Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Racjonalne gospodarowanie odpadami jest jednym z wyzwań, przed którym stoi Unia Europejska. Ma to znaczenie zarówno, jeżeli chodzi o ochronę środowiska, zwiększenie poziomu niezależności gospodarki UE od importu surowców spoza jej granic, stworzenie zamkniętego obiegu jak i wzrost konkurencyjności na wspólnym rynku. W prawodawstwie UE zauważa się konieczność odpowiedniego ułożenia relacji pomiędzy producentami produktów a państwem oraz konsumentami w celu lepszego gospodarowania dostępny mi zasobami, które mają charakter ograniczony. Celem artykułu jest wskazanie i analiza regulacji dotyczących Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta1, wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy.
PL
Rozwój technologii, postępująca zmiana zachowań ludzkich na proekologiczne czy w końcu chęć szybkiego dotarcia z jednej części miasta na drugą wymusza pojawienie się nowych, nieznanych dotąd na szerszą skalę rozwiązań komunikacyjnych. W polskich miastach jednym z popularniejszych środków transportu stały się hulajnogi elektryczne. Jednakże ex facto ius oritur również w przypadku hulajnóg elektrycznych możemy mówić, że jesteśmy w przededniu zmian legislacyjnych dostosowujących prawo do rzeczywistości.
PL
Uzyskanie prawa jazdy przez osobę niepełnosprawną daje jej autonomię oraz poczucie wolności. Również ze względu na niedobory kierowców na rodzimym rynku zwiększanie kręgu osób mogących wykonywać przewozy, pomaga zaktywizować wcale niemałą część społeczeństwa. Celem artykułu jest wskazanie warunków, jakie muszą spełnić osoby z dysfunkcjami w celu kierowania pojazdami oraz praktycznych aspektów ich zatrudnienia.
PL
Przenoszenie coraz większych sfer życia prywatnego i gospodarczego do internetu sprawia, iż przedsiębiorcy rzadziej muszą opuszczać swoje biura w celu zawarcia umowy. Rozwijający się rynek marketplace pozwala oferować swoje produkty i usługi na coraz to nowych rynkach. Reasumując, podpisać umowę przez internet możemy na dwa sposoby. Pierwszy to forma dokumentowa. Zawieramy umowę poprzez np. akceptację formularzy udostępnionych przez potencjalnego kontrahenta. Jest to najpopularniejsza forma zawierania umów w relacji B2B. Drugą możliwością jest zawarcie umowy za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
PL
Ostatnie kilka lat to nieustanny rozwój handlu elektronicznego, tzw. e-commerce. Tegoroczna sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, iż ten kanał dystrybucji – traktowany jeszcze niedawno z dużą dozą nieufności – zyskał jeszcze bardziej na popularności – zarówno wśród konsumentów jak i przedsiębiorców. Z punktu widzenia kupującego (konsumenta) sposób, w jaki nabywa dobra ma nie tylko daleko idące konsekwencje o charakterze ekonomicznym, ale również prawnym. Celem artykułu jest analiza sytuacji konsumenta oraz przedsiębiorcy w zakresie postępowania podczas zwrotu towaru zakupionego przez Internet.
PL
Transport intermodalny zyskuje na znaczeniu zarówno jeżeli chodzi o przewozy krajowe, jak i międzynarodowe. Dzieje się tak, ponieważ pozwala on tworzyć nowoczesne łańcuchy transportowe, łączące dwa lub więcej rodzajów transportu w jeden system. Wśród przewozów kombinowanych możemy wyróżnić dwa podstawowe – przewozy typu roll-on/roll-off (w odniesieniu do przewozu na statkach) lub piggyback (w odniesieniu do przewozu pociągiem), w których cały pojazd wraz z ładunkiem jest przewożony innym środkiem transportu, oraz takie, w których w trakcie przewozu następuje załadunek lub rozładunek towaru z samochodu na inny środek transportu.
PL
Bez wątpienia sharing economy tworzy nowe możliwości rozwoju dla konsumentów oraz przedsiębiorców. Trend spotęgowany w ostatnim czasie wydaje się w sposób nieuchronny powodować wzrost gospodarczy oraz tworzenie nowych miejsc pracy zarówno w sensie globalnym, jak i w samej Unii Europejskiej.
PL
Przewoźnik drogowy podczas realizacji umowy przewozu ponosi odpowiedzialność zarówno za własne, ale i przede wszystkim cudze mienie. W klasycznym przypadku za szkodę powstałą podczas przewozu odpowiedzialność ukształtowana jest na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym 1, Prawie Przewozowym 2 bądź Konwencji CMR 3 w zależności od tego, czy przewóz miał charakter krajowy czy międzynarodowy. Sytuacja wydaje się komplikować w przypadku, gdy zaistniała szkoda nie ma charakteru szkody transportowej 4 na przykład uszkodzenia towaru nieobjętego zakresem umowy przewozu łączącego tego ostatniego z nadawcą. Innymi słowy, celem artykułu jest wskazanie i analiza różnic pomiędzy odpowiedzialnością kontraktową i deliktową, których zbieg może rodzić liczne problemy natury prawnej.
