Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom Nr 2
10--14
PL
W pierwszej części artykułu („ECiZ” nr 12-2010/1-2011) profesor Jan Popczyk dowodził, że polska energetyka wielkoskalowa cofa się w rozwiązania z przeszłości, że zdecydowanie nie nadąża za trendami światowymi. W części drugiej artykułu pokazuje natomiast zarówno ogromny potencjał energetyki rozproszonej, jak i szansę przed jaką stoi polskie rolnictwo… energetyczne.
|
|
tom nr 1
7-11
PL
Koreferowane opracowanie jest pierwszą próbą, podjętą przez PSE SA, połączenia zagadnień rozwojowych podsektorów wytwórczego i przesyłowego. W zakresie źródeł wytwarzania opracowanie jest kontynuacją ZPR-1 (1994, [1]) oraz ZPR-2 (1997, [2]). W zakresie sieci przesyłowej jest to natomiast kontynuacja pracy poświęconej koncepcji rozwoju tej sieci w okresie do 2020 roku (1996, [3]). Podkreślenia wymaga także fakt, że w zakresie opracowania znalazła się pierwszy raz regionalizacja wytwarzania, chociaż na razie widziana głównie z perspektywy rynku systemowego (źródeł przyłączanych do sieci przesyłowej i przede wszystkim przepływów w sieci przesyłowej).
|
|
tom Nr 2
10--15
PL
Dwadzieścia lat temu, zwłaszcza po uchwaleniu w USA ustawy Energy Act w 1992 roku, świat - za przyczyną zasady TPA - dowiedział się, co to są stranded costs (koszty osierocone) w elektroenergetyce. W połowie lat 90. roczne obciążenie amerykańskiej gospodarki związane z tymi kosztami wynosiło 30 mld USD. Wśród krajów europejskich dotkniętych pierwszą falą stranded costs znalazła się także Polska, gdzie za uwolnienie rynku energii elektrycznej od KDT-ów odbiorcy musieli zapłacić około 15 mld zł (i jeszcze płacą).
6
Content available remote O rynku bilansującym
100%
|
2001
|
tom nr 4
24--29
7
Content available remote Synergetyka
100%
PL
Pod pojęciem synergetyki rozumie się syntezę długoterminowych przemian strukturalnych (technologicznych, ekonomicznych i społecznych) obejmujących – w kontekście bezpieczeństwa energetycznego – budownictwo (inteligentny dom plus-energetyczny), transport (samochód elektryczny), rolnictwo (rolnictwo energetyczne – biogazownie, biorafinerie) i energetykę (energetyka OZE/URE), która będzie się dokonywać w środowisku Smart Grid i z troską o bezpieczeństwo ekologiczne.
EN
The concept of synergism implies the synthesis of long-term structural changes (technological, economic and social), including – in the context of energy security – construction (smart plus-energy building), transport (electric vehicle), agriculture (energy agriculture - biogas, biorefineries) and energy industry (RES/DDG) which will occur in the Smart Grid environment and address concerns for ecological safety.
8
Content available remote Ocena trwałości ociepleń metodą "lekką"
100%
|
|
tom nr 1
57-57
9
Content available remote Paliwa dla ciepłownictwa w świetle realizacji celów europejskich
100%
|
|
tom R. 39, nr 10
20-27
|
|
tom Nr 6
5--9
PL
Kończy się rok, w którym bezpieczeństwo energetyczne było najważniejszym werbalnym hasłem gospodarczym rządu. Ale czy w XXI wieku da się zbudować bezpieczeństwo energetyczne bez strukturalnej przebudowy układu korporacyjnego w kompleksie paliwowo-energetycznym, bez konkurencji i bez inwestorów? I jaka jest szansa na stworzenie nowoczesnej energetyki przez siły postkorporacyjne?
|
|
tom T. 41, nr 10
340-349
PL
W artykule omówiono możliwości zastosowania Urządzeń Rozproszonej Energetyki (URE) w gospodarce energetycznej Polski. Udowodniono, że wprowadzenie URE, poparte odpowiednim wsparciem rządowym, pozwoli na spełnienie przez Polskę wymagań Pakietu "3x20".
EN
The article discusses the applicability of the Distributed Energy Systems (DES) in the Polish energy economy. It has been shown that the introduction of the DES, backed by the appropriate support of the government, will enable Poland to meet the "3x20" Package requirements.
