Artykuł jest krótkim przedstawieniem wybranych rodzajów urządzeń dylatacyjnych niektórych dużych polskich drogowych obiektów mostowych zrealizowanych od przełomu wieków i pokazuje różnorodność zastosowanych rozwiązań.
EN
The article is a short presentation of selected types of the expansion joints of some large Polish road bridge structures that have been completed since the turn of the century. It aims at demonstrating the diversity of the applied solutions.
Ze względu na warunki pogodowe i wahania temperatur, które wywołują naprężenia w konstrukcjach mostowych, wykonuje się szczeliny dylatacyjne, czyli szczeliny umożliwiające swobodne przemieszczenia krawędzi elementów konstrukcji względem siebie. W przypadku dużych obiektów mostowych te przemieszczenia osiągają nawet do kilkudziesięciu centymetrów, jak również – w skrajnych przypadkach – do kilkuset centymetrów. Powoduje to konieczność wbudowywania w strefie szczelin dylatacyjnych specjalnych urządzeń, które pozwalają na swobodne odkształcenia krawędzi przęseł i jednocześnie na utrzymanie niezakłóconego ruchu pojazdów i pieszych.
Aby umożliwić konstrukcji mostowej swobodę przemieszczeń liniowych i kątowych, stosuje się szczeliny dylatacyjne, oddzielające sąsiadujące ze sobą części obiektu. W przypadku dużych obiektów mostowych wspomniane przemieszczenia osiągają nawet do kilkudziesięciu centymetrów, a czasem - w skrajnych przypadkach - do kilkuset centymetrów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.