Praktyka zawodowa architektów i urbanistów jest niemal zawsze związana z przekształceniem srodowiska. Wraz z ogólnym wzrostem świadomości ekologicznej rosnie tez zainteresowanie ochrona środowiska i zrównoważonym rozwojem w projektowaniu i planowaniu. Problematyka "zielongo" zgodnego z naturą budowania habitatów pojawia się w historii w wielu koncepcjach urbanistycznych, ale była rozumiana w rózny sposób. Klasycznym przykładem jest miasto-ogród Howarda, ale już np. w moderninizmie i w kartach ateńskich kontakt człowieka z naturą jest rozumiany inaczej.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
OSTAB jest ciągłą, przenikającą tereny zurbanizowane strukturą przestrzenną, wiążącą ze sobą najbardziej wartościowe, różnorodne tereny zieleni i fragmenty terenów otwartych w mieście, a także zapewniającą ich powiązanie z terenami pozamiejskimi. Struktura ta i zasady zagospodarowania terenów nią objętych zostały ustalone w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Gdańska", uchwalonym w grudniu 2001 r. Tak ustanowiona lokalna polityka ochronna jest realizowana poprzez stopniowe wprowadzanie tych ustaleń do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przez co staje się wiążąca dla wszystkich stron dalszego postępowania lokalizacyjnego.
EN
"OSTAB" is a permanent, passing through the urbanised areas spatial structure, linking the most valuable and diversed green areas with the parts of open areas in the city, and also preserving their connection with the out-of-city terrains. This structure and the rules of managing its internal areas have been established in Studium of conditioning and directions of space management in Gdańsk, passed in December 2001. So established local conservation policy is realised by gradual introduce of these decisions to the local land management plans, by which it is binding for all sides of further procedure.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.