Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 181

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zmiana klimatu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
PL
Z uwagi na zaobserwowane w ostatnich dziesięcioleciach ekstremalne zjawiska pogodowe oraz znaczne wzrosty temperatury, konieczne jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą na zaadaptowanie się do zmian klimatu.
PL
Zmiana bądź zmienność klimatu jest jednym z czynników kształtujących przebieg zapotrzebowania na energię. Temperatura jest tutaj postrzegana jako czynnik o największym wpływie oraz znaczeniu w prognozowaniu popytu na energię. Przeprowadzona analiza wskazuje, że przebieg zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce powoli się zmienia a wpływ dni cieplejszych zaczyna być coraz wyraźniej dostrzegalny.
EN
Climate change/variability is one of the factors that affects the pattern of electrical energy consumption. Where the temperature is perceived as dominant and of crucial role in demand forecasting. Conducted analysis shows that energy demand pattern in Poland is slowly changing, and the impact of warmer days becomes more distinguishable.
5
Content available Ryzyko pogodowe na rynku ubezpieczeń
100%
PL
Celem artykułu jest omówienie kwestii występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w ujęciu globalnym oraz identyfikacja wyzwań, przed jakimi stoi obecnie sektor ubezpieczeń w związku z wyraźnym nasileniem się częstości i intensywności tych zdarzeń. Analiza dotyczy lat 2004-2015 i została przeprowadzona na podstawie danych statystycznych publikowanych przez Munich Re. Jest to okres wystarczająco długi, aby stwierdzić, że w ostatnich latach można było zaobserwować znaczne różnice pomiędzy kontynentami w zakresie wielkości strat ubezpieczonych i strat w ogóle. Potwierdza to tezę, że odporność systemów społeczno-gospodarczych na szeroko rozumiane katastrofy naturalne (poza katastrofami o charakterze geofizycznym) jest silnie uzależniona od poziomu rozwoju i zamożności regionów. Oznacza także, że dostępność ubezpieczeń od ryzyk pogodowych na niektórych obszarach staje się coraz trudniejsza, a koszt może stanowić ekonomiczną barierę w ich stosowaniu
PL
Jak duży ośrodek miejski przygotować na gwałtowne zmiany pogody? Należy zacząć od wdrożenia strategii adaptacji do zmian klimatu. Obecnie tego typu projekt jest wdrażany w Warszawie. Z jakim skutkiem?
7
Content available remote Budownictwo zrównoważone a zmiany klimatu
100%
PL
Jednym z najważniejszych problemów o charakterze globalnym jest zmiana klimatu. Kwestie, które jej dotyczą, są poruszane nie tylko przez badaczy czy aktywistów, ale także przedstawicieli elity władzy, odpowiedzialnych za decyzje o charakterze politycznym. Jedno z głównych dorocznych wydarzeń, podczas którego delegacje państw z całego świata omawiają problemy i wyzwania związane ze zmianą klimatu, stanowi Konferencja Klimatyczna ONZ. W 2021 r. w Glasgow odbyła się jej 26. edycja, o której informowały media tradycyjne i internetowe. Wydarzenie określono mianem „szczytu ostatniej szansy”. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badania nad medialnym obrazem 26. Konferencji Klimatycznej ONZ (COP26). Koncepcja: przedmiot badań stanowiły materiały dziennikarskie publikowane w czasie trwania Konferencji w trzech głównych wydaniach telewizyjnych serwisów informacyjnych („Wiadomości”, „Wydarzenia”, „Fakty”) oraz na głównych stronach trzech internetowych portali informacyjnych (Interia, Onet, WP). Wyniki: badanie wykazało, że w wybranych do analizy dniach miało miejsce wiele wydarzeń (np. protesty przeciwko prawu antyaborcyjnemu, kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej), a COP26 musiała z nimi konkurować o uwagę mediów. Jednakże materiały dotyczące konferencji zostały przedstawione przez wszystkie badane organizacje medialne. Ponadto każdy z telewizyjnych serwisów informacyjnych (np. poprzez obecność reporterów w Glasgow) i każdy z internetowych portali (np. poprzez udział w akcji zorganizowanej przez Greenpeace) podkreślił znaczenie tego wydarzenia.
PL
Zmiana klimatu, efekt cieplarniany oraz globalne ocieplenie – żadna inna kwestia nie jest tak wszechobecna i nie budzi tyle kontrowersji w dyskusjach w XXI wieku.
