Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  układ wentylacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Agregaty skraplające najczęściej kojarzą się z typową klimatyzacją. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze i można je wykorzystać tak dla chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń.
2
Content available remote Rekuperacna strecha a jej fyzikalne parametre
100%
EN
This paper deals with some possibilities of the realization of the recuperational flat roofs, which use the refuse warmth of air from the object ventilation system. This warmth due to its continuous flow in the roof space gives up a part of its thermical energy. The theoretic knowledge and results presented in this paper are the result of research work of the whole collective at the Department of Construction at the Faculty of Civil Engineering TU Kosice.
PL
Wybór sposobu wentylowania mechanicznego budynku ma istotny wpływ zarówno na aranżację jego przestrzeni, bieżącą eksploatację, jak i jej koszty. Tradycyjnym rozwiązaniem jest dostarczenie i odbieranie powietrza z pomieszczeń podłączonych grupowo do centrali wentylacyjnej. Liczba central zależy od wielkości budynku, zróżnicowania rodzajów pomieszczeń i ich programów użytkowania.
PL
W artykule przedstawiono metodykę wyznaczania efektywności ekonomicznej stosowania odzysku ciepła w układach wentylacyjnych opartą o wyznaczenie wskaźnika wartości bieżącej netto (NPV) inwestycji. W oparciu o stworzony w formacie MS Excel kod obliczeniowy przeprowadzono analizę opłacalności stosowania wymienników krzyżowych, regeneratorów obrotowych, wymienników glikolowych oraz wymienników z rurkami ciepła w układach wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej o różnej wydajności.
PL
W artykule zaprezentowano kryteria ekologiczne w zintegrowanym projektowaniu układów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w budynkach. Przeanalizowano możliwości ograniczenia i odprowadzenia obciążeń przez budynek z wykorzystaniem konstrukcji budynku, energii słońca, wiatru i naturalnych procesów fizyki budowli.
PL
W artykule zaprezentowano kryteria ekologiczne w zintegrowanym projektowaniu układów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w budynkach. Przeanalizowano możliwości ograniczenia i odprowadzenia obciążeń przez budynek z wykorzystaniem konstrukcji budynku, energii słońca, wiatru i naturalnych procesów fizyki budowli.
PL
Zespoły maszynowe składające się z maszyny synchronicznej i maszyny prądu stałego pracujące przy prędkości 3000 obr/min. są źródłem uciążliwego hałasu przekraczającego 90 dB. Jego ograniczenie w istotny sposób wpływa na poprawę warunków pracy w laboratorium maszyn elektrycznych. Zmniejszenie emisji hałasu w maszynach synchronicznych udało się osiągnąć poprzez wymianę masywnego wentylatora na lżejszy i skuteczniejszy w działaniu wentylator plastikowy. W rezultacie uzyskano również dodatkowo poprawę warunków chłodzenia i zmniejszenie tym samym przyrostów temperatury uzwojeń tych maszyn. W maszynach prądu stałego ograniczenie hałasu nastąpiło przez zmniejszenie średnicy istniejącego wentylatora aluminiowego. Nastąpiło przez to niewielkie pogorszenie chłodzenia tych maszyn ale nie stworzyło to niebezpieczeństwa przegrzania maszyn, gdyż ich moce znamionowe przekraczały dwu- bądź trzykrotnie maksymalne obciążenie. Poprzez przebudowę układów wentylacyjnych obu rodzajów maszyn nastąpiło zmniejszenie emisji hałasu w zależności od kierunku pomiaru od kilku do kilkunastu decybeli.
EN
The article concerns how to reduce noise generated by the machine set: synchronous motor - D.C. dynamometer machine and synchronous generator - DC motor. These machine sets operate in the electrical machines laboratory of Lublin Technical University. The noise emission was very strong and it was a heavy burden on the human body. It was necessary to take action to reduce the noise emission. It was decided to rebuild the ventilation system of both machine set. As a result of these actions was dramatically improving of the cooling of the synchronous motor and significant reduction of noise generated by two machine sets. The average noise level was lowered from a few to several dB.
PL
W pierwszej części artykułu przedstawione zostały rozwiązania takie jak aktywny termodynamiczny odzysk ciepła, wysokosprawne sprężarki scroll, elektroniczny zawór rozprężny, które mogą spowodować zmniejszony wpływ urządzenia i człowieka na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie kosztów energochłonności systemu klimatyzacyjnego. Kontynuując ten temat w niniejszym tekście omówiony zostanie wpływ zastosowania wentylatorów EC oraz filtrów elektronicznych H10 na ogólną sprawność pracy centrali klimatyzacyjnej.
PL
Prawidłowo działająca wentylacja i klimatyzacja są jednym z ważniejszych elementów "zdrowego" budynku. Ponieważ zapotrzebowanie energetyczne dla celów wentylacji i klimatyzacji mechanicznej stanowi nawet 50 % ogólnego zapotrzebowania ne energię budynku, projektanci coraz chętniej sięgają po najnowocześniejsze rozwiązania, uwzględniające najtańszy rodzaj wentylacji bazujący na grawitacyjnym przepływie powietrza. W artykule przedstawiono możliwości rozwiązań projektowych wykorzystywanych w wentylacji naturalnej oraz przykłady budynków wyposażonych w wentylację hybrydową bazującą na systemie grawitacyjnego ruchu powietrza wspomaganego działaniem wentylatorów w sezonie letnim i zimowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.