Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zanieczyszczenie olejowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Techniki stosowane do minimalizacji zanieczyszczeń fazą olejową najczęściej opierają się na metodach separacji faz i/lub adsorpcji zanieczyszczeń na sorbentach oraz biodegradacji zanieczyszczeń. Znalezienie metod oczyszczania pozwalających na całkowite usunięcie zanieczyszczeń olejowych z wody uwarunkowane jest znajomością odpowiednich procedur analitycznych do oznaczeń ilościowych oraz jakościowych składników fazy olejowej w fazie wodnej w ilościach śladowych. Niewątpliwym utrudnieniem jest tutaj słaba reaktywność chemiczna tej grupy związków organicznych.
PL
Z punktu widzenia ochrony środowiska pod pojęciem oleje rozumie się szeroką gamę ciekłych i półciekłych związków organicznych nierozpuszczalnych lub częściowo rozpuszczalnych w wodzie. Oleje są z reguły wzajemnie w sobie rozpuszczalne, a zarazem należą często do grupy trwałych organicznych zanieczyszczeń środowiska (persistent organic pollutants - POP). Są to, obok ropy naftowej i produktów jej przerobu, oleje smołowe i smoły otrzymane przy przerobie węgla, oleje syntetyczne a także tłuszcze techniczne i oleje roślinne. Dają się one w większym lub mniejszym stopniu wyekstrahować ze ścieków eterem naftowym lub innymi rozpuszczalnikami organicznymi.
PL
Dyrektywa o usuwaniu olejów odpadowych jest bardzo rygorystyczna dla ochrony środowiska, w porównaniu z przepisami dotyczącymi skutków wywoływanych przez emisję, depozyt czy postępowanie z tymi substancjami. Regeneracja olejów odpadowych powinna mieć charakter wiodący, musi być jednak prowadzona w odpowiednich warunkach technologicznych i organizacyjnych, a także w sposób racjonalny ekonomicznie. Jeżeli oleje odpadowe, ze względu na warunki technologiczne, organizacyjne lub ekonomiczne, nie mogą być poddane regeneracji lub spaleniu, mogą być niszczone, magazynowane lub składowane, co jest swego rodzaju ostatecznością. Dyrektywa 87/101/EWG kładzie nacisk także na poprawienie sposobu zbierania, składowania olejów odpadowych oraz zaostrzenia monitoringu.
PL
Lotniska wojskowe (jak i cywilne) usytuowane w pasie nadmorskim, z uwagi na charakter funkcjonalny, stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska gruntowo-wodnego, w tym wód Bałtyku, oraz dla powietrza atmosferycznego i klimatu akustycznego. Ocena skutków degradacji środowiska w rejonie lotnisk uczy, że zanieczyszczenia paliwowe wywołane przez funkcjonowanie lotnisk są nieproporcjonalnie rozległe w stosunku np. do stacjonarnych dużych baz paliwowych, gromadzących objętościowo większe ilości paliw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.