Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  utrzymanie dróg zimowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Utrzymywanie dróg zimą w należytej czystości przez wiele lat utożsamiane było z kilkoma facetami z łopatami i półautomatycznym lub ręcznym posypywaniem solą czy piaskiem. Ponadto tradycyjnie każdego roku w grudniu i styczniu zima "zaskakiwała drogowców"". Dzisiaj oferta firm jest tak szeroka, że małą przejezdność dróg zimą nie można już tłumaczyć brakiem odpowiedniego sprzętu na naszym rynku. Najczęściej brakuje pieniędzy lub profesjonalnego zarządzania i monitoringu.
PL
Czy gmina może – odpowiadając niejako na „proekologiczny apel” prawodawcy, zawarty w art. 82 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody – wprowadzić poprzez zapisy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy zakaz rozrzutu soli?
|
|
tom nr 3
58-59
PL
Śnieżna i mroźna zima ma swoje uroki, ale też swoje konsekwencje. Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wymaga usuwania śniegu, gołoledzi oraz zapobiegania powstawaniu oblodzenia i śliskości pośniegowej. Stosowane środki chemiczne nie są jednak obojętne dla rosnącej w pasie drogowym zieleni, a rezygnacja z nich na rzecz tylko piasku i żwiru wydaje się nierealna. Jak więc znaleźć skuteczny kompromis między bezpieczeństwem ludzi a zachowaniem i tak ograniczonej bioróżnorodności w mieście?
PL
"Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Płachta na niej długa, biała, w ręku gałąź oszroniała" - te słowa wiersza Marii Konopnickiej zna niemal każdy przedszkolak. Ale w ostatnich latach można było tylko powspominać czasy, kiedy panowała sroga zima. Firmy zajmujące się odśnieżaniem nie narzekały na nadmiar robót, a zarządcy dróg liczyli oszczędności z tym związane.
PL
W miesiącach zimowych media wiele uwagi poświęcają kwestii zimowego utrzymania dróg. Podczas mroźnych zim podkreśla się wysokie koszty ponoszone przez zarządców dróg w związku z koniecznością usuwania śniegu i lodu z nawierzchni dróg. Z kolei w przypadku cieplejszych zim pojawiają się dyskusje, w jaki sposób można wykorzystać środki pieniężne zarezerwowane na zimowe utrzymanie dróg, a niewykorzystane z powodu stosunkowo niewielkich opadów śniegu oraz dodatnich temperatur.
PL
W niniejszym artykule autorka chciałaby się podzielić wnioskami płynącymi z uwzględniania podczas projektowania autostrad oraz dróg ekspresowych warunków eksploatacji nawierzchni i zimowego utrzymania.
EN
This article presents the conclusions drawn by the Author about designing motorways and expressways while including surface pavement exploitation and winter road maintenance.
PL
Zima za pasem. Znów samorządy i służby w zakresie zimowego utrzymania miasta będą miały twardy orzech do zgryzienia. Jeden problem to takie podpisanie umów z wykonawcami, by "zima nie zaskoczyła drogowców". Drugi wiąże się z zapewnieniem miejsca do składowania nadmiaru śniegu. I tu samorządy radzą sobie różnie...
PL
Zainstalowanych kilkanaście urządzeń przy ciągu drogi krajowej Nr 7 odcinek Kraków - Myślenice i pomieszczeniach obwodu drogowego w Mogilanach od 4-ch lat wspomaga przy zimowym utrzymaniu dróg. Dla testowania systemu wspomagania wybrano obwód drogowy, którego sieć dróg krajowych wynosi 135 km.
PL
W latach osiemdziesiątych w rozwiniętych krajach Europy i świata nastąpił szybki rozwój systemów obsługi meteorologicznej dróg, oparty na elektronicznej technice pomiarowej, komputerowej technice przetwarzania danych oraz nowoczesnych systemach łączności. Zadaniem tych systemów jest dostarczanie dokładnej informacji o aktualnej sytuacji pogodowej na drogach oraz prognoz pogody dla służb drogowych umożliwiających im podjęcie optymalnych działań w zakresie zimowego utrzymania dróg i zwalczania zagrożeń dla ruchu drogowego.
PL
W wielu przypadkach środki chemiczne używane w walce z gołoledzią i śniegiem na drogach stosowane są w sposób nie do końca prawidłowy. W celu uniknięcia, lub też ograniczenia mechanicznego usuwania śniegu i lodu stosuje się duże ilości czynnika chemicznego mającego zapewnić całkowite ich rozpuszczenie. Rozpuszczanie każdej odrobiny śniegu jest po prostu nieekonomiczne i niepraktyczne. Wymaga zastosowania większej ilości chemikaliów, co z kolei zwiększa koszty i przysparza jednocześnie dodatkowych wydatków związanych pośrednio z takim działaniem.
