Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wastes management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
2007
|
tom nr 4
48-49
PL
Właśnie mija sześć lat, od kiedy w "Recyklingu" - w stałym dziale "Spektrum" - publikowane są teksty, które dotyczą niezwykle istotnych zagadnień. ProEurope, Zielony Punkt, zrównoważony rozwój, selektywna zbiórka oraz systemy fiansowania odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, to tylko niektóre tematy poruszane w zamieszczanych artykułach.
|
2007
|
tom nr 10
56-57
PL
Ogromne TIR-y załadowane odpadami coraz częściej przyjeżdżają do Polski. Właściciele zagranicznych firm na procederze wysyłki odpadów robią lukratywny interes, gdy tymczasem polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży przetwarzania odpadów nie mogą zagospodarować tych z własnego kraju.
|
2001
|
tom Nr 12
440-444
PL
Przedstawiono rozważania nad problemem odpadów w świetle założeń rozwoju zrównoważonego, podejmując dyskusję nad treścią szeregu uogólnień, dotychczas niejednorodnie interpretowanych i nie uwzględniających wymagań rozwoju cywilizacyjnego.
EN
Consideration of wastes problems was presented in the light if assumptions for a sustained, balanced development, undertaking a discussion of the content of a number of generalities that were not univocally interpreted and were not taking account of the requirement of a civilisation development.
|
2007
|
tom nr 1
31-31
PL
W Konkursie o Puchar Recyklingu obserwujemy coraz większe zainteresowanie i skuteczność działań związków gmin. W przypadku gospodarki odpadami ich działalność pokazuje, że sukces w tym zakresie jest możliwy nie na małym poletku jednej gminy, a na terenie zamieszkałym przez kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy osób. Ma to sens powiem wzrasta efektywność ekologiczna i ekonomiczna takiego przedsięwzięcia.
|
2007
|
tom nr 4
26-26
PL
W połowie marca podczas pierwszego czytania Parlament Europejski przyjął stosunkiem głosów - 651 za, 19 przeciw i 16 wstrzymujących się projekt dyrektywy w sprawie odpadów. Konsumpcyjny styl życia sprawia, że odpadów z roku na rok jest coraz więcej. Opracowane na podstawie komunikatu prasowego.
|
2000
|
tom Nr 1
11-13
PL
W związku z reformą ustrojową państwa, posługując się ustawą o odpadach z dnia 27.06.97 r. oraz ustawą z dnia 24.07.98 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej, wymieniono kompetencje poszczególnych organów administracji rządowej i samorządowej w zakresie gospodarki odpadami, tj. prezydenta miasta, burmistrza, wójta gminy, starosty, wojewody, marszałka i zarządu województwa. Dla poszczególnych zakresów kompetencji zamieszczono odnośniki do odpowiednich punktów ustawy. Ponadto zamieszczono zbiór przepisów wykonawczych do ww. ustaw.
EN
In connection with the system reform of the state, using the act on wastes of 27.06.97. and the act of 24.07.98. on the change of some acts determining the competence of public administration bodies the competence of particular bodies of government and local self- government administration with regard to wastes management i.e. a president of the town, a mayor, a chief officer of a group of villages, a starost of a district, a voivod, a speaker of local parliament and managing board of the voivodship. References have been assigned to respective items of the act for particular scopes of competence. Besides a set of executive regulations to the above mentioned act has been provided.
|
2007
|
tom nr 11
30-30
PL
Od 15 do 17 października w Osieczanach odbyła się konferencja na temat realizacji gminnych planów gospodarki odpadami i realizacji nowelizacji ustawy o odpadach, w szczególności w zakresie wdrożenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Referaty dotyczyły ekonomii w gospodarce odpadami i możliwości rozwoju selektywnej zbiórki na zasadzie nakazu i zakazu.
|
2007
|
tom nr 6
10-10
PL
Podstawowym celem gospodarki odpadami jest minimalizacja ilości odpadów kierowanych do unieszkodliwienia na składowiskach oraz ograniczenie ich negatywnego oddziaływania na zdrowie i życie człowieka, a także na środowisko. Można to osiągnąć trzema sposobami.
|
2007
|
tom nr 9
24-25
PL
Obróbka wibrościerna polega na mechanicznym szlifowaniu lub polerowaniu detali najczęściej metalowych. Proces prowadzony jest w tzw. wygładzarkach wibracyjnych z wsadem tychże detali oraz specjalnych kształtek ściernych lub polerskich, oddziałujących mechanicznie na powierzchnie obrabianych elementów.
|
2007
|
tom nr 9
39-39
PL
Trudno zrozumieć postępowanie Ministerstwa Środowiska, które jest odpowiedzialne za wdrożenie przepisów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Minimalizacja produkowanych odpadów i ich zagospodarowanie poprzez odzysk oraz recykling jest priorytetem w ochronie środowiska, zgodnym z zasadą zrównoważonego rozwoju i przyjętą polityką w 2000 r. przez Parlament Polski.
