Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 5
84-86
PL
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadziła szereg nowych regulacji. Obowiązujące jeszcze w ubiegłym roku przepisy prawne dotyczące usług świadczonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne były rozproszone, mało precyzyjne i nieprzystosowane do uwarunkowań społeczno-politycznych ukształtowanych po 1990 r.
|
|
tom nr 8
68-69
PL
Posłowie nie poczuwają się na ogół do odpowiedzialności za zapisy, które po licznych zmianach i kompromisowych wygładzeniach, po głosowaniu, stają się prawem. Taka jest bowiem natura decyzji politycznych. Trudno w nich pogodzić kadencyjny interes polityczny z perspektywicznym interesem gospodarczym, szczególnie w biznesie wodociągowo-kanalizacyjnym.
|
|
tom nr 6
54-55
PL
Spotkania dotyczące problemów związanych ze zmianami uwarunkowań prawnych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej miały tej wiosny wyjątkowo liczną publiczność i długie listy pytań. Nowa ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków doczekała się też szeregu krytycznych publikacji. Prezentuje się w nich liczne interpretacyjne niejasności. Świadomi tego przedstawiciele Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, organu właściwego do opracowywania projektów aktów normatywnych związanych z ustawą, zapowiadają początek prac nad monitoringiem związanych z ustawą problemów bieżących a potem nad jej nowelizacją. Włączając się w ten nurt chcę podyskutować o tym, jakie cele stawiały sobie elity polityczne przygotowując nową ustawę i zapytać na ile, w świetle pierwszych doświadczeń, założone cele zostały zrealizowane.
|
|
tom nr 8
69-69
PL
Czytając odpowiedź na zadane przez ZGKiM Pabianice pytanie dotyczące obowiązku instalowania wodomierzy głównych, zamieszczoną w "Przeglądzie Komunalnym" 6/2002 w rubryce "Kto pyta nie błądzi", nabrałem przeświadczenia, że zakłady budżetowe mogą uważać się za zwolnione z obowiązku ich instalowania.
|
|
tom nr 1
62-63
PL
W tym roku zaczynają obowiązywać aż trzy bardzo ważne dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej nowe ustawy. Ta najważniejsza - ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - weszła w życie 14 stycznia. Przy jej wdrażaniu, tak jak to bywa w postępowaniach wdrożeniowych, pojawią się mniejsze bądź większe problemy organizacyjno-prawne.
PL
Wraz z wejściem w życie zmian w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2018 poz. 1152 z późn. zm.; dalej: uozzw) Dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie otrzymali wyłączne uprawnienia do wydawania opinii do projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Po ponad roku obowiązywania nowych przepisów w tej sprawie można już przyjrzeć się, jak kształtują się doświadczenia w zakresie sporządzania projektów, opiniowania i zatwierdzania regulaminów.
PL
Dotychczasowa debata w branży wod-kan dotycząca nowego Prawa wodnego koncentrowała się przede wszystkim na propozycji wprowadzenia opłat za usługi wodne, czy też na konsekwencjach powołania Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są to jedyne zmiany, które dotyczą przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Mianowicie, reforma prawa wodnego nowelizuje przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków dotyczące systemu jakości prowadzonych badań wody, a także niesie ze sobą dość rewolucyjne rozwiązania w zakresie ochrony ujęć wody.
|
2019
|
tom Nr 3 (102)
82-84
PL
Teza zawarta w uchwale Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (Sygn. Akt III SZP 2/16) wydaje się dość jednoznaczna: przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej; przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągowa w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.
|
2015
|
tom Nr 3 (78)
74-77
PL
Procedura odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego, wbrew pozorom, nie jest oczywista. Mimo, iż je stosowanie nie stwarza przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym większych problemów, w typowych i powtarzalnych przypadkach, to jednak na tle specyficznych stanów faktycznych popełnianie są błędy. Przyczyn tych błędów należy upatrywać w braku powiązania regulacji ustawy branżowej (ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) z przepisami ogólnymi. Celem niniejszego artykułu nie jest opisanie samej procedury, lecz wskazanie tych elementów, które w praktyce rodzą wątpliwości.
|
|
tom Nr 2 (101)
67-69
PL
W związku z rozpoczętymi przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracami nad nową ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, warto przypomnieć najważniejsze problemy, które ujawniły się w trakcie jej obowiązywania i zgłosić postulaty zmian, które ułatwią jej stosowanie (przy zachowaniu oczekiwań najlepszego poziomu usług dla klientów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.