Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zużycie energii elektrycznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
PL
W których państwach świata mieszkańcy wykorzystują najwięcej energii do codziennego życia?
2
80%
PL
W artykule opisano wymagania w zakresie projektowania oświetlenia elektrycznego dotyczące przemysłu na podstawie aktualnej wiedzy technicznej, a także normy oświetleniowej PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Opis uszczegółowiono wynikami badań dotyczących wpływu oświetlenia na zachowanie ludzi podczas pracy. Przedstawiono najnowsze źródła światła, a także oprawy oświetleniowe wraz z ich krótką charakterystyką. Podsumowaniem jest bilans trzech wybranych opraw oświetleniowych z różnymi źródłami światła, przedstawiający koszty zakupu opraw, zużytej energii elektrycznej, a także eksploatacji.
PL
Działania w kierunku poszukiwań oszczędności energii z punktu widzenia całej gospodarki, a przede wszystkim przemysłu są ciągle aktualne. Analizy gałęziowe zużycia energii w przemyśle wykazują, że istnieją możliwości zmniejszenia energochłonności w przemyśle maja istotne znaczenie przy planowaniu i prognozowaniu gdyż dają możliwość zoptymalizowania gospodarki paliwowo-energetycznej. Problem energooszczędnego i ekonomicznego użytkowania energii w przemyśle wymaga analiz na tle dostaw energii, substytucji nośników energii, stosowanych technologii i ograniczeń ekonomicznych.
4
Content available remote Sprężarka p zmiennej wydajności współpracująca w zespole sprężarek
80%
PL
Na szczęście nie potrzeba już nikogo przekonywać o zaletach sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności. Atlas Copco konsekwentnie ulepsza systemy sterowania sprężarek, aby jednostkowe zużycie energii elektrycznej było optymalne i uwzględniało charakter zmienności zapotrzebowania na sprężone powietrze.
PL
Określono zmiany strumienia świetlnego podczas eksploatacji. Przedstawiono współczynnik zapasu i jego wpływ na strumień świetlny.
EN
Changes in the state of luminous flux. Margin factor and its influence upon luminous flux.
PL
Koszty utrzymania centrum danych istotnie zależą od kosztów zużycia energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w tego typu obiektach można optymalizować poprzez monitoring warunków klimatycznych oraz odpowiednie sterowanie czasem pracy urządzeń utrzymujących. W pracy przedstawiono analizę czynników wpływających na zużycie energii elektrycznej w centrach danych oraz ich wpływ na koszty zużycia energii. Przedstawiono projekt dedykowanego, przenośnego urządzenia pomiarowego do monitorowania podstawowych wielkości fizycznych takich jak temperatura, ciśnienie oraz przepływ medium chłodzącego.
EN
The cost of maintaining the data center significantly depends on the cost of electricity consumption. The demand for electricity in this type of objects can be indirectly optimized by monitoring of climatic conditions and accurate work time scheduling of cooling system devices. The paper presents an analysis of factors influencing energy consumption in data centers and their impact on energy costs. Finally, a dedicated portable measuring device for monitoring the basic physical quantities such as temperature, pressure, and flow of cooling medium has been presented.
PL
W branżach, w których ze względu na rodzaj prowadzonej działalności zużycie energii jest znaczne, koszt jej zakupu jest jednym z kluczowych czynników wpływających na rentowność i przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa. Z tego powodu wybór dostawcy energii jest decyzją o charakterze strategicznym, a negocjacje warunków umowy wymagają odpowiedniego przygotowania.
