Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Z analiz badawczych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na choroby wywołane skażeniem powietrza przez samochody na świecie umiera rocznie 1,2 mln osób, a w Europie 100 000 ludzi.
PL
Mało jest wynalazków, które zmieniły świat w równie istotny sposób jak samochody. Sposób dotarcia do określonego miejsca może jednak zostać zrealizowany też dzięki innym środkom komunikacji, np. transportowi zbiorowemu czy rowerom. A może wystarczy przejść pieszo? W jaki sposób zatem prowadzić racjonalną politykę przestrzenną, szczególnie transportową?
PL
Każdego dnia w krajach Unii Europejskiej średnio trzydzieścioro dzieci (0-14 lat) odnosi ciężkie obrażenia, a co drugi dzień troje dzieci traci życie w wypadkach drogowych. W ciągu dekady 2009-2018 blisko 7 tys. dzieci zmarło w wyniku obrażeń odniesionych w wypadkach na drogach całej UE. W latach 2009-2018 roczna liczba zgonów dzieci w wyniku wypadków drogowych zmniejszyła się w UE o 44%. W Polsce spadek ten wynosił odpowiednio 56% w przypadku ofiar śmiertelnych wśród dzieci. To sukces, ale możemy - i powinniśmy - ten wynik poprawić.
PL
Najdłuższy, ponadregionalny szlak rowerowy w Polsce to obecnie Green Velo. Wraz z trasami łącznikowymi i bocznymi liczy on 2079,5 km długości. Czy przyciąga rowerowych turystów?
PL
Politycy - na szczeblu zarówno rządowym, jak i samorządowym - często twierdzą, że budowa dróg przynosi sama z siebie rozwój gospodarczy. Tymczasem nie ma wiarygodnych danych, by potwierdzić ową tezę w praktyce. Przeciwnie: zdarza się całkiem często, że ogromne pieniądze topione są w „drogi donikąd”, bez szans na zwrot.
PL
Koronawirus tylko w znikomym stopniu rozprzestrzenia się w komunikacji zbiorowej. Część podróżnych jednak częściej wybiera własne auto. Wpływ ma na to także podwyżka cen biletów.
PL
Długi czas spędzony w drodze do pracy obniża produktywność oraz jakość życia zawodowego i prywatnego. Troską włodarzy miejskich powinno być zatem maksymalne jego skrócenie.
PL
W Krakowie mierzone są emisje motoryzacyjne metodą RSD. Mają one pomóc w ustaleniu, które grupy pojazdów generują największe zanieczyszczenia powietrza. Czy pomiary emisji spalin w formie zdalnej mogą w znaczący sposób wpłynąć na poprawę jakości powietrza?
PL
W walce z koronawirusem świat zastosował radykalne środki. Niestety, środki te miały zgubny wpływ na gospodarkę, ale powstrzymały tempo rozszerzania się pandemii. Przy tej okazji wystąpił niespodziewany proces częściowego oczyszczenia powietrza.
PL
Pasy autobusowe to najlepszy sposób na zwiększenie płynności i efektywności ruchu w transporcie miejskim.
PL
Wiek senioralny przestaje być wiekiem emerytury, a staje się czasem aktywności. Rower dla seniorów to także ważny środek transportu.
PL
W gospodarce rynkowej ceny powinny być ustalane w wyniku gry popytu i podaży. Sytuacja, w której rynek usług transportowych nie uwzględnia wszystkich kosztów - np. szkód wyrządzanych środowisku przez potoki samochodów, korki, blokowanie chodników przez zaparkowane auta - zachęca do korzystania z rozwiązań droższych i nieroztropnych.
PL
Mam sąsiada, który posiada 3 samochody i każdy z nich nadaje się na złom z racji zagrożeń dla środowiska, jakie generuje. Takie samochody można kupić za cenę znacznie niższą niż koszt zakupu roweru. Zapewne tenże właściciel będzie protestował przeciwko Strefie Czystego Transportu, jaka ma być wprowadzona w Krakowie w 2024 roku.
PL
Rada Miasta Krakowa na sesji 23 listopada 2022 roku przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT) na terenie całego miasta. Uchwałę uchylił sąd, trwa batalia o to, by na podstawie nowego, poprawionego aktu prawnego Strefa jednak powstała.
PL
W związku ze stale wzrastającą liczbą wypadków z udziałem pieszych Ministerstwo Infrastruktury postanowiło zaostrzyć przepisy, aby w lepszy sposób ochronić wszystkich uczestników ruchu. Nowe prawo miało wejść w życiu w lipcu 2020 r. Tak jednak się nie stało.
PL
Uspokojenie ruchu jest kompleksową koncepcją urbanistyczno-komunikacyjną, która rozwijana jest w aglomeracjach europejskich. Porządkuje i dostosowuje komunikacyjny sposób obsługi obszaru do jego podstawowych funkcji i charakteru użytkowego, kulturowego i ekologicznego.
PL
Kraków po raz drugi przymierza się do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem, bo od stosukowo twardych reguł i norm pozostawiono zbyt wiele wyjątków. W efekcie skuteczne egzekwowanie zakazów okazało się w praktyce niemożliwe.
PL
Prawidłowa z punktu widzenia kryterium transportowego forma urbanistyczna to taka struktura przestrzenna, która sprzyja zrównoważonemu transportowi, czyli takim zachowaniom komunikacyjnym użytkowników, w których racjonalizuje się długości podróży, motoryzacja indywidualna nie degraduje komunikacji zbiorowej i niezmotoryzowanej, a funkcjonowanie systemu transportu pozwala utrzymać harmonię z otoczeniem.
PL
Chociaż w trakcie pandemii spora grupa użytkowników samochodów przeniosła się do zdalnej pracy, prawie całkowicie rezygnując z dojazdów, to jednak część poczuła się jeszcze bardziej związana ze swoimi samochodami.
PL
Próby oparcia rozwiązania problemów komunikacyjnych miast li tylko na rozwiązaniach przyjaznych dla posiadaczy prywatnych aut podejmowane były, są i będą. Praktyka dowodzi jednak, że z góry są one skazane na niepowodzenie. To tylko kwestia czasu. Odpowiedzią jest idea budowy miast 15-minutowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.