W pierwszej części artykułu opublikowanej w „Nowoczesnych Halach” 4/20 skupiono się na dwóch metodach odzysku energii stosowanych w wentylacji mechanicznej – recyrkulacji powietrza oraz wymiennikach przeciwprądowych. W drugiej części artykułu zostały zaprezentowane wymienniki rekuperacyjne, takie jak: wymiennik typu rurka ciepła, wymiennik glikolowy i układ z wykorzystaniem pompy ciepła oraz wymienniki regeneracyjne obrotowe i nieobrotowe.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Oczekiwane parametry mikroklimatu pomieszczenia mogą wynikać z wymagań przepisów, technologii lub założeń projektowych. Kontrolowane są: temperatura powietrza w pomieszczeniu, jego prędkość w strefie przebywania ludzi, świeżość. Dodatkowo wymagania mogą dotyczyć na przykład jonizacji lub poziomu czystości. W przypadku klimatyzacji w grę wchodzi dodatkowo kontrola poziomu wilgotności względnej powietrza. Właściwe działanie wentylacji wiąże się z dostarczeniem do pomieszczenia strumienia uzdatnionego powietrza o takiej wielkości, przy której uzyskuje się wystarczająco dużą liczbę krotności wymian. Istotna jest również prawidłowo rozwiązana tak zwana organizacja wymiany powietrza w pomieszczeniu, czyli w sposób właściwy rozmieszczone nawiewniki i wywiewniki. Jednocześnie od instalacji wentylacyjnych oczekuje się działania przy możliwie niskich kosztach eksploatacyjnych, które zazwyczaj nie są małe.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.