Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zezwolenie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono akty prawne stosowane przy uzyskaniu zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów szynowych zgodnych z wymaganiami Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI). Opisano także tryb postępowania w przypadku wystąpienia o pierwsze zezwolenie dla pojazdu szynowego. Przedstawiono również tryb postępowania w przypadku, gdy pojazd szynowy ma zezwolenie do eksploatacji w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, a będzie eksploatowany również na terytorium Polski.
PL
Przedmiotem artykułu są najważniejsze decyzje określające zakres i warunki dozwolonego korzystania ze środowiska i wprowadzania w nim zmian: - decyzje podejmowane w procesach inwestycyjnych: ustalanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzenie projektu budowlanego, pozwolenie na budowę, - pozwolenia wodoprawne, decyzje o dopuszczalnej emisji, decyzje o dopuszczalnym poziomie hałasu, zezwolenia uzgodnienia w postępowaniu z odpadami, zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów, decyzje dotyczące robót zmieniających stosunki wodne.
EN
The subject of the article are the most important decisions defining the range and conditions of permitted environment usage and its modification: - decisions made in investment processes: defining construction and land management conditions, approval of construction design and building permit, - water supply and sewage disposal consent, acceptable emission and noise level permits, approvals and consents of waste treatment, tree and bush cut down permits, - decisions concerning works affectiong water relations.
PL
Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (u.o.p.), co do zasady usunięcie drzew lub krzewów może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli osoba ta nie jest właścicielem, do wniosku dołącza się zgodę właściciela gruntu. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
PL
Sejm uchwalił 20 lipca ub.r. kilka ustaw wprowadzających zmiany do Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.). W poprzednich miesiącach zostały omówione zmiany dotyczące przepisów o produktach ubocznych, transporcie i magazynowaniu odpadów, a w grudniu pierwsza część uwag odnoszących się do przepisów o zezwoleniach na gospodarowanie odpadami.
PL
Zgodnie z art. 25 ustawy o odpadach wytwórca odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów. Ten z kolei może je przekazywać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenia właściwego organu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami, chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania zezwolenia.
PL
Normatywna treść art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została ustalona nowelą z 2001 r. (DzU nr 100, poz. 1085). Po ostatnich zmianach wprowadzonych z mocą od 7 lutego 2003 r. (DzU nr 7, poz. 78) określa rodzaje działalności, które wymagają uzyskania zezwolenia.
PL
W I cz. artykułu ("Przegląd Komunalny" 8/2008) omówiono podstawowe założenia konstrukcji i zasad stosowania zezwoleń na świadczenie określonych usług komunalnych. Dla wydania zezwolenia istotne jest ustalenie przez wójta wymagań adresowanych do przedsiębiorcy zamierzającego świadczyć takie usługi, obejmujących kwestie wyposażenia technicznego oraz ustalających miejsce przekazania odpadów. Kwestia ta w praktyce budzi spore kontrowersje.
PL
Wywołany do głosu listem Pana Tomasza Ucińskiego, opublikowanym w listopadowym "Przeglądzie Komunalnym" pragnę na wstępie podziękować autorowi za życzliwe słowa pod adresem Polskiej Izby Gospodarki Odpadami (PIGO). Traktuję je jako deklarację współpracy w rozwiązywaniu ważnych spraw i korzystam z okazji, aby życzyć nowopowstałej - Krajowej Izbie Gospodarki Odpadami (KIGO) - wielu dobrych pomysłów i inicjatyw służących naszej branży.
PL
Usuwanie drzew i krzewów, poza pewnymi wyjątkami, powinno się odbywać na mocy decyzji administracyjnej, której podstawy opisano w Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.). Z samej nazwy ustawy, a także rozdziału poświęconego temu zagadnieniu wynika jasność intencji ustawodawcy, który istotnie ograniczył prawo posiadacza nieruchomości do decydowania o losach zieleni. Ograniczenie to ma na celu ochronę zasobów przyrody.
