Ukierunkowanie rozwoju elektroenergetyki na wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii odnawialnej zmienia stopniowo strukturę systemu elektroenergetycznego. Wytwarzanie mocy nie jest już wyłącznie domeną elektrowni systemowych czy innych elektrowni zawodowych, lecz w coraz większym stopniu staje się udziałem elektrowni lokalnych, niezależnych współpracujących z systemem. Zasady tej współpracy, a sciślej problematyka połączeń niezależnych, rozproszonych generatorów z siecią jest przedmiotem troski zarówno naukowców, jak i producentów. Stąd przedstawienie aktualnych osiągnięć badawczo-konstrukcyjnych w tym zakresie staje się tematem nie tyle pozanwczym, co o praktycznym znaczeniu.
Bezprzerwowe zasilanie odbiorcow energii elektrycznej stanowi, obok jej jakości, główne wyzwania dla producentów, operatorów przesyłu czy dystrybutorów z obszaru elektroenergetyki. Wychodzi temu naprzeciw również zaplecze naukowo-techniczne energetyki ze swymi nowatorskimi rozwiązaniami w tym zakresie. Należą do nich uklady opracowane ostatnio przez Energotest-Energopomiar oparte na wieloźródłowym zasilaniu z systemu elektroenergetycznego oraz z agregatów prądotwórczych z zastosowaniem wyprodukowanych przez firmę automatów samoczynnego załączania rezerwy typu AZR i APZ.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.