Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zawory równoważące
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom Nr 10
30--34
PL
Artykuł jest kontynuacją cyklu poświęconego regulacji hydraulicznej instalacji ogrzewczych w kontekście ich efektywności i komfortu użytkowego. W poprzednich odcinkach cyklu* poruszyłem zagadnienia teoretyczne związane z urządzeniami służącymi do statycznego i dynamicznego równoważenia hydraulicznego. W tym artykule zaprezentuję obliczenia praktyczne doboru wybranych urządzeń i ich parametrów oraz ekonomiczne efekty ich stosowania.
|
2017
|
tom Nr 5
90--91
PL
Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji. Autor artykułu omawia ich charakterystyczne cechy użytkowe.
PL
Autorem pomysłu zbudowania stanowiska do równoważenia hydraulicznego instalacji grzewczych jest dr inż. Krzysztof Olechnowicz (Tour & Andersson Hydronics). Zaproponowany schemat został przedyskutowany na kilku spotkaniach z udziałem Autora pomysłu, mgr inż. Igora Ingarowicza (Rehau Sp. z o.o.) oraz pracowników Katedry Klimatyzacji i Ciepłownictwa: dr. inż. Andrzeja Grzegorczyka, dr inż. Jacka Misińskiego oraz dr. inż. Jana Danielewicza, chodziło bowiem o stworzenie schematu jak najbardziej wszechstronnego i otwartego w sensie możliwości symulacyjnych i pomiarowych, z dobrą wizualizacją. W następnych tygodniach dokonano podstawowych przeliczeń hydraulicznych wraz z doborem armatury oraz dobrano pompy. W efekcie życzliwości i współpracy kilku firm powstało stanowisko, które jest darem TA Hydronics (armatura, komputer pomiarowy), Rehau (przewody, wykonanie), Grundfos Pompy Sp. z o.o. (pompy UPS) oraz Reflex Polska (naczynie wzbiorcze przeponowe). Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa zapewniła pomieszczenie, montaż in situ i aranżację laboratorium.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.