Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Selektywna zbiórka jest jednym z priorytetów gospodarki odpadami. Surowce zebrane w ten sposób charakteryzują się dobrą jakością, wymaganą w procesach recyklingu. W Polsce poziom selektywnie zebranych odpadów wciąż nie przekracza 10% ogólnej masy wytworzonych odpadów komunalnych. Ze względu na fakt, że do 2020 r. aż 50% masy podstawowych surowców zawartych w odpadach powinno być ponownie użytych lub poddanych recyklingowi, konieczny jest dynamiczny rozwój selektywnej zbiórki odpadów oraz zwielokrotnienie ilości materiałów zbieranych w ten sposób. Panuje przekonanie, że selektywne gromadzenie odpadów niebezpiecznych czy bioodpadów wiąże się z wyższymi kosztami, natomiast na selektywnej zbiórce surowców wtórnych gmina „zarabia”. Tymczasem, w przeciwieństwie do zasady naliczania opłaty, koszt selektywnej zbiórki jednej tony surowca często kilkakrotnie przekracza koszty zebrania tony odpadów zmieszanych. Czy zawsze musi tak być?
|
2016
|
tom nr 5
42--44
PL
Istnieje wyraźna niespójność pomiędzy mechanizmem ekonomicznym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach a wymogami ustawy o finansach publicznych. Na czym ona polega i jak wpływa na finansowanie lokalnych gospodarek odpadami komunalnymi?
PL
Pierwotne stanowisko Ministerstwa Środowiska w sprawie obowiązywania uchwał rad gmin odnoszących się do kwestii związanych z wyborem metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określaniem stawek takiej opłaty wzbudziło wiele kontrowersji. Moim zdaniem, było ono jednak prawidłowe i należałoby go bronić.
PL
Ministerstwo Środowiska prowadzi ostatnie analizy poprzedzające upublicznienie projektu kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a następnie skierowanie go do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Niestety, nieznane są szersze założenia kolejnej nowelizacji, jej zakres oraz zakładany termin wejścia w życie. Można się wyłącznie domyślać ewentualnych kierunków zmian, zwłaszcza że część z nich została zasygnalizowana w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, przyjętym przez Radę Ministrów 1 lipca 2016 r.
|
|
tom nr 11
52-53
PL
Jakie mogą być obciążenia finansowe dla gospodarstw domowych i właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi i gdzie będą zapadać decyzje w sprawie ich wysokości? - to pytania, które w ostatnim czasie nie dają spokoju wójtom i burmistrzom wielu gmin i miast.
|
|
tom nr 11
54-60
PL
Istotnym aspektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) są zmiany warunków konkurencji na rynkach usług gospodarowania odpadami komunalnymi. Zostały one wprowadzone zarówno do tej ustawy, jak i do powiązanej z nią ustawy o odpadach. Rodzi się pytanie, jakie będą konsekwencje tej nowelizacji dla procesów konkurencyjnych na rynkach usług gospodarowania odpadami komunalnymi, uwzględniając, iż rynki te należy obecnie zdefiniować na nowo, z punku widzenia prawa konkurencji (prawa antymonopolowego).
|
|
tom nr 11
42-45
PL
Od czasu ogłoszenia znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gros samorządów zachodzi w głowę, jaką wybrać metodę, na podstawie której ustalona będzie opłata za odbiór odpadów od mieszkańców. Wadom i zaletom jednego z pozostawionych do dyspozycji gmin sposobów - wyliczeniu opłaty na podstawie zużycia wody - poświęcono październikową debatę redakcyjną "Przeglądu Komunalnego".
|
|
tom nr 11
32-32
PL
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391 - u.c.p.g.) w art. 3 ust. 2 pkt. 6 i 9 wśród zadań gmin wymienia tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Dotyczy to również wskazania miejsc, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), pochodzącego z gospodarstw domowych, oraz udostępniania informacji o zbierających zużyty sprzęt, o których mowa w Ustawie z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 2011 r. nr 171, poz. 1016).
|
|
tom nr 10
24-25
PL
W efekcie znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g) samorządy mają m.in. obowiązek zapewnienia odbioru odpadów komunalnych od posiadaczy nieruchomości. Dotychczas ich właściciele samodzielnie podpisywali umowy z firmami odbierającymi śmieci. W nowej rzeczywistości prawnej przedsiębiorstwa wywozowe będą wyłaniane przez gminy w drodze przetargu, a mieszkańcy będą zobowiązani do ponoszenia na rzecz gminy opłat za zagospodarowanie odebranych odpadów komunalnych (na podstawie art. 6h ustawy u.c.p.g.).
