Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wentylacja i klimatyzacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Przedstawiono przykłady zastosowania konkretnych klas filtrów w kontekście przeznaczenia wentylowanego lub klimatyzowanego obiektu.
PL
W Rynku Instalacyjnym nr 3/08 (s. 32.) w artykule pt. „Warunki środowiska wewnętrznego...” opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych wynikające z warunków higienicznych. Niniejsza publikacja szerzej omawia wymagania opisane w tej normie dotyczące budynków niemieszkalnych.
PL
Artykuł zwraca uwagę na kwestie wentylacji grawitacyjnej. W szczególności wyjaśnia matematycznie uwarunkowania dla całkowitego strumienia objętości powietrza Vc, jaki należy doprowadzić do mieszkania wyposażonego w urządzenia gazowe zgodnie z normą PN-B-03430, a ponadto odprowadzania spalin z domowych urządzeń gazowych, wpływu przerywaczy ciągu na wentylację pomieszczenia, wentylacja nawiewnej oraz sposobu obliczania zapotrzebowania na gaz.
PL
Każdy projektant instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej staje przed przedsięwzięciem złożonym z kilku etapów. Przyjmijmy, że dokonano już stosownych obliczeń, wykonano je prawidłowo, znany jest bilans energetyczny budynku i potrzeby w zakresie wentylacji. System, skojarzony z układem chłodzenia i ogrzewania został już opracowany. Wiadomo jak zaoszczędzić energię elektryczną, odzyskać ciepło, otrzymać energię cieplną ze źródeł odnawialnych i racjonalnie ją wykorzystać. Teraz cały wysiłek projektanta ukierunkowany jest na fakt, by użytkownik pomieszczeń odczuwał komfort cieplny.
PL
W artykule przedstawiono rozwiązanie systemu sufitowego chłodzenia pomieszczeń, w którym zastosowano wysokosprawne elementy chłodzące typu SKS wykonane z rur miedzianych z osadzonymi na nich wzdłużnymi płycinami aluminiowymi o różnych profilach poprzecznych. Elementy te instalowane bezpośrednio pod stropem jako widoczne lub w przestrzeni międzysufitowej jako niewidoczne zasilane są wodą chłodzącą jako czynnikiem pośrednim w obiegach zamkniętych, a wymiana ciepła w pomieszczeniu odbywa się głównie przez konwekcję. Podano także wydajności chłodnicze elementu w zależności od średniej temperatury wody zasilającej oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przedstawiono również wyniki pomiarów rozkładu temperatury w pomieszczeniu oraz prędkości przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi z zainstalowanymi elementami chłodzącymi typu SKS o specyficznej wydajności chłodniczej q0 = 110 W/m2.
PL
W artykule poruszono podstawowe zagadnienia związane w właściwym projektowaniem tego typu instalacji oraz przedstawiono informacje, na które warto zwrócić uwagę przy montażu tego odcinka instalacji freonowej.
PL
Wraz ze wzrostem liczby realizacji inwestycji z wykorzystaniem central z odzyskiem ciepła rośnie doświadczenie projektantów oraz instalatorów, w tym także wiedza, jak unikać błędów projektowych i montażowych. Poniżej zebrano najczęściej wskazywane przez producentów rady projektowe oraz błędy popełnianie w fazie projektu i montażu instalacji w domach jednorodzinnych.
PL
W artykule podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza.
PL
Nawiązując do dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków autor zwraca uwagę w warunkach polskich na kierunki działań projektantów pod kątem zakresów, metodyki oraz dokładności przeprowadzonych analiz przy sporządzaniu projektów zarządzania energią cieplna w budynkach.
PL
W numerach Rynku Instalacyjnego (12/07 i 1–2/08) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania instalacji freonowych z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. Z uwagi na dużą popularność systemów wody ziębniczej, które są najczęściej wykorzystywanymi układami doprowadzającymi czynnik chłodzący do odbiorników chłodu, w niniejszym artykule przedstawiono podstawowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wymiarowaniu tego typu instalacji.
PL
W artykule zawarto informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze. Przedstawiono podstawowe zagadnienia z elektrotechniki i wzory umożliwiające obliczenie zużycia energii elektrycznej przez poszczególne komponenty agregatów chłodniczych, wymagających doprowadzenia energii elektrycznej, a także dokonano zestawienia danych elektrycznych cechujących wytwornice wody ziębniczej, jakie należy przedstawić w wytycznych branżowych. Ponadto zaprezentowano metody umożliwiające zmniejszenie zużycia energii elektrycznej we współczesnych konstrukcjach agregatów chłodniczych.
