„O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju”. Powyższy cytat jak ulał pasuje do polskiej rzeczywistości odpadowej 2013 r. Co prawda Mickiewicz zatytułował swój rozdział XI „Pana Tadeusza” „Rok 1812”, ale dwieście lat później, na innym polu, historia się powtarza. W ubiegłym roku dokonała się rewolucja w obszarze zagospodarowywania odpadów komunalnych. Pojawiły się trzy nowe ustawy o fundamentalnym znaczeniu, które tworzą kompleksowy, spójny system ram prawnych dla całej gospodarki odpadami: nowa ustawa o odpadach weszła w życie 1 stycznia ub.r., nowa ustawa „gminna” weszła w życie 1 lipca ub.r., uchwalono również ustawę „opakowaniową”, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia br.
Ostatni rok przyniósł wiele zmian prawnych i systemowych w zakresie odpadów komunalnych. Dużą ich część stanowią odpady opakowaniowe, które przedsiębiorcy muszą zagospodarować poprzez odzysk i recykling. Stanowią one między 30% a 40% masy odpadów komunalnych i nawet do 60% ich objętości. W myśl nowej dyrektywy o odpadach, polski rząd planuje zwiększenie selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Dziś, aby dobrze zinterpretować nowy system, trzeba czytać równocześnie trzy ustawy, które mają wpływ na regulacje w zakresie odpadów opakowaniowych. Są to ustawa „czystościowa”, ustawa o odpadach oraz nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która weszła w życie 1 stycznia br.
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska 26 listopada 2008 r. został opublikowany kolejny projekt ustawy z 19 listopada 2008 r. pod tytułem "Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi". Ustawa ta (w skrócie opakowaniowa) ma w dużej mierze kontynuować rozwiązania prawne zawarte w dwóch podstawowych aktach regulujących gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.