Terminu dumping używa się powszechnie dla nazwania wszelkich zachowań przedsiębiorców polegających na nieuczciwym zaniżaniu cen. Jednak w sensie prawnym termin ten jest zastrzeżony dla wprowadzania na obce obszary celne towarów w cenie nie pokrywającej kosztów ich wytworzenia. Jego zwalczanie podlega szczególnym procedurom. W Polsce określa je Ustawa z 12.11.1997 r. o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych (DzU 1997 r. Nr 157 poz. 1028). Obiegowo jednak pojęciem tym określa się takie działania przedsiębiorców w obrocie wewnątrz danego państwa, które skutkują tym, że ceny towarów lub usług nie pokrywają kosztów ich wytworzenia lub nabycia a działanie to ma antykonkurencyjny cel.
W czerwcu 1999, LGPP zorganizował ogólnopolską konferencję pod hasłem "Partnerstwo Sektorów Publicznego i Prywatnego - spektrum możliwości". Obok przedstawicieli gmin, na konferencji licznie reprezentowane były również prywatne firmy zainteresowane rynkiem usług komunalnych. Partnerów dla samorządu w sektorze prywatnym zatem niej brakuje.
Dlaczego w trakcie dyskusji o udziale sektora prywatnego w świadczeniu usług komunalnych mówi się o partnerstwie tego sektora z sektorem publicznym, a nie o prywatyzacji? Problem polega na tym, że prywatyzacja jest pojęciem znacznie węższym, a jednocześnie mającym pewien wymiar ideologiczny, który może zniechęcać gminy do nawiązania współpracy. Szczególnie w Polsce prywatyzacja kojarzy się dość jednoznacznie z przeniesieniem własności / sprzedażą majątku. Tymczasem pojęcie "partnerstwa" jest znacznie szersze. Odzwierciedla ono możliwe różne opcje współpracy między podmiotami publicznymi i prywatnymi.
W wyniku partnerstwa publiczno-prywatnego na Śląsku poprawiła się jakość usług oczyszczania miast. Na śmieciach zaczęto też zarabiać. W 1998 roku zysk netto Przedsiębiorstwa Techniki Sanitarnej ALBA Sp. z o.o. w Chorzowie wyniósł ponad 450 tysięcy zł.
W rozważaniach podjęcia decyzji o zakontraktowaniu usług, które obecnie wykonywane są przez własne służby bierzemy pod uwagę wiele spraw np.: jakość usług, łatwość zarządzania oraz koszty. Niewątpliwie jednak podstawowym kryterium przy podejmowaniu takiej decyzji są koszty. Żeby podjąć świadomą decyzję, potrzebujemy mieć dostęp do dokładnych danych, dotyczących zarówno kosztów usług świadczonych własnymi siłami, jak i usług zakontraktowanych. Stosowana przez sektor publiczny praktyka w tym zakresie jest dość często nieodpowiednia. Urzędnicy często nie mają wiedzy na temat pełnych kosztów świadczenia danej usługi przez własne służby. Tym samym decyzje o zakontraktowaniu usług mogą być błędne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.