globie o ponad 1ºC, a przez to topniejące lodowce, grożące zalaniem także części Polski, wymierająca, poprzez działalność człowieka, naturalna osłona leśna, coraz częstsze i bardziej śmiercionośne anomalia pogodowe, stają się tym z czym trzeba nauczyć się żyć. Ale czy tylko nauczyć się, przy tym akceptując? Czy logistycy coś mogą zrobić dla otoczenia? Chyba nikt już nie kwestionuje tego, że branża logistyczna swoje „dokłada” do tzw. globalnego ocieplenia. Ale czy logistycy mają narzędzia, np. informatyczne, aby temu negatywnemu oddziaływaniu przeciwdziałać? Wbrew pozorom, szeroko rozumiane IT, ma poważną rolę do odegrania w strategii proekologicznej, oczywiście pod warunkiem, że sama informatyka jest przyjazna środowisku. Ale narzędzia powinny być dobierane do celu, który chcemy osiągnąć i którego jesteśmy świadomi.
|
2021
|
tom nr 2
44--46
PL
Winston Churchill mawiał pod koniec II wojny światowej: „Nie pozwól, aby dobry kryzys się zmarnował”. Podobnie jak tamta wojna przyczyniła się do rozwoju ludzkości, tak i ta, pandemiczna zawierucha może mieć pozytywne efekty. Oczywiście nic nie zrekompensuje upadków całych sektorów gospodarki, ale w globalnym świecie niektóre branże, jak logistyczna, zyskują na stracie innych. Ale trzeba pamiętać o konieczności zmian, co zauważają rozmówcy. Przerwane globalne łańcuchy dostaw, w połączeniu ze wzrostem niestabilności geopolitycznej i społecznej, poprowadzą nas w kierunku regionalizacji produkcji, a co za tym idzie skrócenia i jeszcze większej zwinności procesów logistycznych. Obsługa logistyczna może się stać jeszcze bardziej zdywersyfikowana pod kątem indywidualnych potrzeb klienta, a zarządzanie łańcuchami na stałe przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.
|
|
tom nr 3
62--65
PL
Trudny, ale i … inspirujący czas, jaki przyniosła pandemia COVID-19, przyniósł wiele zmian, na różnych płaszczyznach życia społecznego i gospodarczego. Także branża logistyczna nie oparła się temu i prawdopodobnie zauważyła, że to, co nieuniknione stało się potrzebą chwili, to, co wydawało się niemożliwe, okazało się nad wyraz proste, a to co wydawało się istotne, stało się przynajmniej mało ważne. W czasie wciąż trwającej pandemii liderzy branży wprowadzają wiele działań, po raz kolejny udowadniając, że to kryzysy uruchamiają największe pokłady energii, kreatywności i determinacji, że zmiana – jeżeli dobrze przeprowadzona – jest najbardziej rozwojowym stanem każdej organizacji.
|
2020
|
tom nr 4
68--71
PL
Synteza wypowiedzi przedstawicieli trzech opera-torów TSL potwierdza słowa Tytusa Liwiusza: „Si vis pacem, para bellum” (Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny), gdzie pokojem jest „normalne” funkcjonowanie, a „wojną” kryzys, wywołany np. pandemią. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że będzie coraz więcej różnych i nieprzewidywalnych „nienormalności” w otoczeniu logistyki. Rosnąć będzie rola nietuzinkowych, w tym cyfrowych kompetencji, niezawodnych systemów informacyjnych i niezachwianej komunikacji w łańcuchu dostaw, co zwiększa szansę nie tylko na przetrwanie, ale i wzmocnienie organizacji. Transformacja cyfrowa organizacji jest tym kierunkiem, w którym muszą podążać operatorzy logistyczni.
|
|
tom nr 1
59--63
PL
Kryzys wywołany pandemią COVID-19 wyraźnie pokazał przyśpieszenie działań w obszarze transformacji cyfrowej operatorów logistycznych. Ale jak stwierdza prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, należy rozróżnić różne etapy transformacji cyfrowej, mianowicie: dygitalizację procesów, wykorzystywanie chmury obliczeniowej i wdrażanie technologii kognitywnych, z których wszystkie były znane i to nawet dobrze, już przed pandemią. Wdrażanie tehnologii poznawczych to jednak ten etap transformacji, któremu ostatni kryzys nadał przyśpiezenia. Warto sie tym technologiom uważnie przyglądać, gdyż odwrotu od nich raczej już nie ma. Wsród technologii kognitywnych, sztuczna inteligencja zajmuje istotne miejsce.
EN
The main objective of the paper was to show the level of public spending on environmental protection in the European Union countries. All European Union member states were selected for research purposefully. The research period concerned the years 2005-2017. The sources of materials were EUROSTAT data, literature of the subject. For the analysis and presentation of materials, descriptive, tabular and graphical methods, constant basis dynamics indicators, Gini concentration coefficient, concentration analysis using the Lorenz curve, density diagram (nuclear estimator), Pearson's linear correlation coefficients were used. Public spending on environmental protection is gradually becoming more and more accepted by the government, as evidenced by their systematic growth. There was a very high concentration of this type of expenditure in several EU countries. The first four countries were the largest economically, namely France, Germany, Great Britain and Italy. The importance of spending on environmental protection in national budgets was low, however, there were differences between countries. In this case, the level of economic development was not decisive. A significant relationship was found between the economic situation of the country and the value of public expenditure on environmental protection. On the other hand, parameters per person were not suitable for determining interdependencies. The wealth of the society was not a decisive factor in the amount of support. In many countries, spending on environmental protection is an element of policy. Rulers are more likely to use public funds for purposes that give more visible effects and are economically effective.
PL
Celem głównym pracy było ukazanie poziomu wydatków publicznych na ochronę środowiska w krajach Unii Europejskiej. W sposób celowy wybrano do badań wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Okres badań dotyczył lat 2005-2017. Źródłami materiałów były dane EUROSTAT, literatura przedmiotu. Do analizy i prezentacji materiałów zastosowano metody opisową, tabelaryczną, graficzną, wskaźniki dynamiki o podstawie stałej, współczynnik koncentracji Giniego, analiza koncentracji za pomocą krzywej Lorenza, wykres gęstości (estymator jądrowy), współczynniki korelacji liniowej Pearsona. Wydatki publiczne na ochronę środowiska stopniowo są coraz bardziej akceptowane przez rządzących, o czym świadczy ich systematyczny wzrost. Występowała bardzo duża koncentracja tego typu wydatków w kilku państwach UE. W pierwszej czwórce krajów były największe gospodarczo kraje, a więc Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Znaczenie wydatków na ochronę środowiska w budżetach krajowych było małe, występowały jednak różnice między poszczególnymi krajami. W tym przypadku poziom rozwoju gospodarczego nie był decydujący. Stwierdzono istotny związek między sytuacją gospodarczą kraju a wartością wydatków publicznych na ochronę środowiska. Z kolei parametry w przeliczeniu na osobę nie były odpowiednie do określenia współzależności. Zamożność społeczeństwa nie była czynnikiem decydującym o wysokości wsparcia. W wielu państwa wydatki na ochronę środowiska są elementem polityki. Rządzący chętniej przeznaczają środki publiczne na cele, które dają bardziej widoczne efekty i są efektywne ekonomicznie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.