Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 5
78-81
PL
Trawniki w Polsce rzadko przypominają swój angielski lub amerykański ideał. Zamiast gęstej, zielonej, nisko przystrzyżonej darni w polskich miastach napotykamy bliżej nieokreślone zbiorowiska traw i roślin dwuliściennych, które trawnikami są tylko z nazwy. Z czego to wynika? Czy można tego uniknąć?
|
|
tom Nr 2
33-36
PL
Wykorzystanie wegetatywnego i generatywnego rozmnażania się niektórych roślin drzewiastych daje szersze możliwości zarządzania gospodarką drzewostanem.
|
2007
|
tom nr 8
65-67
PL
Wraz ze wzrostem obszarów zurbanizowanych powiększają się tereny narażone na niekorzystne oddziaływania miasta: zjawisko miejskich wysp ciepła, koncentracja zanieczyszczeń pyłowych i gazowych powietrza czy zanieczyszczeń gleby metalami ciężkimi i solą. W rejonach poddanych silnej urbanizacji obniża się lustro wód podskórnych, a szkieletowe, antropogeniczne gleby stanowią bardzo niekorzystne siedlisko dla życia i rozwoju roślin. Z tych względów w większości rozrastających się w drugiej połowie XX w. miast obserwowano zjawisko zamierania starszych drzew.
|
2007
|
tom nr 9
62-63
PL
Roślinność ruderalna jest najczęściej spotykaną w mieście grupą spontanicznych zbiorowisk roślinnych. W szerokim ujęciu obejmuje wszystkie zbiorowiska, niezwiązane bezpośrednio z miejscami upraw rolniczych lub ozdobnych.
|
2007
|
tom nr 7
68-69
PL
Współczesne miasto tylko pozornie jest układem czysto antropogenicznym. Bliższa analiza zjawisk zachodzących w naszym otoczeniu wykazuje, że nie ma tu zjawisk wyrwanych spod praw ekologii i ewolucji.
|
|
tom Nr 4
10-12
PL
W zarzadzaniu zielenią miejską ważna jest inwentaryzacja zasobów. Aby w pełni korzystać z jej zalet, należy mieć świadomośc, że jest ona stałym procesem, a nie jednorazowym zadaniem.
|
2007
|
tom nr 4
60-62
PL
Termin "gospodarka oparta na wiedzy" został po raz pierwszy użyty w 1969 r. Peter F. Druckner, zmarły przed dwoma laty profesor zarządzania na New York University School of Business, zatytułował tak 12. rozdział swojej książki "Wiek Nieciągłości". Oznacza on model gospodarczy, w którym efektywność ekonomiczna w znacznym stopniu zależy od posiadanych zasobów wiedzy.
|
2007
|
tom nr 3
60-62
PL
W ostatnich dziesięcioleciach zmienia się postrzeganie krajobrazu. Dawniej oznaczał on głównie obszar przestrzeni widziany z jakiegoś punktu i dawał się opisywać w kategoriach estetycznych i kompozycyjnych. Natomiast od lat 90. XX w. upowszechnia się nowa wizja krajobrazu - jako zbioru ekosystemów naturalnych w obrębie większej jednostki przestrzennej (100-1000 km2) oraz żyjącego wśród i wewnątrz nich człowieka.
|
2007
|
tom nr 6
56-58
PL
W zakresie gospodarki zielenią miejską wykorzystuje się różne formy wiedzy na temat roślin. Odpowiednie planowanie, projektowanie, sadzenie i pielęgnacja są możliwe dzięki istnieniu wiedzy o właściwościach roślin uprawnych i roślin występujących spontanicznie.
|
|
tom nr 2
66-68
PL
Naturalne zagospodarowanie terenów zieleni w miastach Europy Zachodniej staje się coraz powszechniejsze. Po tym, jak znaczna część naturalnej flory wyginęła lub stoi na skraju wyginięcia, nawet w centrach miast próbuje się odbudowywać utracone ekosystemy lub tworzy się wzorowane na nich układy roślinne.
|
|
tom nr 4
62-65
PL
Jednym z podstawowych składników miejskich terenów zieleni są nasadzenia przyuliczne, których kondycja może ulec pogorszeniu na skutek procesu inwazji pasożytów. Jeden z nich to jemioła pospolita typowa (Viscum album L. subsp. album). Jest ona obligatoryjnym półpasożytem pędowym, tzn. takim, który do przeprowadzenia cyklu życiowego potrzebuje żywiciela (drzewa).
PL
Pod koniec ubiegłego roku w "Przeglądzie Komunalnym" (11 i 12/2008) ukazały się dwa artykuły z cyklu, w których omówione zostały skala występowania i pochodzenie barszczu oraz zagrożenia, jakie przynosi jego ekspansja w Polsce. Tym razem opisane zostaną metody kontroli tego niepokojącego zjawiska.
PL
Każdego roku statystyki szpitalne notują 40-50 tys. zatruć roślinami i ukąszeń jadowitych zwierząt - z tego 0,3% dotyczy spożycia korzeni, kłączy, liści, kwiatów, owoców i nasion roślin trujących. Barszcz olbrzymi (Heracleum mantegazzianum s.l.) ze względu na swoje toksyczne właściwości również cieszy się złą sławą, choć żeby ich doświadczyć, nie trzeba spożywać ani dotykać żadnej z części roślin. Czasem wystarczy jedynie przebywać w ich pobliżu.
PL
Barszcz olbrzymi może być jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin występujących współcześnie w zieleni miejskiej. Posadzony na skwerach czy w przydomowym ogródku, migrujący wzdłuż rzeki lub drogi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowiea ludzkiego i przyrody miejskiej.
PL
Od samego początku miasta-ogrody miały służyć podniesieniu jakości środowiska życia człowieka. Antidotum na problemy miast ery industrialnej, począwszy od wysokich czynszów, a skończywszy na pogłębiającym się rozwarstwieniu i nierówności społecznej, miato być połączenie najlepszych cech miasta i terenów pozamiejskich.
PL
Halofity (inaczej słonorośla, rośliny solniskowe, słonolubne) to gatunki występujące na glebach o wysokiej zawartości soli rozpuszczalnych. Najczęściej występują na plażach i wydmach nadmorskich i przyoceanicznych, w tym zwłaszcza na często zraszanych słoną wodą tzw. wydmach białych.
PL
Przepisy prawa dotyczące ochrony roślinności obowiązują już od kilku lat, jednak w praktyce pojawiła sie wiele trudności związanych z ich stosowaniem.
PL
Drzewa sadzone przy ulicach narażone są na ogromny stres. Świadczą o tym wyniki licznych badań stanu zdrowotnego zieleni miejskiej na całym świecie. W Europie Zachodniej na początku lat 80. szacowano, że każdego roku ginie 700 tys. drzew miejskich. W Nowym Jorku corocznie usycha ok. 13 tys. drzew.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.