PL
Stosowanie wstępnego chemicznego strącania ma tylu zwolenników co i przeciwników. Zwolennicy stosowania tej metody wstępnego oczyszczania ścieków tłumaczą, i słusznie, że wprowadzenie tego procesu wpłynie na zmniejszenie kubatury reaktorów biologicznych oraz obniżenie kosztów eksploatacji, szczególnie obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Przeciwnicy są zdania, że przy takich rozwiązaniach technologicznych zwiększy się ilość osadu wstępnego, zapominając jednak o tym, że jednocześnie zmniejszy się ilość nadmiernego osadu czynnego. Jest to o tyle korzystne, że zwiększona ilość osadu wstępnego sprzyja realizacji procesu stabilizacji beztlenowej osadów mieszanych. Innym argumentem jest też to, że stosując wstępne chemiczne strącanie następuje znaczne obniżenie stężenia związków węgla organicznego i fosforu, przy względnie małym obniżeniu stężenia związków azotu. Może to spowodować wystąpienie niekorzystnych relacji pomiędzy związkami węgla organicznego (BZT5) i związkami azotu (NTK), która powinna wynosić BZT5: NTK > 4. To też jest problem do pokonania, gdyż istnieje wówczas możliwość podania zewnętrznego źródła węgla w postaci lotnych kwasów tłuszczowych (LKT) wytwarzanych w oczyszczalni ścieków, bądź też etanolu, metanolu czy też kwasu octowego. Jak widać z powyższego wstępne chemiczne strącanie ma szereg wad i zalet i przez to ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Rozstrzygnięcia powinny, w każdym przypadku, pojawić się po przeprowadzeniu kompleksowej analizy techniczno-ekonomicznej poprzedzonej badaniami technologicznymi. Te ostatnie należy prowadzić najpierw w skali laboratoryjnej, a dopiero później dążyć do wdrożenia w pełnej skali technicznej bezpośrednio w przedmiotowej oczyszczalni ścieków. Wprowadzenie wstępnego chemicznego strącania może być szczególnie uzasadnione w przypadku konieczności modernizacji i ewentualnie rozbudowy istniejących oczyszczalni ścieków. W wielu przypadkach może się okazać, że wprowadzenie „chemii" pozwoli na rezygnację z rozbudowy reaktorów biologicznych, pomimo tego że w reaktorach tych konieczna będzie realizacja procesów nitryfikacji i denitryfikacji. Przykładem takiego postępowania jest oczyszczalnia ścieków „Czajka" przeznaczona do unieszkodliwiania ścieków powstających na obszarze prawobrzeżnej Warszawy. Analiza jej działania po wprowadzeniu wstępnego chemicznego strącania oraz skutki ekonomiczne tego zabiegu są przedmiotem niniejszego artykułu.
PL
W artykułach, które ukazały się kilka miesięcy temu w Rynku Instalacyjnym [1, 2 i 3] omówiono zagadnienie doboru pomp obiegowych c.o. zwracając przede wszystkim uwagę na właściwe określenie punktu ich pracy. Kryterium takiego doboru jest zagwarantowanie dopływu czynnika grzejnego w wymaganej ilości do wszystkich odbiorników. Przy prezentowaniu tej problematyki pominięto wówczas zagadnienie sprawności pompy. Czas zatem na uzupełnienie i wskazanie, że koszty eksploatacji pompowych instalacji c.o. zależą również od uwzględnienia zużycia energii elektrycznej niezbędnej do napędu pomp obiegowych.
PL
Jak szacuje MG, w 1-szej połowie roku, wzrost PKB wyniósł 0,6% wobec analogicznego okresu w roku 2008. Wynik ten świadczy o silnej odporności polskiego rynku na skutki światowego kryzysu. Dynamika wzrostu gospodarczego kraju nadal pozostaje jedną z najprężniej się rozwijających w Europie.
PL
Ograniczenie zużycia energii elektrycznej można postrzegać jako „uwolnienie” dostępnych mocy produkcyjnych i w tym sensie może być ono porównywane nie tylko z innymi działaniami prowadzącymi do zmniejszenia owej konsumpcji, ale również z inwestycjami w nowe moce wytwórcze w energetyce.
PL
Jakie czynniki mają wpływ na zużycie energii elektrycznej przez systemy klimatyzacji precyzyjnej i jak ww. czynniki mogą być interpretowane zarówno przez dostawców (Producentów, Wykonawców), odbiorców (Inwestorów) i bezpośrednich użytkowników systemów.
PL
Rok za nami. Prawie. Można by powiedzieć, że "z górki", gdyby w wielu sprawach nie było "pod górkę". W gospodarce naszej i świata. I naszej niełatwej codzienności. Kolejna fala pandemii zbiera żniwo. Ciężko. Po wielu szczepieniach jakby spokojniej. I nadzieja, że szczepionki skutecznie pomogą. I to na dłużej. Przywykliśmy do życia ze świadomością, że pandemia nie odpuści szybko ani gospodarce, ani nam w niełatwej codzienności. Z wielkim niepokojem myślimy o obostrzeniach. Każde z nich i czający się lockdown są zabójcze dla naszej gospodarki. Dla energetyki - tym bardziej. Bo utrzymanie ciągłości ruchu naszych bloków i dostaw paliw w tych warunkach jest bardzo trudne. A jak dotąd, wysiłkiem nie tylko energetyków, trud to skuteczny.