PL
Dobierając kurtynę powietrzną, należy uwzględnić wiele czynników związanych zarówno z architekturą i położeniem budynku, jak i cechami samej kurtyny. W katalogach znajdziemy wszystkie parametry, jednak różni dostawcy nie są zgodni, który z parametrów odgrywa kluczową rolę dla efektywnego działania kurtyny. Autor analizuje zjawiska występujące podczas pracy kurtyny powietrznej, by przekonać się, co tak faktycznie decyduje o jej skuteczności.
PL
Stosowane obecnie systemy klimatyzacyjne, ze względu na proces schładzania, można podzielić na dwa rodzaje: instalacje z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego oraz systemy z „pośrednim” odparowaniem ziębnika. W pierwszym przypadku ciepło od schładzanego powietrza jest bezpośrednio odbierane przez czynnik chłodniczy, w drugim przypadku czynnik chłodniczy schładza ciecz pośredniczącą (wodę, wodny roztwór glikolu), która z kolei odbiera ciepło od powietrza wymagającego schłodzenia. W artykule dokonano ogólnej prezentacji systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, przedstawiono sposób doboru urządzeń oraz porównano tego typu systemy z instalacjami pośrednimi wykorzystującymi wodę ziębniczą jako ciecz pośredniczącą.
PL
W trzeciej części cyklu zostały omówione systemy filtracji powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, w tym dobór filtrów powietrza w zależności od wymaganego poziomu czystości powietrza wewnętrznego oraz zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego. W pierwszej części artykułu (RI 5/2008, s. 100.) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części (RI 6/2008, s. 101.) przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).
PL
W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W przyszłym roku podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka, w związku z czym wprowadzane są nowe rygory prawne obejmujące grupę czynników chłodniczych HFC. W części pierwszej autor dokonuje przeglądu aktów prawnych regulujących stosowanie czynników chłodniczych oraz m.in. kwestie kontroli szczelności i certyfikacji personalnej. W następnej części omówione zostaną zagadnienia certyfikacji przedsiębiorstw, certyfikaty tymczasowe i certyfikacja operatorów oraz krajowa struktura certyfikacji.
PL
W artykule przedstawiono rozwiązania systemu sufitowego chłodzenia pomieszczeń, w których zastosowano elementy chłodzące typu KKS wykonane ze wzdłużnych profili aluminiowych z osadzonymi na nich szczelnie rurkami miedzianymi. Elementy te przewidziane są do montażu ze znanymi i stosowanymi płaszczyznowymi sufitami metalowo-akustycznymi różnych fabrykatów, w których stały kontakt pomiędzy elementem chłodzącym a płytą sufitową zostaje zapewniony przez sklejenie. Podobne elementy chłodzące przewidziane są także do montażu ze stosowanymi perforowanymi i pełnymi płytami gipsowo-kartonowymi tworzącymi sufit podwieszony. Elementy chłodzące zasilane są wodą chłodzącą jako czynnikiem pośrednim w obiegach zamkniętych, a wymiana ciepła w pomieszczeniu odbywa się głównie przez promieniowanie. W artykule podano także wydajności chłodnicze elementu chłodzącego w zależności od średniej temperatury wody zasilającej oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przyjęte dane projektowe zilustrowano przykładem doboru elementów sufitu radiacyjnego typu KKS z płytami metalowo-akustycznymi o specyficznej wydajności chłodniczej q0 = 80 W/m2.
PL
Ogólnie dostępna energia słoneczna może być w okresie letnim efektywnie wykorzystana do celów chłodniczych w klimatyzacji. Konwersja termiczna zachodząca w kolektorach słonecznych pozwala uzyskać energię cieplną, niezbędną do zasilania urządzeń wytwarzających chłód w solarnych systemach klimatyzacyjnych. W artykule omówiono podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych pod kątem uzyskiwanych parametrów pracy i zalecanych zakresów stosowania w różnych solarnych systemach klimatyzacyjnych.
PL
Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych pomieszczeń.
PL
W budynkach niskoenergetycznych odzysk ciepła z wentylacji jest już koniecznością. Rekuperatory można zastosować także w istniejących obiektach. W takich przypadkach podstawowym problemem jest prowadzenie kanałów wentylacyjnych. W artykule opisano dwa przypadki budynków jednorodzinnych, w których pracują układy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
PL
Koszty eksploatacyjne systemów wentylacji w krytych basenach są wysokie, dlatego szczególnie istotne jest, aby były zaprojektowane w sposób energooszczędny. Zmniejszenie zużycia energii może być osiągnięte dzięki zastosowaniu urządzeń o wysokich sprawnościach i odzyskowi ciepła z powietrza usuwanego. Ważna jest także architektura i konstrukcja budynku oraz lokalizacja pomieszczeń.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.