Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  waste recovery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
2
Content available remote New measurement methodology for the resource value of waste
100%
EN
Waste management is now a subject of the highest priority on the European and global agenda. The European Union's approach to waste management is based on three principles: waste prevention, recycling and reuse; and improving final disposal and monitoring. In the introduction to the Directive 2006/12/EC of the European Parliament and of the Council on Waste it was stated that "the recovery of waste and the use of recovered materials as raw materials should be encouraged in order to conserve natural resources. It may be necessary to adopt specific rules for reusable waste". The WASTEMET concept proposes a new methodology for the measurement of waste, which replaces the current negative weight-based measure with a positive measurement of resource value. The methodology has the capability for making subtle distinctions between the resource value of different waste types that are currently not measured. The consequence of measuring the resource value of waste will be that current weight-based waste policies will be capable of refinement, waste strategies will be more efficient, targets can be improved, product ecolabelling announcing resource values can be transformed, and communication to consumer and trade markets concerning waste can be much clearer. The WASTEMET methodology is based on a concept of substitution.
PL
Zarządzanie odpadami jest obecnie tematem o najwyższym priorytecie zarówno w Europie, jak i na świecie. Podejście Unii Europejskiej do zarządzania odpadami jest oparte na trzech zasadach, takich jak: zapobieganie odpadom, recykling i ponowne użycie oraz polepszenie ostatecznego pozbywania się i monitoring. Jak podaje dyrektywa UE 2006/12/EC "odzysk odpadów i wykorzystanie materiałów z odpadów jako surowców powinno być promowane w celu oszczędzania surowców naturalnych. Może być konieczne zaadoptowanie szczegółowych zasad dla odpadów, które mogą być ponownie wykorzystane". WASTEMET jest propozycją nowej metodyki do pomiaru wartości odpadów, która zmienia obecną miarę opartą na wadze na miarę opartą na wartości zasobów. Metodyka umożliwia rozróżnienie pomiędzy wartością surowcową różnych typów odpadów, które nie są objęte pomiarami. W konsekwencji obecnie stosowane polityki będą mogły być ulepszone, a strategie zarządzania odpadami będą bardziej efektywne. Wprowadzone zostaną także ekoetykiety, które jasno dostarczą informacji rynkowi i konsumentom na temat odpadów. WASTEMET jest koncepcją opartą na substytucji.
3
Content available remote Some aspects of converting exploitation waste into marketable products
100%
EN
Exploitation and beneficiation are main sources generating waste in the mining industry. Hard coal mining waste, if treated according to a novel procedure, could be transformed into full-value natural aggregates. Utilising existing technologies, the procedures of coal processing should be upgraded in such a way that beside coal another product (aggregates) be obtained or barren rocks, considered waste, formed after reprocessing marketable mineral aggregates and building materials. An exemplary installation producing not only coal but also natural aggregates meeting normative parameters has been presented. Also the achievements of the PWG S.A. Haldex in producing such aggregates have been discussed.
PL
Eksploatacja i wzbogacanie złóż są głównym źródłem generowania odpadów w przemyśle górniczym. Odpady górnicze węgla kamiennego, jeżeli będą uzdatniane według nowatorskiej procedury, mogą zostać przekształcone w pełnowartościowe naturalne kruszywa. Stosując istniejące technologie, procedury przetwarzania węgla powinny być zmodyfikowane w taki sposób, by oprócz węgla można było uzyskać inny produkt (kruszywa), lub skały płonne, uważane za odpady, powstające po powtórnej obróbce nadającego się do użytku kruszywa mineralnego i materiałów budowlanych. Przedstawiono przykładową instalację produkującą nie tylko węgiel, ale również naturalne kruszywa spełniające parametry norm. Omówiono również osiągnięcia PWG S.A. Haldex w produkcji takiego kruszywa.
|
2010
|
tom nr 2
20-21
PL
Każdy zakład piekarniczy produkujący pieczywo oraz wyroby piekarskie jest wytwórcą odpadów. Przedsiębiorca taki, jeżeli wytwarza odpady inne niż niebezpieczne w granicach od 5 Mg do 5000 Mg w ciągu roku, zobowiązany jest do przedłożenia informacji o wytworzonych odpadach oraz o sposobach gospodarowania nimi.
|
2010
|
tom nr 10
44-45
PL
Inspekcja Ochrony Środowiska, zgodnie z planem pracy na 2010 r., przeprowadziła kontrolę podmiotów prowadzących działalność w zakresie odzysku lub recyklingu odpadów opakowaniowych ze szkła oraz organizacji odzysku, na rzecz których były wystawiane dokumenty potwierdzające odzysk i recykling.
|
2009
|
tom nr 4
50-50
PL
W rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w 2008 r. zarejestrowało się 1085 nowych przedsiębiorców, w tym 501 prowadzących działalność w zakresie wprowadzania sprzętu. Powstały dwie organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
PL
Już po raz czwarty podczas Targów POLEKO miało miejsce Forum Recyklingu. W tym roku jego tematem przewodnim był "Recykling odpadów - prawo, technologie, doświadczenia". Jednak każdy z trzech dni Forum poświęcony był innej tematyce recyklingowej: od odzysku i recyklingu opakowań po odzysk i recykling elektroniki i samochodów.
|
2010
|
tom nr 6
16-18
PL
Na przedsiębiorców wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach nałożono szereg obowiązków. Jeden z nich stanowi osiąganie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.
|
2010
|
tom nr 4
18-19
PL
Tworzywa polimerowe wykorzystywane są obecnie we wszystkich gałęziach przemysłu i gospodarki. Jednym z poużytkowych wyrobów z tego materiału jest polistyren. Stosuje się go w obudowach sprzętu RTV, opakowaniach kaset wideo, a także innych przedmiotów codziennego użytku.
