Rada Ministrów 18 lutego br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach. Proponowane zmiany mają uporządkować przepisy, a także dostosować je do unijnych wymogów, a więc do dyrektywy 2006/66/WE w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów, jak również do rozporządzenia nr 493/2012 dotyczącego obliczania wydajności recyklingu zużytych baterii i akumulatorów. O ocenę projektu nowelizacji redakcja poprosiła przedstawicieli branży.
Do podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Janusza Ostapiuka 19 lutego br. został skierowany list dotyczący nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach. Poniżej treść listu, którego autorem jest Michał Korkozowicz.
Obszerna nowelizacja ustawy o bateriach i akumulatorach, dokonywana na mocy Ustawy z 29 sierpnia br. o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach, wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 3 października 2014 r.1. Jest okazała, albowiem zmianami objęto 39 artykułów ustawy, co przy jej 122 artykułach oznacza modyfikację niemal 1/3 wszystkich przepisów. W uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy nowelizującej wskazano na potrzebę uszczelnienia systemu gospodarowania zużytymi bateriami i zużytymi akumulatorami oraz doprecyzowania przepisów ustawy w celu uzyskania pełnej zgodności z przepisami Dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz uchylającej dyrektywę 91/157/EWG2. Wskazano również, że w związku z przyjęciem Rozporządzenia Komisji (UE) nr 493/2012 z 11 czerwca 2012 r. ustanawiającego na podstawie dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady szczegółowe przepisy dotyczące obliczania wydajności recyklingu dla procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów3, niezbędne jest wprowadzenie przepisów uzupełniających i ułatwiających ich stosowanie4.
Sejm zaakceptował 24 kwietnia br. poprawki Senatu do ustawy o bateriach i akumulatorach, kończąc w ten sposób prace legislacyjne nad tym aktem prawnym. Ustawa została podpisana 11 maja br. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a jej wejście w życie nastąpi 12 czerwca br., czyli w dwa tygodnie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.