Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym obowiązuje już dwa lata. W kwietniu 2007 r. po raz pierwszy został sporządzony przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska "Raport o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym".
PL
Ministerstwo Środowiska zamieściło w maju projekt nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Czy nowa ustawa ulepszy mankamenty, które pojawiły się w trakcie realizacji starej ustawy? A może ministerialne propozycje jeszcze bardziej pogrążą tę branżę.
PL
Ustawa o zużytym sprzęcie nowelizowana jest od kilku miesięcy. Propozycje zmian są dość powszechnie znane osobom zajmującym się tym tematem. Od momentu upublicznienia pierwszej wersji nowelizacji Ministerstwo Środowiska naniosło jednak wiele poprawek, powstałych w wyniku konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Recykling
|
2014
|
tom nr 5
48--49
PL
Musiało minąć blisko dziewięć lat od uchwalenia ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, żeby niektórzy zrozumieli, że forma prawna organizacji odzysku jako spółki akcyjnej nie sprawdza się na rynku odpadów poużytkowych. Cóż, lepiej późno niż wcale.
PL
Czy twórcy nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przy jej opracowywaniu będą pamiętać o praktycznych skutkach nowej dyrektywy unijnej? Od wielu miesięcy, po opublikowaniu projektu założeń projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, oczekujemy na projekt ustawy. W Polsce poświęcono już setki godzin na dyskusje dotyczące nowej dyrektywy, zmian w stosunku do tej poprzedniej oraz przesłanek ich twórców. Jej implementacja w naszym kraju, pomimo upływu magicznego terminu 14 lutego (do tego dnia państwa członkowskie miały wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy) nie nastąpiła. Ale chyba nie to jest najistotniejsze. W końcu w całej Europie są opóźnienia.
PL
Po trzech latach obowiązywania ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) nadszedł czas jej nowelizacji. Ma ona na celu uszczelnienie systemu gospodarowania zużytym sprzętem oraz wprowadzenie instrumentów umożliwiających osiągnięcie rocznego poziomu zbierania odpowiadającego co najmniej 4 kg zużytego sprzętu w przeliczeniu na obywatela.
PL
Rada Ministrów 6 sierpnia 2008 r. przyjęła po półtorarocznych konsultacjach, zarówno pomiędzy resortami, jak i z przedsiębiorcami, projekt ustawy zmieniającej ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt przedstawia wiele niezbędnych propozycji, wynikających przede wszystkim z dwuletniego okresu stosowania przepisów w praktyce.
PL
Nowelizacja ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadza nowe zapisy, w dość znaczący wpływające sposób na branżę złomową. Po trzyletnim funkcjonowaniu tej regulacji prawnej oraz istniejących szacunkach i obserwacjach fakty wskazują, że gro zużytego sprzętu AGD, w szczególności wielkogabarytowego, trafia do punktów skupu odpadów metali.
PL
W ostatnich miesiącach trwają prace nad nową ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Nie cichną więc dyskusje na temat jej ostatecznej formy. Projekt nowelizacji ustawy uwzględnia konieczność transpozycji do polskiego porządku przepisów unijnego prawa, a więc Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z 4 lipca 2013 r. W projekcie wzięto pod uwagę takie kwestie, jak podniesienie rocznego poziomu zbierania do 65% masy wprowadzonych na rynek urządzeń w 2021 r., określenie nowych obowiązków dla zbierających ZSEE czy też doprecyzowanie statusu organizacji odzysku. O kluczowe zmiany dla branży zapytaliśmy jej reprezentantów.
PL
W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się debata poświęcona nowelizacjom dwóch aktów prawnych: ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz ustawy o bateriach i akumulatorach. W spotkaniu przedstawicieli obu branż, zorganizowanym 27 czerwca br. przez redakcję „Recyklingu” wspólnie z Komitetem Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), uczestniczyło 20 osób.
PL
Znowelizowana ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przybliży polski akt prawny do unijnej dyrektywy. W ten sposób zostanie dokonana pełna transpozycja unijnego prawa na gruncie krajowym.
PL
Po dwóch latach funkcjonowania ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym widać już, co się sprawdziło, a co wymaga pilnej interwencji legislacyjnej. Zakres oddziaływania ww. ustawy obejmuje nie tylko przedsiębiorstwa, lecz również każdego obywatela.