PL
Dużymi krokami zbliża się okres walki z zimowymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Nowoczesne technologie, wprowadzone w ostatnich latach przez zarządców dróg, mają szansę ograniczyć ilość nagłówków prasowych informujących o zaskoczeniu drogowców atakiem zimy, które pojawiają się masowo wraz z pierwszymi przymrozkami. Systemy automatycznych stacji ostrzegania przed gołoledzią, które jeszcze kilka lat temu były nowością na skalę krajową, stają się integralną częścią systemów zimowego utrzymania dróg w większości dużych miast oraz wzdłuż głównych szlaków transportowych.
PL
W artykule opisano problematykę zwalczania śliskości zimowej na drogach objętych przełomami i szkodami górniczymi. Skupiono się na kwestiach pracy posypywarek na drodze oraz określeniu zdolności załadowczej bazy lub punktu ich uzupełnień. Przedstawiono również przykład określenia rozmieszczenia baz załadowczych, jak i inne sposoby zwalczania śliskości zimowej na przykładach ze świata.
PL
Z zagrożenia bezpieczeństwa na drogach w warunkach zimowych zdaje sobie sprawę chyba każdy ich użytkownik - zarówno ten poruszający się samochodem po zaśnieżonej jezdni, jak i ten próbujący przebrnąć bezpiecznie przez oblodzony chodnik. Nie dziwi więc fakt, że oczekiwania wobec zarządców dróg rosną.
PL
Utrzymanie dróg w okresie zimowym, w tym zwalczanie gołoledzi polega na stosowaniu profilaktycznych zabiegów opartych na wiarygodnych prognozach pogodowych, stanu nawierzchni i właściwej organizacji zimowego utrzymania dróg. Warunkiem jest także posiadanie przeszkolonego personelu oraz nowoczesnego sprzętu do rozprowadzania środków chemicznych na nawierzchnię drogi.
|
2020
|
tom nr 1
68--71
PL
Zima to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne dla samorządów. Do tego niemało kosztuje. Każde miasto ma swoją specyfikę i swój sposób na realizację tego przedsięwzięcia.
PL
Co roku powraca problem wyboru środków stosowanych w zimowym utrzymaniu dróg. Najczęściej zarządcy decydują się na rozwiązania tradycyjne w polskich warunkach, czyli piasek lub sól drogową. Metod przeciwdziałania i zwalczania gołoledzi czy zlodowaceń na drogach jest wiele i nie musimy ograniczać się do soli, która niestety ma bardzo negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na samą nawierzchnię. Artykuł ma na celu zaznajomić czytelników z różnymi środkami służącymi do zimowego utrzymania dróg.
PL
Niekorzystne warunki atmosferyczne, poprzez ograniczenie widoczności czy zmniejszenie przyczepności pojazdu, mogą znacząco wpływać na poczucie bezpieczeństwa wśród kierowców. W przypadku intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrej lub oblodzonej nawierzchni wielu z nich będzie wybierało niższą prędkość i utrzymywało większe odstępy między pojazdami. To z kolei będzie wpływało na przepustowość drogi i poziom warunków ruchu.
EN
Adverse weather conditions, by limiting visibility or reducing the vehicle’s traction, can significantly affect the drivers’ feeling of safety. In the case of heavy rain, sleet, wet or icy surfaces many of them will choose lower speeds and maintain longer headways between vehicles. This in turn will affect the capacity of the road and the standard of traffic conditions.
18
60%
PL
W zimowym utrzymaniu dróg wykorzystuje się różne środki chemiczne, których zadaniem jest zapobieganie oraz likwidacja śliskości pośniegowej, oblodzenia oraz gołoledzi. W pracy określono skuteczność działania tych środków, z jednoczesnym wskazaniem substancji najbardziej skutecznych. Szczegółowymi badaniami objęto środki chemiczne, w tym: chlorek sodu, chlorek wapnia, chlorek magnezu, 25% rozwór chlorku sodu, 25% roztwór chlorku wapnia, sól drogową (97% NaCl + 2,5% CaCl2 + 0,2% K4Fe(CN6), mieszaninę chlorku sodu z chlorkiem wapnia (w proporcjach: 4:1, 3:1, 2:1) oraz mieszaninę chlorku sodu z chlorkiem magnezu (w proporcjach: 4:1, 3:1, 2:1). W wyniku analiz wykazano, że najskuteczniejszym środkiem stosowanym w zimowym utrzymaniu dróg jest mieszanina chlorku sodu z chlorkiem magnezu, sporządzona w proporcji 4:1.