12
100%
PL
Autor w artykule opisuje przyszłość polskiej energetyki, w której coraz większą role będą odgrywały lokalne źródła energii takie jak elektrownie wiatrowe, słoneczne, biogazownie, pompy ciepła oraz samochód elektryczny. Współpraca z wielką siecią energetyczną będzie możliwa dzięki inteligentnym sieciom elektroenergetycznym sterowanym przy pomocy Ethernetu.
EN
The article describes the future of Polish electrical power engineering. The author predicts that in the foreseeable future local sources of energy such as wind power, photovoltaics, biogas, heat pumps and electric cars will play a significant role in this great project. The connection to the national power system will be possible due to smart grids controlled by Ethernet.
|
2014
|
tom Nr 8
36--42
PL
Konsolidacja i giełdowa prywatyzacja elektroenergetyki to największy strategiczny błąd ostatnich dwudziestu lat. Przede wszystkim giełdowa prywatyzacja wystawiła skonsolidowane grupy w okresie wielkiego kryzysu (2007-2012) na działanie globalnego kapitału spekulacyjnego. Zamiast tego należało działać odwrotnie: kontynuować reformy rynkowe we wcześniej zdecentralizowanej elektroenergetyce i w taki sposób przygotowywać ją na przyjście energetyki OZE, prosumenckiej.
|
|
tom nr 10
491-495
PL
Referat stanowi próbę refleksji dotyczącej ciągłości tradycji w elektroenergetyce, nieuchronności zmian w tym sektorze i wreszcie ciągłości sił wywołujących zmiany. Działalność zawodowa, poglądy i postawa życiowa Profesora Lucjana Nehrebeckiego stanowią odniesienie dla tej refleksji. Z drugiej strony podjęta próba ma na celu ułatwienie zrozumienia i zaakceptowania zmian dokonujących się obecnie w sektorze. W referacie przedstawiony jest zarys analizy doświadczeń Profesora Nehrebeckiego ze współpracy z Komisją Planowania, z dążeń o respektowanie ekonomiki w energetyce, z procesu rozszerzania zainteresowań na nowe obszary: od elektryfikacji Polski, poprzez energetyzację, w kierunku racjonalizacji energii i paliw. W świetle dokonanej analizy przedstawiony jest problem rozwoju rynku energii elektrycznej jako naturalny etap w ciągu historycznych zmian.
|
|
tom Nr 10
5--8
PL
XXI wiek stawia przed nami wielki, globalny projekt cywilizacyjny. Jest nim całkowita przebudowa energetyki. Dokonywać się będzie poprzez nową syntezę energetyki i ochrony środowiska, technologii teleinformatycznych i biotechnologii, ale także techniki, ekonomiki i regulacji prawnych. Zwłaszcza w części związanej z samochodem elektrycznym, a także w części, którą określa się nazwą Smart Grid, rozpoznawalną już w całym świecie, przenoszącą w energetyce akcent z produkcji energii na jej zarządzanie. Synergetyka, to pojęcie, które zastąpi klasyczną energetykę.
PL
Na podstawie analizy bieżącej sytuacji polskiej elektroenergetyki, którą uznaje się jako kryzysową, oraz sytuacji energetyki na świecie (szeroko rozumianej), którą uznaje się za przełomową, przedstawia się w artykule propozycję ochrony bezpieczeństwa energetycznego Polski w drugiej dekadzie za pomocą innowacyjnej energetyki rozproszonej (za pomocą technologii gazowych i gazu ziemnego oraz biomasowych paliw drugiej generacji, na początek biogazu/biometanu uzyskiwanego z roślin energetycznych w procesach fermentacyjnych). Rozwój innowacyjnej energetyki rozproszonej, w drugiej dekadzie służącej do ochrony bezpieczeństwa energetycznego, traktuje się jako przygotowanie Polski do absorpcji paliw gazowych drugiej generacji uzyskiwanych komercyjnie w trzeciej dekadzie z węgla (z ewentualnym wykorzystaniem reaktorów jądrowych służących do produkcji ciepła technologicznego w procesach przeróbki węgla).
EN
Based on the analysis of the current situation of the Polish power industry - considered to be in crisis - and the global situation of world-wide energy supply development (considered to be at a critical time) this paper presents proposals for improving the Polish energy security in the years 2010-2020 with the use of innovative distributed energy systems (based on natural gas and on second generation biomass fuels, starting with biogas/biomethane extracted from plants in fermentation processes). The development of innovative distributed energy systems in the next decade, which should improve Polish energy security, can also be treated as the preparation period for Poland to absorb second generation gas fuels produced commercially from coal in the years 2020-2030 (with an alternative use of nuclear reactors for heat production in coal processing).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.