Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zasilki wychowawcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pracy dokonano analizy zmian w spożyciu żywności w gospodarstwach utrzymujących się z niezarobkowych źródeł, tj. w gospodarstwach utrzymujących się głównie z zasiłku dla bezrobotnych, pomocy z opieki społecznej, zasiłku wychowawczego itp. w latach 1993-1995. Oceniono zarówno przeciętne miesięczne spożycie jak i przeciętną wartość energetyczną i odżywczą dziennej racji pokarmowej. Uzyskane wyniki porównano z sytuacją występującą w tym zakresie w gospodarstwach pracowników. Wykazano, że rodziny utrzymujące się z niezarobkowych źródeł charakteryzowały się najniższym, spośród wszystkich objętych badaniami budżetów gospodarstw domowych, poziomem dochodów oraz wydatków na żywność. W konsekwencji najniższe było w nich spożycie żywności, zarówno pod względem ilości jak i wartości energetycznej i odżywczej. W porównaniu z gospodarstwami pracowników, różnice na niekorzyść rodzin utrzymujących się z niezarobkowych źródeł dotyczyły spożycia większości artykułów żywnościowych, w szczególności pochodzenia zwierzęcego. Wpłynęło to na niższą wartość energetyczną i zawartość składników odżywczych w racjach pokarmowych tej grupy, w całym analizowanym okresie. W 1995 roku ilość energii pochodzenia zwierzęcego oraz białka zwierzęcego w dziennej racji pokarmowej ustępowała odpowiednio o 15 % i 20 % ilościom rejestrowanym w gospodarstwach pracowników.
EN
The aim of the study was the analysis of food consumption changes in the households living on unearned sources. It concerned the food quantities consumed by these families and the amounts of the energy and nutrients derived from food in the years 1993-1995. The results were compared with the data obtained for the households of the employees. It was shown that due to very low incomes the absolute amounts spent for food by the households living on unearned sources were considerably lower in relation to other socioeconomic population groups covered by the household budget surveys. Consequently, in 1995 the average daily content of energy of animal origin in the diet of analysed families was by 15 % lower in comparison with the families of the employees. In case of animal protein that difference reached nearly 20 %.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.