EN
In winter roads maintaining used different chemical agents whose task is prevention and elimination slippery of snow, icing and glazed frost. In the study are specified effectiveness of these chemicals with an indication the most effective in action. The study included: sodium chloride, calcium chloride, magnesium chloride, 25% solution of sodium chloride, 25% solution of calcium chloride, road salt (97% NaCl + 2,5% CaCl2 + 0,2% K4Fe(CN6)), mixture sodium chloride with calcium chloride (in the pro-portions: 4:1, 3:1, 2:1), mixture sodium chloride with magnesium chloride (in the proportions: 4:1, 3:1, 2:1). It was shown that the most effective chemical agent used in winter road maintenance is mixture sodium chloride with magnesium chloride prepared in the proportion 4:1.
19
60%
PL
Jednym z negatywnych zjawisk naturalnych jest wysadzinowość gruntów. Okazuje się, że można ją skutecznie ograniczyć poprzez zmniejszenie wysokości wzniosu kapilarnego wody gruntowej. W pracy przedstawiono model dynamiki podsiąku kapilarnego w zależności od rodzaju gruntu zalegającego w nasypie drogowym, a także rodzaju i stężenia roztworu migrującego w nasyp drogowy. Badania przeprowadzono na kruszywie naturalnym występującym w trzech złożach zlokalizowanych w okolicy Zielonej Góry, różniących się rodzajem kruszywa i jego genezą. Analizę wzniosu kapilarnego odniesiono do genezy kruszywa oraz rodzaju i stężenia kapilującego związku. Uzyskane wyniki przestawiono w postaci analizy wariancji trójczynnikowej, rodzaju i stężenia związku chemicznego, typu złoża oraz wielkości frakcji kruszywa. Przeprowadzone badania wykazały, że największą (maksymalną) wysokość wzniosu kapilarnego wykazuje woda gruntowa. Natomiast nasycenie wód gruntowych związkami chemicznymi, stosowanymi w zimowym utrzymaniu dróg (np. CaCl2 lub mieszaniną NaCl z CaCl2 w stosunku wagowym np. 4:1) oraz wzrost stężenia tych związków (od 5% do 10%) powoduje znaczne obniżenie wzniosu kapilarnego i – tym samym – wysadzinowości gruntów.
EN
One of the negative natural phenomena is soil swelling. It can be effectively limited by decreasing the height of capillary rise of ground water. This paper aims at presenting the model of capillary ascent depending on the kind of soil occurring in the road embankment as well as a type and concentration of solution migrating into the road embankment. The research was carried out into natural aggregate lying in the area of Zielona Góra and differentiated in a kind of aggregate and its genesis. Analysis of capillary rise was related to the genesis of aggregate and concentration of capillary rise. The results were presented as analysis of triple factor variance, the kind and concentration of compound, type of aggregate and size of aggregate fraction. The conducted research proved that the ground water shows the maximum height of capillary rise. However, the saturation of ground water with chemical compounds used in winter roads maintenance (NaCl with CaCl_2 in weight relation e.g. 4:1) and increase in concentration of those compounds (from 5% to 10%) decreases the capillary rise considerably as well as swelling.
PL
W artykule opisano warunki wymiany ciepła w procesie termicznego usuwania śniegu i odladzania powierzchni estakad. Zwrócono uwagę na zasadność wykorzystania do tego celu energii odnawialnej i odpadowej. W tym aspekcie szczególnie interesujące wydaje się wykorzystanie energii geotermalnej. Wskazano na doświadczenia światowe w wykorzystaniu tego rodzaju instalacji. W warunkach klimatycznych zbliżonych do polskich jednostkowa moc cieplna instalacji zimowego utrzymania powierzchni mostów i estakad wynosi 300÷750 W/m2. W artykule wielkość tą oszacowano na ok. 420 do 670 W/m2 w warunkach intensywności opadów śniegu wynoszących 1 kg/(m2·h). Wskazano na zasadność stosowania izolacji cieplnej spodu ogrzewanego obiektu, która znacząco ogranicza zapotrzebowanie na moc cieplną instalacji i obniża wymaganą temperaturę w ogrzewanej strefie. Oszacowano, że wymagana temperatura w tej strefie wynosi ok. 38 °C w warunkach, gdy stosowana jest izolacja cieplna, i ok. 61°C w wariancie bez izolacji spodu estakady.
EN
The article describes the conditions of heat exchange in the process of thermal snow removal and de-icing of flyover surfaces. Attention was drawn to the advisability of using renewable and waste energy for this purpose. In this respect, it seems to be particularly interesting to use the geothermal energy. In the paper, the experience of the world in using this type of installation has been underlined. Under the climatic conditions similar to the Polish, unitary thermal power for winter main-tenance of bridge and flyover surfaces is 300 750 W/m2. In the article, this quantity was estimated to be approx. 420 to 670 W/m2 for intensity of snowfall amounting to 1 kg /(m2·h). The advisability of the use of thermal insulation underside of the heated object is pointed out, which significantly reduces the need for thermal power of the installation, and decreases required temperature in a heated area. It has been estimated that the required temperature in this zone is approx. 38° C in the case of insulation used and approx. 61° C for a non insulated bottom of the flyover.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.