PL
Najistotniejszym wyznacznikiem konsumpcji energii elektrycznej w naszym kraju jest stan gospodarki. Wstępne analizy i prognozy nie napawają niestety optymizmem. Potwierdza to obserwacja miesięcznego zużycia energii elektrycznej. Konsumujemy mniej niż w ubiegłym roku, a im bliżej jego końca, tym różnica jest większa.
17
Content available remote Inteligentny system opomiarowania – uwarunkowania komunikacyjne
80%
PL
System inteligentnego opomiarowania zużycia energii elektrycznej ma pozwolić między innymi na podniesienie poziomu obsługi odbiorców energii, przyczynić się znacząco do oszczędności zużycia energii, poprawić bezpieczeństwo i niezawodność w dostawach energii elektrycznej . Budowa takiego systemu musi uwzględniać uwarunkowania lokalnej infrastruktury energetycznej i teleinformatycznej, wymagania UE oraz bezpieczeństwo informacji przetwarzanych w tym systemie. W artykule zaprezentowano koncepcję budowy inteligentnego systemu opomiarowania energii elektrycznej. Przedstawiono pewne uwarunkowania dotyczące komunikacji w odniesieniu do architektury tego systemu. Zaprezentowano możliwe do zastosowania protokóły komunikacyjne, a także media do transmisji danych. Struktura umożliwiająca komunikację w tym systemie jest budowana z wykorzystaniem różnych technologii pozwalających na transmisję przewodową lub transmisję bezprzewodową. W ramach tych technologii wykorzystuje się lokalne rozwiązania i uwarunkowania w infrastrukturze teleinformatycznej i elektroenergetycznej (np. technologii PLC – Power Line Communication).
EN
Intelligent measurement system of electrical energy consumption has to give the ability to increase in customer service level, conservation of energy, improvement of safety and reliability in electricity supply. The structure of this system has to consider both local energy and data communication network infrastructure conditions, UE requirements and also safety information processing. The article presents a conception structure of intelligent measurement system of electrical energy. It has shown some communication conditions in reference to the architecture of the system. It has also presented protocols of communication and data transmission utilities. Communication structure is built with various technologies which give the ability to a wire or wireless transmission. These technologies use local solutions and conditions in data communication network and electro-energy data structure (for example PLCPower Line Communication). The article has presented the abilities to include intelligent measurement system to intelligent smart grid network structures. It has emphasized the meaning of basic safety requirements in intelligent measurement system as well as: - Human factor - Technical and technological solutions - Used procedures It enables to create a safety environment for the cooperation of data communication network and energy technologies.
PL
W przypadku badania prawidłowości rozwoju krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE) z punktu widzenia zmian stopnia wewnętrznej organizacji systemu oraz zmian poziomu sterowania wygodnie jest otrzymać katalog modeli kroczących stacjonarnych w postaci macierzy th lub w przestrzeni stanów (ss) [1-3, 5, 13]. Modele stanowią źródło informacji do uzyskania metamodeli rozwoju oraz do zbadania zmian macierzy th czy też macierzy A, B, C i D oraz ich elementów w czasie długim θ [6, 8-11]. Prawidłowości rozwoju stanowią podstawę do sformułowania paradygmatów rozwoju systemu KSE, a nawet praw jego rozwoju [6, 8-11]. Praca jest kontynuowana w pracy pod tym samym tytułem głównym oraz podtytułem: Część 2. Komparatystyka metod identyfikacji.
EN
In the case of testing the correctness of the development of the national power system (NPS) from the point of view of the change in the internal organization of the system and changes in the level of control it is convenient to receive a catalog of models stationary rolling in th form of a matrix or in the state space (ss) [1-3, 5, 13]. Models are a source of information to obtain meta-models to examine the growth and changes in th matrix or a matrix A, B, C and D and their components in a long time θ [6, 8-11]. Laws of development are the basis for formulation of the NPS system development paradigms, and even the rights of its development [6, 8-11]. Work continues in the work of the same title and subtitle major: Part 2 Comparative methods of identification. In this paper, the assignment is not dealt with ranges of stability, and thus include examining whether the analyzed periods is the sustainability of the development of the elements of movement, so that the development does not exceed the ordinate axis Im (s) and were maintained appropriate strengthening the relationship between the ratio and time constants. Results of this type have been presented at previous conferences CAinEE [8-11].
PL
Skończył się 2016 r. Nowy rok się zaczął z całym bagażem zdarzeń z przeszłości. Co w tym bagażu jest, a czego brak?
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.