Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o ochronie zwierząt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z 16 września 2011 r., która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. - jak zaznaczali w swoich uzasadnieniach posłowie - ma poprawić los polskich zwierząt i ograniczyć skalę ich bezdomności. Dla osiągnięcia tych celów przygotowano liczne zmiany w starzejącej się już ustawie z 1997 r. Objęły one również decyzję o czasowym odebraniu zwierzęcia.
PL
Dotychczas Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nie regulowała kwestii obrotu zwierzętami domowymi. Taki stan prawny skutkował licznymi pseudohodowlami ("fabrykami szczeniąt"), oferującymi psy w tzw. typie rasy, oraz niehumanitarnymi warunkami obrotu zwierzętami domowymi na targowiskach, placach, giełdach, a nawet na ulicach. Kwitły rozmnażanie i handel, a w konsekwencji i tak przepełnione schroniska dla zwierząt pękały w szwach.
PL
Znowelizowana - z mocą od 1 stycznia 2012 r. - ustawa z 1997 r. o ochronie zwierząt wprowadza nowe zasady nabywania różnego rodzaju zwierząt domowych. Odrębnie potraktowano przy tym psy i koty - choć jest w tym pewien pozór. Nowe przepisy sprowokowały sporo w sumie dość histerycznych zachowań - o czym można się przekonać, czytając ogłoszenia typu: "sprzedam smycz - pies gratis". Czy nie zachodzi tu jakieś nieporozumienie?
|
|
tom nr 9
20--23
PL
Sytuacja prawna zarówno wydry, jak i bobra jest dość swoista, a liczne zmiany dotyczące tych gatunków uzasadniają szczegółowe zajęcie się nimi, z uwzględnieniem także pewnych zaszłości historycznych.
PL
Znowelizowana 1 stycznia br. ustawa o ochronie zwierząt (u.o.z.) określiła katalog wyjątków od ogólnej zasady zakazu zabijania zwierząt (art. 6 ust. 1). Niektóre z nich znajdują zastosowanie w działalności interwencyjnej, prowadzonej na terenie miast i gmin. W wyniku rosnącej wrażliwości ludzi na krzywdę dziejącą się zwierzętom oraz ilości konfliktów o przestrzeń między ludźmi i zwierzętami wzrasta skala podejmowanych interwencji przez różne służby i organizacje społeczne, l choć, na szczęście, tylko niewielka ich liczba kończy się uśmierceniem zwierzęcia, warto znać przepisy prawa przewidziane dla takiego finału.
PL
Zakres obowiązków i zadań gminy budzi w praktyce wiele wątpliwości. Widać to na przykładzie walki z bezdomnością zwierząt czy obecnością dzikich zwierząt na terenach zurbanizowanych, nie wspominając już o odpowiedzialności za usuwanie zwierzęcych zwłok z dróg publicznych. Problemem jest też czasowe odebranie zwierzęcia.
PL
Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z 16 września 2011 r., choć nie zaspokoiła wszystkich oczekiwań obrońców praw zwierząt, to wniosła istotne zmiany w dotychczas obowiązującym porządku prawnym, także w zakresie zadań spoczywających na samorządach. Już od 1 stycznia 2012 r. gminy zobowiązane są do uchwalenia "Programu opieki nad zwierzętami domowymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt". Zadanie musi być wykonywane corocznie, a z uchwaleniem Programu rada gminy musi zdążyć przed 31 marca.
|
|
tom 2
EN
The article focuses on the issue of the legal status of a non-profit organization, whose statutory purpose is to protect animals in the administrative proceedings under Art. 7 (3) of the Polish Animal Protection Act, which is the subject of discrepancy of interpretations in the jurisprudence of administrative courts. The institution of temporary collection of an animal regulated in Art. 7 (3) of the Polish Animal Protection Act is of fundamental importance for humanitarian protection of animals in Poland. In theory it consists of taking away the mistreated animal from its owner and subsequent confirmation of that fact through the administrative decision issued by the executive body of the municipality. The study deals with the problem of its legal interest in the proceedings and, as a consequence, it analyses its position as a party or entity as a party in the proceedings. Determining the status of a non-profit organization in proceedings is crucial for resolving another problem raised in the article, namely the mode in which proceeding under Art. 7 (3) of the Polish Animal Protection Act is being initiated.
PL
Artykuł dotyczy zagadnienia statusu prawnego organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt w postępowaniu uregulowanym w art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt. Problem ten jest przedmiotem rozbieżności interpretacyjnych zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w doktrynie. Określona w powyższym przepisie procedura ma podstawowe znaczenie dla humanitarnej ochrony zwierząt w Polsce, a polega na interwencyjnym odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi i następczym potwierdzeniu tego faktu poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez organ wykonawczy gminy. Opracowanie traktuje o kwestii posiadania przez organizację interesu prawnego bądź obowiązku w przedmiotowym postępowaniu, w konsekwencji przeprowadzono analizę pozycji organizacji w postępowaniu jako strony lub podmiotu na prawach strony. Przesądzenie o statusie organizacji społecznej w postępowaniu jest kluczowe dla rozstrzygnięcia kolejnego poruszonego w artykule problemu, a mianowicie sposobu, w jaki wszczynane jest postępowanie uregulowane w art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt, co również jest kwestią sporną zarówno w orzecznictwie, jak i w działalności organów administracyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.