PL
"Polska w europejskiej społeczności recyklingu" - to temat przewodni spotkania branżowego poświęconego recyklingowi i odzyskowi odpadów z tworzyw sztucznych. Zorganizowali je 26 maja br., podczas tegorocznych targów PLASTPOL (25-28 maja 2010 r.), producenci tworzyw sztucznych, zrzeszeni w Fundacji PlasticsEurope Polska, przy współpracy z Komitetem Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.
|
2012
|
tom nr 4
45-63
PL
W artykule przedstawiono bilans odpadów wydobywczych pochodzących z eksploatacji rud miedzi w Polsce, ich charakterystykę oraz aspekty środowiskowe wynikające z aktualnego stanu zagospodarowania tych odpadów. Z analizy wynika, iż aktualnie wytwarzanymi odpadami są skała płonna (w ilości około 4 mln Mg/rok) oraz odpady z flotacji rud miedzi w ilości do 28 mln Mg/rok. Na nieczynnych OUOW zdeponowanych jest ponad 174 min Mg odpadów wydobywczych.
EN
In the paper the balance of waste from extraction of copper ore in Poland, their characteristics and environmental aspects caused by current management status of the waste has been presented. From the analysis comes, that currently generated wastes are waste rock in the amount of 4 min Mg/year and flotation tailings - up to 28 mln Mg/year. On old deposition facilities over 174 mln Mg of waste is deposited.
|
2005
|
tom nr 2
34-34
PL
Nie jest tajemnicą, że Polska nie osiągnie założonych w ustawie o odpowiedzialności przedsiębiorców poziomów odzysku i recyklingu. Nikt jednak nie zgłasza konkretnej propozycji zmian, które pomogą stworzyć sprawnie działający system gospodarki odpadami. Jedni mówią o braku odpowiednio wyedukowanego społeczeństwa, inni twierdzą, że brakuje środków na stworzenie i modernizację zakładów zajmujących się odzyskiem i recyklingiem odpadów.
|
2013
|
tom nr 3
39-39
PL
Prawie 40% światowego popytu na miedź i ok. 30% światowej produkcji zarówno cynku, jak i aluminium jest zaspokajane materiałami pochodzącymi z recyklingu.
|
2009
|
tom nr 2
20-22
PL
Bez opon nie byłoby naszej opartej na transporcie samochodowym cywilizacji wraz z całą infrastrukturą drogowo-usługową. Skutkiem tej sytuacji jest wzrastająca od lat ilość zużytych opon, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Rozwiązanie problemu stanowi ich odzysk, w tym recykling.
|
2009
|
tom nr 3
10-11
PL
W przedsiębiorstwach branży budowlanej, specjalizujących się w wykonawstwie prac ogólnobudowlanych, w robotach ziemnych i instalacyjnych, powstaje szereg odpadów materiałów budowlanych i opakowaniowych. W zakresie ich usług leży realizacja inwestycji od podstaw, np. konstruowanie nowych budowli i budynków, w tym osiedli mieszkaniowych.
|
2009
|
tom nr 3
26-27
PL
Spośród aktów prawnych regulujących gospodarkę samochodami wycofanymi z eksploatacji (SWE) w Polsce należy wyróżnić przede wszystkim Ustawę z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podkreślić trzeba, iż ustawodawca za pośrednictwem przepisów regulujących gospodarkę odpadami starał się uporządkować rynek SWE.
|
2004
|
tom nr 11
32-33
PL
Jedną z dyrektyw, która powinna obowiązywać w Polsce już od sierpnia 2004 r., jest Dyrektywa o odpadach sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) z 27 stycznia 2003 r. (2002/96/EC). Rząd polski i przedsiębiorcy bezpośrednio zainteresowani kształtem, w jakim zostanie ona zaimplementowana, wiedzieli już w 2003 r. o konieczności jej wdrożenia ...
|
2004
|
tom nr 12
16-16
PL
W latach 90., po kilku latach funkcjonowania w gospodarce odpadami wolnej amerykanki, dzięki której "kwitły" dzikie wysypiska odpadów, szczególnie widoczny był brak przepisów regulujący działalność tej branży. Wielu urzędników nie zadało sobie trudu znalezienia i ukarania winnych.
|
2004
|
tom nr 9
41-41
PL
W celu wyodrębnienia z masy odpadów z papieru i tektury surowców nadających się do przerobu w przemyśle papierniczym oraz ułatwienia handlu tymi surowcami wprowadzono europejski wykaz znormalizowanych odmian papieru i tektury z odzysku, określony w normie EN 643:2001.
|
2004
|
tom nr 10
14-14
PL
Już po raz drugi Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań podejmuje inicjatywę oceny organizacji odzysku działających na polskim rynku. Inicjatywa ta bez wątpienia jest słuszna, bo liczba działających organizacji jest ogromna i chyba nikomu dokładnie nie znana. Przedsiębiorcy niejednokrotnie trudno jest dokonać spośród nich wyboru.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.