Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W tym numerze "Chłodnictwa" prezentujemy materiały techniczne dotyczące budowy, rozwiązań konstrukcyjnych, przenaczenia, wydajności i innych parametrów eksploatacyjnych specjalistycznych tuneli zamrazalniczych kolejnego producenta. Tym razem artykuł na temat swoich urządzeń nadesłała do redakcji firma...
|
2000
|
tom R. 35, nr 5
18-20
PL
Cechą charakterystyczną sprężarek śrubowych jest tzw. spręż wewnętrzny będący stosunkiem ciśnienia wewnętrznego (między wirnikami) na końcu sprężania - przy otworze wylotowym p2 i ciśnienia we-wnętrznego na ssaniu- przy otworze wlotowym. Sprężwewnętrzny p2/ pl jest ściśle związany z wewnętrznym stosunkiem objętości Vi. Jest to stosunek objętości zajmowanej przez daną masę gazu między wirnikami na wlocie V1 do objętości na wylocie V2 i zależy ściśle od położenia otworu wylotowego wzdłuż długości śruby. W sprężarkach ze stałym stosunkiem objętości związane jest to ściśle z długością suwaka regulacji wydajności im większa, tym większe Vi. Ponieważ sprężanie w sprężarce śrubowej z chłodzeniem olejem sprężanego między wirnikami gazu może być uważane za proces izentropowy, to wewnętrzny spręż p2/pl można wyrazić wzorem (V1/V2) k, gdzie k jest wykładnikiem izentropy, wyno-szącym 1,29 dla R717 i 1,18 dla R22. Tak więc końcowe ciśnienie wewnętrzne zależy tylko od wewnętrznego stosunku objętości i nie zawsze musi być równe ciśnieniu skraplania Pk w instalacji. Nierówność ta związana jest ze stratą energii. Przy ciśnieniu wewnętrznym większym od ciśnienia skraplania (overcompression) nadmierna praca sprężania jest tracona bezużytecznie przy rozprężaniu gazu do ciśnienia skraplania. Przy ciśnieniu wewnętrznym niższym od skraplania (undercompression) następuje wsteczny przepływ części gazu ze strony tłocznej, który musi być powtórnie sprężony.
|
2000
|
tom R. 35, nr 8
16-20
PL
Seria SAB 2000 to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie sprężarek śrubowych - obejmuje kilkanaście typów o wydajnościach objętościowych od 140 do 2385 m3/h dla szerokiego zakresu zastosowań w przemyśle, jak również na statkach. Ostatnio seria ta została rozszerzona o sprężarki wielkości 330, o wydajności do 5194 m3/h. Sprężarki zostały zaprojektowane dla czynników chłodniczych tradycyjnych R717 i R22 oraz nowych, jak R134a, R404A, propan itd., z wyjątkiem SAB 330, która jest tylko dla amoniaku. Wydajności chłodnicze sprężarek serii 2000 dla pracy na wysokim stopniu przy temperaturze parowania/skraplania to /tk = -10/ +35°C, na niskim stopniu oraz w układzie jednostopniowym z ekonomize-rem to/tk = -40/ +35°Cdla3 czynników chłodniczych przedstawiono w tabelach. Dzięki doskonałej jakości wirników York daje aż 5 lat gwarancji na te urządzenia; - wspólna, podobna dla wszystkich sprężarek konstrukcja zapewnia znaczne zmniejszenie zróżnicowania części zamiennych; - bardzo niski poziom hałasu, który dla największych sprężarek - wielkości 202 - maksymalnie wynosi 86 dB(A) w odległości I metra; - automatyczna regulacja wydajności 10-100% oraz automatyczne odciążenie sprężarki przy rozruchu; - możliwość płynnej regulacji stosunku objętości Vi w zakresie 1,8 do 4,5, przy czym większość modeli posiada regulację zarówno ręczną, jak i automatyczną za pomocą sterownika mikroprocesorowego. Regulacja ta opisana została w artykule "Zmienny stosunek objętości w sprężarkach śrubowych na przykładzie urządzeń firmy York" (numer 5/2000 "Chłodnictwa"); - możliwość podłączenia ekonomizera, co zwiększa wydajność sprężarki do 123% dla R717 i do 137% dla R22 oraz obniża temperaturę gazu i oleju na tłoczeniu.
|
2013
|
tom R. 48, nr 2
18-21
PL
Artykuł przedstawia zastosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego niskotemperaturowego na niskim stopniu kaskadowych układów chłodniczych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.