|
|
tom nr 10
48-50
PL
Niewielkie kadry i budżety, za to duże odległości między zabudowaniami - te cechy utrudnią wiejskim samorządom wprowadzenie w życie nowych przepisów wynikających z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednocześnie to właśnie na tych terenach największy problem stanowią dzikie wysypiska i palenie odpadów w domowych piecach.
|
|
tom nr 10
40-41
PL
Nowe obowiązki w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi nałożone na gminy znowelizowanymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to dla wielu samorządów nie lada wyzwanie. Aby wesprzeć działania JST w tym zakresie, niezbędny może okazać się odpowiedni system informatyczny. Ponieważ ustawodawca dopuścił stosowanie różnych rozwiązań w obszarze zarządzania odpadami komunalnymi, również narzędzia informatyczne winny być uniwersalne i posiadać możliwości obsługi szerokiej palety zagadnień.
|
|
tom nr 10
46-47
PL
W samorządach trwają obecnie gorączkowe prace nad wdrożeniem zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustala się wysokości opłat, sposoby ich wyliczania, nowelizuje regulaminy utrzymania czystości.
PL
Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Oczekuje się, że nowa regulacja przyniesie poprawę dotychczasowego stanu, który był przedmiotem rozlicznej krytyki. Obowiązek podpisania umowy z firmą transportującą odpady przejmie gmina, która wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy odbierające odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu nie będzie "opłacać się" wyrzucanie odpadów do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady, dla których przewidziano niższą stawkę opłaty. W artykule przede wszystkim opisano, co te wszystkie zmiany oznaczają dla statystycznego Kowalskiego oraz dla administracji samorządowej.
EN
The new rules for collecting municipal solid waste will be in force from 1st July 2013. This new regulation is expected to improve the so far situation which has been frequently criticised. The obligation to sign a contract with a company transporting solid waste will be taken over by a commune. Such a company collecting solid waste from each property owner will be chosen in the competitive tender procedure. This will cause that throwing away waste in the wood will not be 'profitable' any longer. Each resident in the commune will pay a fee based on the standard rate specified by the commune, except for the residents who will segregate rubbish and for whom a lower fee has been specified. This paper presents mainly what such changes mean for Average Joe and for local governments.
|
2016
|
tom nr 1
14--15
PL
Po ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), która weszla w życie 1 lutego 2015 r. po raz kolejny pojawiły się wątpliwości, czy w odniesieniu do odpadów komunalnych istnieje bezwzględny obowiązek ich selektywnej zbiórki, czy też jest to tylko fakultatywna decyzja każdego z wlaścicieli nieruchomości.
PL
Ograniczenie konkurencji, rozbudowanie biurokracji gminnej, uznaniowość podlana sosem politycznych antypatii, łamanie Konstytucji, to jedne z wielu możliwych efektów "ustawy czyszczącej" - tak twierdzi część przedsiębiorców prywatnych. Zdaniem samorządowców i śmieciarzy z firm gminnych da ona narzędzie do skutecznej realizacji ustawowych obowiązków. Gminy dostały bowiem od stycznia tego roku nowe zadania, a o pieniądzach, jak zawsze zresztą, zapomniano.
PL
Obowiązek utworzenia i prowadzenia w gminach punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) wprowadza Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
PL
Obszerna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została przyjęta przez Sejm 10 października br. Jej celem jest usunięcie wątpliwości, poprawienie błędów, w tym wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 28 listopada 2013 r. (K 17/12), w którym stwierdzono niekonstytucyjność części przepisów, w szczególności z powodu braku wskazania w ustawie górnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Ustawa znajduje się jeszcze na etapie prac parlamentarnych, ale zasadnicze elementy nowelizacji prawdopodobnie nie ulegną zmianom.
|
|
tom nr 9
99-102
PL
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało zwiększenie ruchu turystycznego. Napływ turystów sprawia, że sprawy czystości i porządku w naszych miastach i gminach powinny nabrać należnego im znaczenia. Organizowanie okresowych akcji porządkowych nie zastąpi stałego działania odpowiedzialnych osób i służb dla zapewnienia czystości i porządku w naszym kraju.
|
|
tom nr 9
110-111
PL
Przepisy prawne regulujące prawa i obowiązki, a także zakres prac został opisany w artykule "Prawo związane z utrzymaniem czystości i porządku na jezdniach i chodnikach". Obecnie obowiązująca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie posiada pewne braki w zakresie rozdziału obowiązków między strony na które został nałożony obowiązek w zakresie utrzymania porządku na swoim terenie. Dlatego niezbędna jest określenie rozwiązań techniczno-organizacyjnych, które pozwolą na uniknięcie problemów praktycznych wynikających z tych przepisów.
PL
Z początkiem sierpnia upływa termin, do którego gminy mają zakończyć kontrolę i spis szamb oraz przydomowych oczyszczalni na swoim terenie. Czasu zostało zatem niewiele.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.