PL
Ustawa o zużytym sprzęcie elektronicznym funkcjonuje w obrocie prawnym od końca 2005 r, jednak niektóre jej zapisy wciąż budzą wątpliwości. Każdego przedsiębiorcę najbardziej interesuje odpowiedź na pytanie, czy podlega zapisom ustwy, a jesli tak to w jakim zakresie.
PL
Na przełomie czerwca i lipca br. media donosiły, iż producenci oraz sprzedawcy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zamierzają podwyższyć ceny. Uzasadnienie tego rodzaju działań należy, zdaniem producentów i sprzedawców, doszukiwać się w wartości kosztów związanych z zagospodarowywaniem odpadów zużytego sprzętu.
PL
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zobowiązuje do utworzenia w Polsce systemu jego zagospodarowania, a więc do zbierania i przetwarzania ZSEE w sposób zorganizowany. Aby sprostać wymaganiom prawa, zgodnie z zaleceniem dyrektyw unijnych, docelowo należy zebrać 4 kg ZSEE na mieszkańca w ciągu roku.
PL
Wśród wymagań nałożonych na podmioty ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym znajduje się grupa obowiązków odnoszących się do sprawozdawczości. Rzetelność przesyłanych sprawozdań ma duże znaczenie, gdyż są wykorzystywane przez GIOŚ do analizowania poprawności działania systemu gospodarowania zużytym sprzętem.
PL
Konsultacje publiczne projektu nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym trwały do 15 czerwca br Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), został on opracowany na podstawie przyjętych 17 września 2013 r. przez Radę Ministrów założeń projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zarówno przyjęcie założeń, jak i uchwalenie ustawy spowodują wypełnienie obowiązków Polski w zakresie dostosowania przepisów prawa krajowego do unijnego. Mocą projektowanej ustawy o ZSEE do rodzimego porządku prawnego wdrożone mają zostać postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), która stanowi uzupełnienie podstawowego prawodawstwa unijnego w zakresie gospodarowania odpadami, tj. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów. W Polsce postanowienia dyrektywy 2008/98/WE znajdują odzwierciedlenie w przepisach Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Projektowana ustawa o ZSEE stanowić będzie regulację szczególną w stosunku do ustawy o odpadach, z uwagi na fakt, że ma określać postępowanie z konkretnymi kategoriami produktów i odpadami powstającymi po ich eksploatacji.
PL
1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, którą Sejm uchwalił 10 lipca 2015 r. Nowa ustawa jest implementacją wymogów unijnych określonych w Dyrektywie 2012/19/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Jednym z podstawowych celów uchwalonej ustawy jest ograniczenie patologii występujących pod rządami obecnie obowiązującej ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ZSEE. W artykule dokonano oceny efektywności zagospodarowania ZSEE w świetle uregulowań prawnych dotychczasowych i nowo przyjętych. Ponadto przeprowadzono analizę i oceniono zapisy nowej ustawy pod kątem przydatności ich w procesie eliminacji nieprawidłowości występujących w obecnie funkcjonującym systemie gospodarowania ZSEE w Polsce.
EN
On 1 January 2016 the new Act on Waste Electronic and Electrical Equipment, enacted on 10 July 2015 by the Polish parliament, comes into the effect. The new Act constitutes an implementation of the European Union requirements stipulated in European Parliament and European Council Directive 2012/19/UE of 4 January 2015 on waste electronic and electrical equipment (WEEE). One of the basic aims of the newly enacted law is to close the loopholes and correct disincentives of the previous Act on WEEE of 29 July 2005 which is currently in force. This article evaluates the effectiveness of WEEE disposal rules under both the new and the present legal states. Furthermore, it analyses and assesses the new Act’s stipulations based on their prospect to eliminate the irregularities of the current WEEE disposal system in Poland.
PL
Sejm RP 21 listopada 2008 r. przyjął ustawę o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie innych ustaw (DzU 2008 nr 223, poz. 1464). Regulacja wzbudziła wiele kontrowersji i przyczyniła się do zaangażowania się branży w prace przy jej projekcie. Nowela obowiązuje od 1 stycznia 2009 r., stąd też poproszono o opinie na temat zawartych w niej zmian.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.