PL
Głównym celem artykułu jest omówienie prawnej problematyki prowadzenia działalności gospodarczej w specjalnych strefach ekonomicznych. Specjalne strefy ekonomiczne mogą być ustanowione na wyodrębnionej, niezamieszkałej części terytorium Polski, w celu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, gdzie inwestorzy, po uzyskaniu zezwolenia, mogą prowadzić działalność gospodarczą oraz uzyskiwać pomoc regionalną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności określonej w uzyskanym zezwoleniu. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. wprowadziło radykalne zmiany w regulacjach prawnych funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Wynikające stąd częste zmiany w aktach prawnych sprawiły, że w specjalnych strefach ekonomicznych funkcjonuje kilka grup przedsiębiorców, wobec których stosowane są różne zasady udzielania pomocy publicznej.
PL
W niniejszym artykule przedstawiona zostanie polska instytucja administracyjnego wejścia na teren w celu wykonania remontu, konserwacji lub usunięcia awarii urządzeń przesyłowych. Uprawnia ona do publicznoprawnej ingerencji w konstytucyjnie chronione prawo własności, przy założeniu że spełnione zostały determinanty jej zastosowania. Celem przeprowadzonej analizy jest wskazanie, że wywłaszczeniowy charakter tej regulacji, będącej specyficzną formą wywłaszczenia, nakazuje ścisłą wykładnię przesłanek prowadzących do ograniczenia prawa własności w celach związanych z działalnością przesyłową. Podjęta zostanie próba wykazania, iż ograniczenie prawa własności dokonywane na podstawie wydawanej w tym zakresie decyzji administracyjnej spełnia standardy wywłaszczenia obowiązujące w polskim porządku prawnym. Przedstawione zagadnienia mają nie tylko znaczenie stricte teoretyczne, ale posłużą także do stosowania przepisów prawa zarówno przez organy administracji publicznej, jak i przedsiębiorców przesyłowych ubiegających się o wydanie zezwolenia.
PL
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2003 r. nr 7, poz. 78) przyniosła zmianę nazwy i zakresu podstawowej decyzji administracyjnej, jaką było zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Obecnie dotyczy to tylko odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Pozostały natomiast niezmienione ogólne zasady wydawania tych zezwoleń - ustalone nowelą z 2001 r. (DzU nr 100, poz. 1085) oraz z 2002 r. (DzU nr 113, poz. 984). Mogą one jednak budzić dość poważne wątpliwości.
PL
Niezależnie od ustalenia nowych jednostkowych stawek kar za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia, które obowiązują od 1 lipca 2003 r., określony został także tryb postępowania administracyjnego w tej sprawie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 czerwca 2003 r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów (DzU nr 113, poz. 1074).
PL
Cel Tematyka opracowania koncentruje się na zagadnieniu, czy wprowadzenie bezwzględnego zakazu urządzania gier na automatach poza kasynami rzeczywiście mieści się ramach prawnych przesłanek dopuszczających stosowanie ograniczeń względem zasady swobody działalności gospodarczej, a zatem, czy delegalizacja organizacji gier na automatach poza kasynami jest konieczna dla ochrony „ważnego interesu publicznego” w rozumieniu art. 20 i art. 22 Konstytucji, a także czy zasadne jest objęcie tej działalności monopolem państwa. Metody Praca stanowi studium prawne, w którym podstawowym materiałem weryfikacyjnym przy ocenie zasadności poszczególnych rozwiązań prawnych uczyniono przepisy prawne. Dlatego badania zarysowanej problematyki zostały oparte w głównej mierze na metodzie dogmatycznej jako najefektywniejszej w procesie egzegezy norm prawnych. Stanowisko takie jest konsekwencją założenia, że optymalna prawna regulacja poruszonej tematyki jest jednym z głównym warunków osiągnięcia