Nowe regulacje prawne spowodują m. in. zmiany w gospodarowaniu wodami opadowym i roztopowymi. Przepisy sprzyjać będą rozbudowie zbiorników retencyjnych, choć z drugiej strony problematyczny będzie wybór ich konstrukcji.
Próbując odpowiedzieć na tak postawione pytanie, trzeba zauważyć, że istotną barierą w tej kwestii może być sposób postrzegania i interpretacji kluczowych zapisów rozporządzenia taryfowego, przyjęty w orzecznictwie rodzimych sądów administracyjnych.
W poprzednich numerach „Technologii Wody" poruszany był temat regulacji odnoszących się do wód opadowych oraz roztopowych w świetle przepisów ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: Ustawa). Dyskusja dotycząca tego zagadnienia spowodowana była głównie poselskim projektem nowelizacji Ustawy, wniesionym do Sejmu przez grupę posłów w październiku 2012 r.
Jednym ze skutków działalności człowieka jest uszczelnianie zasiedlonych terenów zielonych, przez co opady atmosferyczne zostają przekształcone w spływy opadowe, a następnie w ścieki deszczowe. Wskutek zachwiania dotychczasowego przepływu na danym terenie woda, nie znajdując naturalnego ujścia, zaczyna stanowić poważny problem dla funkcjonowania obszarów zurbanizowanych. Tymczasem odpowiednie odwodnienie umożliwia naprawdę efektywne użytkowanie posiadanych zasobów, do jakich z całą pewnością należą wody opadowe.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.