PL
Planowanie i projektowanie miast XXI wieku wymaga wykorzystania zdobyczy klimatologii urbanistycznej, ekohydrologii i inżynierii ekologicznej, aby w pełni wykorzystać usługi ekosystemowe błękitno-zielonej infrastruktury w celu łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu oraz poprawy jakości życia w mieście.
PL
W numerze z grudnia 2000 roku opublikowaliśmy podstawowe tezy rządowego dokumentu „Strategia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce do roku 2010” (Druk Sejmowy nr 2215). Dziś publikujemy uwagi i komentarz do tego dokumentu opracowane przez prof. Jacka Zimnego, członka Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN, członka krajowych i zagranicznych Towarzystw Naukowych z zakresu energetyki odnawialnej (m.in. geotermalnej PGA, wiatrowej WEA i słonecznej ISES).
PL
Przerwanie tras migracji zwierząt lub znaczne utrudnienie tych migracji podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych jest niemal nieuniknione. Zaplanowanie ochrony tych tras powinno zostać ustalone już na etapie projektowania inwestycji. W artykule opisano aspekty prawne i merytoryczne związane z budową przejść dla zwierząt. Uwzględniono również kwestie nowych trendów w projektowaniu systemów odwadniających wynikających z konieczności adaptacji do zmian klimatu.
PL
Śledząc proces rozbudowy zielonej infrastruktury w Łodzi, należy zwrócić szczególną uwagę na Koncepcję Błękitno-Zielonej Sieci. Idea ta doskonale wpisuje się w domenę działań istotnych dla adaptacji do zmian klimatu: łagodzenia problemu wzrostu temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza i środowiska, a także okresowych nadmiarów i niedoborów wody w mieście.
PL
W ostatnich latach znacząco zwiększyły się nie tylko poparcie dla prowadzenia na poziomie lokalnym aktywnej polityki klimatycznej, ale również zrozumienie, że działania te są niezbędne dla zapewnienia wysokiej jakości życia. Dotyczy to zarówno wdrażania działań na rzecz powstrzymania antropogennej zmiany klimatu, jak i adaptowania się do jej skutków.
PL
Artykuł jest głosem w toczącej się obecnie dyskusji dotyczącej zmian klimatycznych w skali globalnej. Czy w ogóle są to zmiany? Czy człowiek i jego działalność może być przyczyną tych zmian. Opisano rolę atmosfery w kształtowaniu klimatu ziemskiego oraz przytoczono wyniki badań naukowych świadczących o zmianach w składzie atmosfery Ziemi, szczególnie na przestrzeni ostatnich lat. Omówiono stanowisko specjalistów uwzględniające wpływ działalności człowieka na zmiany klimatyczne, szczególnie na globalne ocieplenie i jego skutki.
PL
Zagrożenia, jakie wywołuje zmieniający się klimat, stają się coraz bardziej realne, a ich skutki zaczynają być odczuwalne zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Nasilają się zjawiska wcześniej nietypowe, takie jak: fale upałów, susze, gwałtowne burze czy powodzie opadowe. Modele klimatyczne, poza wzrostem temperatury powietrza, wskazują na zmianę schematu opadów, co z kolei będzie miało przełożenie na wiele procesów zachodzących w zlewniach rzecznych, takich jak erozja odpowiedzialna za przedostawanie się rumowiska do wód. Wraz z rumowiskiem, które ma silne właściwości sorpcyjne, do wód przedostaną się również zanieczyszczenia mogące istotnie wpłynąć na jakość wód zlewni. Istnieje zatem niebezpieczeństwo wzrostu zanieczyszczenia rzek na skutek zmian klimatu. W artykule przedstawiono dotychczasowy stan wiedzy w tym zakresie oraz opisano narzędzia do oceny ilości i jakości rumowiska unoszonego, jakimi są opracowany w IMGW-PIB makromodel DNS oraz metodę znaczników geochemicznych (sediment fingerprinting).
EN
Threats related to the changing climate are increasingly real, and their effects start to be visible at the global, as well as local scale. The phenomena that used to be atypical, such as heat waves, droughts, violent storms or torrential floods, are intensifying. Besides the air temperature rise, climate models indicate a change in the precipitations scheme, which will in turn impact many processes taking place in river catchment areas, such as erosion responsible for transfer of the debris to waters. The debris, having strong sorption properties, may carry pollution to the catchment area waters, which may significantly affect its quality. The climate change may therefore lead to the poltution of rivers. The article presents the current knowledge about this phenomenon and describes the tools for evaluation of the quantity and quality of the floating river load, such as the DNS macromodel elaborated in the Institute of Meteorology and Water Management, National Research Institute and the sediment fingerprinting method.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.