Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  warunki zabudowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zmiany przeznaczenia terenu przeprowadzane są w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy (dla inwestycji celu publicznego – decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego). Z wydawaniem tej decyzji wiąże się bardzo dużo problemów.
PL
Zagospodarowanie przestrzenne wiąże się z licznymi praktycznymi problemami pojawiającymi się przy okazji stosowania kluczowych instrumentów zarządzania przestrzenią. Najwięcej dylematów może się pojawiać przy okazji wydawania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
PL
Możliwość lokalizacji zabudowy na terenach rolnych to szczególnie drażliwy temat. Budowa na gruncie rolnym pozwala zmniejszyć koszty inwestycji. Jednocześnie jednak prowadzi to do niekontrolowanej suburbanizacji, generującej ogromne koszty zaopatrzenia w niezbędną infrastrukturę i degradującej krajobraz. Z drugiej jednak strony nadmierne ograniczanie możliwości budowy budynków związanych z działalnością rolniczą znacząco utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia jej prowadzenie.
4
Content available remote Podział nieruchomości a warunki zabudowy
100%
PL
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy, zgodnie z art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, obwarowane jest kilkoma zastrzeżeniami. Część z nich podlega zresztą zróżnicowanej, czasem subiektywnej wykładni. Obok wywołujących najwięcej sporów zawartych tam zasad kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa pamiętać trzeba o wymogu dotyczącym uzbrojenia terenu.
PL
Decyzja o warunkach zabudowy wciąż generuje szereg wątpliwości natury prawnej i urbanistycznej. Konsekwentnie uważana jest za główne narzędzie pogłębiające chaos przestrzenny. Budzi też dylematy prawne, czego dowodem jest duża liczba tez orzeczniczych jej poświęconych, wydanych już w samym 2020 r. Warto zwrócić uwagę na wybrane z nich.
PL
Analizując różne zagadnienia związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, można dojść do wniosku, że praktycznie w każdym obszarze można zdiagnozować mniej lub bardziej istotne problemy i dylematy. Odnoszą się one nie tylko do samego sposobu wykładni konkretnych przepisów, ale również do celowości konkretnych rozwiązań.
PL
Jednym z najbardziej problematycznych instrumentów spośród tych stosowanych w ramach realizacji polityki przestrzennej przez organy gminy jest decyzja o warunkach zabudowy. Poza oceną, jak chronić wartości związane z ładem przestrzennym, otwartym zagadnieniem jest jej wpływ na prawo własności nieruchomości.
PL
Tytuł artykułu może wywoływać u Czytelników gorzki uśmiech. Zarówno bowiem obserwacja zmian w przestrzeni, jak i analiza przeważającej linii orzecznictwa sądów administracyjnych skłaniają do refleksji, że pojęcie ładu przestrzennego nie znajduje odzwierciedlenia w instytucji, jaka jest decyzja o warunkach zabudowy. Warto jednak pochylić się nad tym zagadnieniem i zastanowić się, czy rzeczywiście w obowiązującym systemie prawnym nie ma żadnych środków zapewniających ochronę tego ładu przy indywidualnym ustalaniu warunków zagospodarowania działek.
PL
Jedną z kluczowych wartości występujących w systemie planowania przestrzennego jest ład przestrzenny. W praktyce dosyć często można spotkać się z dyskusją nad tym, czym on naprawdę jest i kiedy znajduje realne zastosowanie.
PL
Decyzja o warunkach zabudowy bardzo często oceniana jest jako główne narzędzie, którego stosowanie w szerszym zakresie dezintegruje przestrzeń i ład przestrzenny. Często bowiem w szerszej skali wydawanie decyzji o warunkach zabudowy na danym obszarze prowadzi do prymatu interesu indywidualnego nad interesem publicznym. Warto więc szczegółowo rozumieć, jaka jest istota przedmiotowego postępowania administracyjnego.
PL
Na początku lipca br. wejdzie w życie Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717). Jest to nowy akt prawny, zastępujący Ustawę z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Nowa ustawa nie wnosi zasadniczych zmian w planowaniu przestrzennym. W dalszym ciągu obowiązywać będą plany zagospodarowania przestrzennego województwa, a dla obszaru gminy - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zmiany w tym przedmiocie odnoszą się w zasadzie do trybu opiniowania, uzgadniania i uchwalania powyższych dokumentów.
PL
Wybór lokalizacji inwestycji determinowany jest wieloma czynnikami. Na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia dotyczące ustalenia przeznaczenia terenu, na którym ma być realizowany planowany obiekt, a także sposobu jego zagospodarowania oraz warunków zabudowy. Decyzja o wyborze na miejsce inwestycji terenu, którego przeznaczenie oraz dopuszczalne zagospodarowanie i warunki zabudowy wykluczają możliwość realizacji planowanego obiektu, pociąga za sobą bardzo istotne konsekwencje natury ekonomicznej i prawnej.
PL
Małe miasta stanowią istotny element polskiego krajobrazu zurbanizowanego i składnik materialnego dziedzictwa kraju. Ich naturalne cechy zgodne są z zasadami zrównoważonego rozwoju, co decyduje o ich potencjale. Jednak obecnie małe miasta doświadczają kryzysu ekonomicznego, społecznego i przestrzennego. Wobec obserwowanych zjawisk zasadne jest sprawdzenie, w jaki sposób podstawowe narzędzie planistyczne - Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego i uzupełniające je Warunki Zabudowy - wpływają na jakość przestrzeni małomiejskiej. W tym celu przeprowadzone zostało badanie dla reprezentatywnej grupy czterdziestu dwóch miasteczek świętokrzyskich. Analizie podlegały zastosowane strategie regulowania przestrzeni (MPZP, WZ, mieszana) oraz stan przestrzeni małomiejskiej. Ocena przestrzenna została dokonana poprzez wizje lokalne, z których obserwacje zestawione zostały z referencyjną listą cech, sporządzoną poprzez syntezę literatury. Badania pokazało, że ogólny (dotyczący rozplanowania) i szczegółowy (dotyczący poszczególnych elementów) stan przestrzeni w miasteczkach daleki jest od referencyjnego modelu (a więc niewłaściwy), przy czym na efekt ten nie ma wpływu metoda regulacji przestrzennej. Na tej podstawie stwierdzone zostało, że nie tylko Decyzje o Warunkach Zabudowy, ale też Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego w obecnej formie prawnej nie są właściwymi narzędziami regulującymi zagospodarowanie małych miast.
EN
The subject of the article is the issue of the parties to the proceedings with respect to the zoning decision issued under the provisions of the Act of 27 March 2007 on spatial planning and development. The concept of the parties to the proceedings is essential for administrative proceedings. However, with regard to a specific instrument as are zoning decisions, a number of theoretical questions about the application of the criterion of legal interest to those involved in such proceedings can be pointed out. These decisions do not create the right to the land and do not directly infringe the interests of third parties. However, despite the differences in legal doctrine, administrative courts consistently point to the criteria for considering as a party to the proceedings in accordance with the provisions of the Code of Administrative Procedure.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.