Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  utilization of sewage sludge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 3-4
28-29
PL
Zalegające w osadnikach osady ściekowe są zmorą dla samorządów. Degradują środowisko naturalne. Wkrótce staną się surowcem do produkcji lekkich kruszyw. W artykule krótko opisano doświadczenia zagospodarowania odpadów w bezpieczny produkt w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
PL
Proces suszenia substancji organicznych jest z technologicznego punktu widzenia procesem skomplikowanym z uwagi na własności fizyczne zawartych substancji lepiących powodujących zbrylenie suszonej substancji, co powoduje przedłużenie czasu suszenia i oklejania powierzchni urządzeń suszarniczych, sprzyjające powstawaniu zagrożeń pożarowych i wybuchowych. W związku z powyższym, technologia suszenia, niezależnie od stanu fizycznego suszonej substancji i jej wilgotności, musi zapewnić proces rozdrobnienia, nie zbrylania się i nie tworzenia narostów na powierzchniach elementów suszarni. Warunki powyższe są spełniane w przypadku technologii jaka jest zapewniona w obrotowej komorze o odpowiednio ukształtowanej powierzchni wewnętrznej. Badania przemysłowe procesu suszenia i pirolizy osadów ściekowych muszą obejmować wcześniejsze ustalenie parametrów termodynamicznych ośrodka reakcyjnego i wymiarów geometrycznych komory obrotowej w zależności od stopnia zawilgocenia i zawartości popiołu. Proces spalania produktów termicznego rozkładu osadów odbywać się będzie oddzielnie w różnych przestrzeniach komory fluidalnej, co wyeliminuje oddziaływanie płomienia gazów pirolitycznych na pracę złoża fluidalnego. Temperatura złoża fluidalnego regulowana będzie koncentracją tlenu w gazie fluidyzacyjnym. Regulacja szybkości spalania karbonizatu w złożu zabezpieczy złoże przed aglomeracją popiołu.
|
|
tom Nr 1 (82)
40-41
PL
Wraz z początkiem obowiązywania Ustawy o odnawialnych źródłach energii (4 maja 2015 r.) otworzyły się możliwości dla skutecznego stosowania metod termicznego przekształcania (utylizacji) odpadów z oczyszczania ścieków, a w szczególności osadów ściekowych. Art. 2 przywołanej ustawy wyraźnie określa położenie osadów ściekowych w rozumieniu odzyskanej energii z termiczne przekształcania odpadów. Dalsze przepisy art. 2, definiujące m.in. dedykowaną instalację spalania biomasy, dedykowaną instalację spalania wielopaliwowego i instalację odnawialnego źródła energii czy też definicja instalacji termicznego przekształcania odpadów, otworzyły możliwości dla opracowania wysoko sprawnych instalacji OZE opartych o kogeneracyjne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w wyodrębnionych, funkcjonalnych zespołach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.