|
2007
|
tom nr 10
40-40
PL
Utylizacja zwierząt padłych i odpadów pochodzenia zwierzęcego jest jednym z najlepszych przykładów recyklingu. Podstawowym zadaniem utylizacji jest szybkie i bezpieczne unieszkodliwienie zwierząt padłych i odpadów pochodzenia zwierzęcego w aspekcie ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
|
2007
|
tom nr 10
19-21
PL
Pod koniec sierpnia na stronach Ministerstwa Środowiska ukazały się dwa projekty ustaw : o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi oraz o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Redakcja "Recyklingu" poprosiła o przedstawienie uwag i komentarzy do zaprezentowanych projektów ustaw.
|
2001
|
tom Nr 8
203-209
PL
Ustawa o odpadach jest jednym z ogniw nowego prawa ekologicznego w Polsce. W artykule przedstawiono podstawowe definicje zawarte w nowej ustawie oraz określone w niej zasady gospodarowania odpadami, a także wymagania dotyczące składowania i spalania odpadów. Zamieszczono wykaz aktów prawnych Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami, których transpozycji dokonuje nowa Ustawa o odpadach.
EN
The Waste Act is one of the links of the new ecological law in Poland. In the paper, primary definitions included in the new act and defined in it basic principles of waste management are presented, as well as requirements concerning their landfilling and incineration. Finally, a list of EU law acts concerning disposal of wastes, whose transposition is being done by the new Waste Act, is given.
|
2007
|
tom nr 2
22-23
PL
W ubiegłym roku uchwalono Rozporządzenie WE nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów. Rozporządzenie to uchyla od 12 lipca 2007 r. rozporządzenie Rady nr 259/93/EWG.
PL
Studenci i absolwenci, którzy kończą kierunki inżynierskie, znajdują zatrudnienie w gospodarce, w tym w sektorze budownictwa. W toku studiów zapoznają się z szeroką gamą współczesnych materiałów budowlanych i nowoczesnych technologii wznoszenia budynków, ale tylko teoretycznie.
|
2007
|
tom nr 11
40-41
PL
W Polsce w latach 2000-2005 nastąpił potężny przełom w sektorze gospodarki odpadowej, który został niejako wymuszony transpozycją przepisów unijnych do prawodawstwa polskiego. Dyrektywy unijne wyznaczyły nowy kierunek dla stworzenia bardziej racjonalnego systemu gospodarki odpadami.
|
2001
|
tom Nr 3
104-109
PL
Omówiono obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące gospodarowania odpadami, tj. ustawy o odpadach i o utrzymywaniu czystości i porządku łgminach, a także zawarto podstawowe elementy prawa Unii Europej-Kej dotycząc ego postępowania z odpadami. Wskazano na najistotniejsze zmiany dokonywane w ustawie o odpadach w związku z dostosowywaniem przepisów do standardów europejskich oraz przeprowadzono analizę podstawowych zapisów projektu ustawy.
EN
Obligatory regulations in Poland were discussed with regard to wast management, i.e. acts on wastes and cleanliness and order maintenait in communes. The article also includes basic elements of European Unii law regarding procedures with the wastes. It points to the most impo tant changes introduced in the act on wastes in connection with adjus ment of regulations to the European standards. The article also carri out the analysis of the basic entries of the act's draft.
PL
Podjęcie decyzji bywa problemem w przypadku złożonych okoliczności. Istnieją metody wspomagania decyzji. Jedną z nich jest metoda analizy hierarchii. W artykule opisano zasadę jej zastosowania na prostym przykładzie z dziedziny inżynierii środowiska.
EN
Making the decision might be a problem in complex circumstances. There are methods for decision support. One of them is the method called: analysis of hierarchy. The article describes the use of the method’s rules on a simple example in the field of environmental engineering.
PL
Rozwój miast związany jest z przepływem ogromnej ilości różnorodnych zasobów. Skala ich wykorzystania i stopień entropii jest odmienny w różnych kulturach. Jednakże funkcjonowanie miast zawsze wiąże się z powstawaniem masy odpadów, oddziałujących na środowisko zabudowane zarówno obszarów miejskich, jak i terenów niezurbanizowanych.
|
2007
|
tom nr 6
22-23
PL
Chromowane balustrady, ocynkowane wiadra, posrebrzane i pozłacane łańcuszki i kolczyki i wiele innych przedmiotów, które są na co dzień używane zawdzięczają swój blask i trwałość technikom galwanizacyjnym. Odpadami ubocznymi podczas procesu galwanizowania są ścieki i odpady.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.