założonych celów. Jako uzupełniająca została wykorzystana metoda historyczna w odniesieniu do ewolucji przepisów w przedmiotowym zakresie. Wyniki Analiza zagadnienia prowadzi do konkluzji, że sektor hazardowy powinien podlegać kontroli i nadzorowi organów państwa oraz, że władza publiczna winna chronić obywateli przed ryzykiem uzależnienia od hazardu. Wprowadzenie zakazu gry na automatach poza kasynem wynikało z dostrzeżonej przez ustawodawcę potrzeby dokonania kompleksowej zmiany przepisów regulujących obszar dynamicznie rozwijającego się rynku gier hazardowych uzasadnionej występującymi na tym rynku niekorzystnymi społecznie zmianami i nieprawidłowościami. Wnioski Przyjęta w art. 22 Konstytucji klauzula generalna ważnego interesu publicznego pozwala na uznanie za konstytucyjnie dopuszczalne ograniczenie swobody działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu automatów gry wyłącznie w kasynach, ponieważ jest to konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa, porządku publicznego, zdrowia, wolności i moralności publicznej. Istniejące ograniczenia w tym zakresie spełniają konstytucyjny wymóg proporcjonalności, tzn.: zastosowane środki prowadzą do zamierzonych celów, są niezbędne dla ochrony interesu, z którym są powiązane, skutki ograniczeń są proporcjonalne do ciężarów nakładanych na obywatela. Natomiast niezrozumiałe są propozycje przywrócenia możliwości organizowania gier na automatach poza kasynami gry. Wprowadzenie monopolu państwowego na prowadzenie automatów gier w salonach będzie kolidowało z zasadą wolności działalności gospodarczej, ponieważ nie istnieją racjonalne względy przed ograniczeniem przedsiębiorców w tej dziedzinie życia gospodarczego, skoro jednocześnie zostanie stworzona ścieżka prawna do szerokiego dostępu do automatów. Przyjęcie proponowanych zmian ujawni prymat interesów fiskalnych państwa nad wartościami takimi jak zdrowie publiczne. Jednocześnie obnaży słabość Państwa, które nie mogąc przy użyciu innych środków zlikwidować tzw. „szarej strefy” postanowi włączyć się w krąg beneficjentów tej działalności, sankcjonując ją prawnie i ignorując dobro obywateli.
PL
Ochrona gatunkowa roślin, grzybów i zwierząt wpisuje się w ustawę o ochronie przyrody. Jednak rozwiązania prawne w zakresie ochrony gatunków dziko występujących do dziś nie zostały precyzyjnie określone i mogą prowadzić do naruszenia prawa.
PL
Niestety, mogą one stanowić także źródło zagrożeń w trakcie np. burz lub trąb powietrznych. W takich przypadkach niezbędne jest podejmowanie szybkich działań, zmierzających do usunięcia występujących niebezpieczeństw, czasami związanych z usunięciem drzew, które je stwarzają. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) w art. 83 ust. 1 przewiduje jednak, że usunięcie drzew lub krzewów co do zasady może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia, a wśród wyjątków od tej reguły wymienionych w ust. 6 tego przepisów nie wymieniono siły wyższej lub innych stanów nadzwyczajnych.
PL
Usunięciem drzew lub krzewów stwarzających zagrożenie dla osób lub mienia zainteresowani mogą być zarówno właściciele nieruchomości, na których rośliny znajdują się, jak i osoby przebywające na nieruchomościach sąsiednich. Czasami ci drudzy wykazują nawet większe zainteresowanie usunięciem drzew, gdyż to na nich one oddziałują, np. pylenie, opadanie liści lub obłamywanie gałęzi. Jak już wielokrotnie wspomniano we wcześniejszych artykułach, usunięcie drzewa lub krzewu co do zasady może nastąpić tylko po uzyskaniu zezwolenia wydawanego na podstawie art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.). W związku z tym, z punktu widzenia praktyki bardzo ważne pozostaje ustalenie tego, kto powinien uczestniczyć w takim postępowaniu jako jego strona.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.