PL
List przewozowy CMR to dokument stanowiący dowód zawarcia oraz warunków umowy międzynarodowego drogowego przewozu towarów.
PL
Z roku na rok ilość spożywanych produktów leczniczych wzrasta. Prostą konsekwencją tego trendu jest potęgowanie się zapotrzebowania na przewóz w temperaturze kontrolowanej.
PL
Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że ciężarówki zasilane gazem (przede wszystkim LNG oraz CNG) w krótkim czasie będą stanowiły znaczącą liczbę pojazdów przemierzających międzynarodowe szlaki. Przewoźnicy, zachęceni oszczędnościami, ruszyli na zakupy, rozszerzając swoje floty o pojazdy zasilane błękitnym paliwem. Powyższe podyktowane było przede wszystkim interesem ekonomicznym - zwolnieniem z opłat drogowych na terenie Niemiec. Nie bez znaczenia pozostaje również chęć wpisania się przez dane przedsiębiorstwo przewozowe w nurt proekologiczny, który zatacza coraz szersze kręgi również w branży TSL. W niniejszym artykule przedstawię problematykę prawno-ekonomiczną odoszącą się do pojazdów ciężarowych zasilanych gazem, wskaże na przyczyny rozwoju tej gałęzi produkcji pojazdow, obecne problemy, które towarzyszą przedsiębiorcom korzystającym z ciężarówek na gaz oraz zaproponuję zmiany w prawie, które mogłyby zmienić obecną sytuację.
PL
Kwestia odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody spowodowane podczas użytkowania pojazdów autonomicznych pozostaje otwarta. Oprócz pytań prawnych, równie istotne są kwestie etyczne związane z poruszaniem się pojazdu i ewentualnymi wyborami związanymi z uniknięciem szkody bądź jej minimalizacją. Już dzisiaj w dyskursie publicznym możemy zaobserwować dyskusję dotyczącą tzw. moralności samochodów autonomicznych. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę szereg przedstawionych argumentów, ustawodawca powinien rozważyć wprowadzenie przepisów co do zasady w pełni przenoszących ryzyko za powstanie szkody związanej z ruchem pojazdu autonomicznego na producentów.
PL
Transport drogowy, a wraz z nim cała branża TSL, nieprzerwanie od lat notuje imponujące wzrosty. Zdaniem ekspertów głównym czynnikiem, który może spowodować spowolnienie w rozwoju sektora jest tzw. Pakiet Mobilności. Jest to nic innego jak szereg zmian w prawodawstwie unijnym, mający na celu poprawę bezpieczeństwa na zatłoczonych drogach Europy, dbałość o lepsze warunki pracy kierowców pojazdów i uczciwej konkurencji między firmami. Nie kwestionując przyczyn wprowadzanych zmian celem artykułu jest merytoryczna analiza nowych przepisów oraz ocena ich skutków.
PL
Koncepcja smart city robi w ostatniej dekadzie ogromną karierę. Wśród niezliczonej ilości propozycji dotyczących rozwiązań związanych z logistyką miejską, logistyką ostatniej mili, dronami czy chociażby pojazdami autonomicznymi2, dość często pomija się kwestię ochrony środowiska, jako nieodzownego elementu transformacji miast na miarę XXI wieku. W artykule postaram się przeanalizować różne koncepcje prawne dotyczące prawa do czystego środowiska.
PL
Już podczas procedowania nad Pakietem Mobilności, liczni eksperci oraz część krajów członkowskich UE zwracała uwagę, że nowe regulacje w sposób diametralny odmienią funkcjonowanie nie tyko firm przewozowych, ale również całej branży TSL.
PL
Cloud computing jako sposób dostępu poprzez sieć komputerową do współdzielonych i łatwo konfigurowalnych zasobów obliczeniowych (sieci, serwerów, aplikacji czy usług), które na żądanie i dynamicznie mogą być przydzielane i zwalniane, przy równoczesnym minimalnym zaangażowaniu obsługi technicznej zyskuje na znaczeniu również w odniesieniu do procesów logistycznych, których informatyzacja powoduje pojawienie się w przestrzeni wirtualnej danych (użytkownika, konsumenta etc.) w coraz szerszym zakresie. Powyższe procesy, choć wydają się nieuniknione, zasługują na przyjrzenie się im z szerszej perspektywy – psychologicznej, socjologicznej jak również, a i może przede wszystkim, prawnej. Celem artykułu jest wskazanie na zagrożenia, które wiążą się z przetwarzaniem danych przy pomocy chmury obliczeniowej oraz jak powyższe zagadnienie jest ujmowane przez różne systemy prawne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.