Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  układ chłodniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2001
|
tom R. 36, nr 6
20-21
PL
W życiu codziennym, kiedy mamy do czynienia z układem chłodzenia cieczy, zawsze jest tak, że występują w nim wymienniki ciepła. Wymienniki te mają wspólną cechę - odbierają ciepło z jednego medium i przekazują je do drugiego. Medium chłodzone dopływa do wymiennika o temperaturze wyższej i opuszcza go schłodzone, a więc ma temperaturę niższą. Medium chłodnicze pracuje na odwrót, czyli dopływa do wymiennika o temperaturze niższej, a opuszcza go o temperaturze wyższej. Wymiennik w układzie chłodzenia musi spełniać zawsze określone wymagania cieplne, a więc musi posiadać określoną wydajność. Chociaż z punktu widzenia układu istnieje pewna swoboda w doborze parametrów takich, jak: temperatura wejściowa medium chłodzonego, temperatura wyjściowa medium chłodniczego oraz wielkości przepływów, to trzy parametry są z reguły stałe. Są to: temperatura wyjściowa medium chłodzonego, temperatura wejściowa medium chłodniczego oraz wydajność. Celem tego opracowania jest zaprojektowanie optymalnego układu w obrębie wyżej wymienionych limitów.
PL
Poważnym problemem pojawiającym się w trakcie eksploatacji przemysłowych układów chłodzenia jest występowanie niekorzystnych procesów, prowadzących do pogorszenia efektywności wymiany ciepła, korozyjnego niszczenia elementów konstrukcyjnych instalacji, a także porastania mikrobiologicznego wewnątrz układu. Wymienione procesy związane są ze środowiskiem wodnym i mają swoje źródło w nieodpowiednim przygotowaniu wody, jako czynnika chłodniczego. W niniejszym artykule koncentrujemy się na omówieniu współczesnych metod uzdatniania wody chłodzącej w otwartych układach chłodzenia z odparowaniem. Część 2 artykułu będzie stanowić praktyczny poradnik dla chłodnika w zakresie przygotowania wody w zakładzie mleczarskim.
PL
W pracy opisano stanowisko badawcze, w którym wykorzystuje się komorę chłodniczą do badań bilansowych. Komora chłodnicza to pomieszczenie ograniczone ścianami wykonanymi z dobrej izolacji ciepłochronnej, w którym znajduje się niezbędna aparatura kontrolno-pomiarowa i wymiennik ciepła (parownik) służący do odbierania ciepła z przestrzeni roboczej komory. Wymiennik zainstalowany w komorze wyposażony jest w stosowne zawory sterujące i regulacyjne oraz termoelementy układu pomiaru temperatury w ważnych z punktu widzenia pomiarowego miejscach. Współpracuje on z agregatem skraplającym tworząc układ chłodniczy. Zespół ten wyposażony jest w niezbędną aparaturę do prowadzenia różnych programów badań bilansowych mających na celu określenie istotnych dla urządzenia parametrów cieplnych i przepływowych. Podstawowym elementem urządzenia jest agregat skraplający typu R18TN firmy ELECTROLUX. Agregat skraplający wyposażony jest w dwa skraplacze: powietrzny - lamelowy z wentylatorem i płaszczowo-rurowy wodny.
EN
An experimental stand has been described. A refrigerating chamber was used here to con-duct balance investigations. The chamber is a space limited with walls made with good thermal insulation. It is equipped with necessary apparatus for controlling and regulation of the system as well as heat exchanger (evaporator) for transferring heat from the chamber. The air - cooler has special controlling and regulating valves and thermocouples for temperature measurement located in different important positions. It cooperates with refrigerating system. The plant is equipped with measuring devices for different kind of thermal balance investigations. Condensing unit R18TN produced by Electrolux, is the main element of the system. There are two condensers: an air cooled with fan and shell and tube type with water as a cooling agent.
PL
Chłodnictwo to dziedzina techniki szeroko obecna w życiu ludzkości począwszy od zamrażania i przechowywania żywności, poprzez klimatyzację, skraplanie gazów, procesy przemysłowe po chłodzenie elektroniki. Można stwierdzić, że bez chłodnictwa cywilizowane życie byłoby niemożliwe. Szacuje się, że około 15% światowej produkcji energii elektrycznej przeznaczone jest na napęd urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Niewłaściwe wykorzystanie tej energii prowadzi do marnotrawienia źródeł jej pozyskiwania oraz przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Największy udział w tworzeniu efektu cieplarnianego powodowanego użytkowaniem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych ma emisja dwutlenku węgla powstałego podczas produkcji energii elektrycznej służącej do napędu wymienionych układów. Tylko niewielki udział procentowy przypada na uwalniane do atmosfery szkodliwe czynniki chłodnicze. Poniższa nota informacyjna opisuje w jaki sposób należy maksymalizować efektywność energetyczną układów chłodniczych, a przy tym minimalizować efekt cieplarniany.
|
2011
|
tom nr 6
58-61
PL
W niniejszym artykule omówiono większość materiałów metalowych stosowanych w obiegach chłodniczych. Zwrócono uwagę na materiały najczęściej stosowane na rurociągi, zbiorniki, wymienniki ciepła oraz systemy sprężarkowe i pompowe.
|
2010
|
tom nr 9
22-27
PL
W ostatnich kilkunastu latach, jednym z najczęściej dyskutowanych tematów wśród inżynierów chłodnictwa i ochrony środowiska są czynniki chłodnicze. Przez wiele lat R 12, R22, R502 itp. były podstawowymi czynnikami w chłodnictwie domowym, handlowym, klimatyzacji i motoryzacji. Koniec lat 80-tych i początek lat 90-tych wprowadził ogromne zmiany w spojrzeniu na czynniki chłodnicze i ich oddziaływanie na atmosferę i stratosferę. Ich niszczący wpływ na warstwę ozonu (03) w stratosferze spowodował całkowite wyeliminowanie czynników CFC - R 2, R502 itp. i ograniczenie użycia czynników HCFC - R22, R 123 itp. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację tematu rozpoczętego w wydaniu 8/2010.
|
2012
|
tom nr 1-2
54-56
PL
W artykule przedstawiono analizę pracy sprężarki pod kątem smarowania olejem elementów ruchomych.
PL
W instalacjach chłodniczych wykorzystuje się różne metody diagnostyki. Jednym z parametrów pozwalającym na diagnostykę układów chłodniczych jest temperatura. Można ją określać, wykorzystujqc techniki pomiarowe bazujące na metodach kontaktowych i bezkontaktowych. Jedną z metod bezkontaktowych jest pomiar przy pomocy kamer termowizyjnych.
|
2007
|
tom nr 10
84-85
PL
Opisywany w niniejszym artykule chiler "Symphony" - jest jednym z pierwszych na świecie, cichym agregatorem wody lodowej chłodzonym powietrzem ze sprężarkami śrubowymi, o regulowanej wydajności za pomocą prędkości obrotowej.
|
2011
|
tom nr 5
74-79
PL
Celem niniejszego artykułu jest omówienie i zapoznanie inżynierów chłodnictwa z nowymi trendami w rozwoju sprężarek chłodniczych, z którymi możemy mieć do czynienia już w niedalekiej przyszłości. Chce również zwrócić uwagę na te aspekty budowy sprężarek, które pozwolą nam, inżynierom chłodnictwa projektować optymalne i energooszczędne systemy i układy chłodnicze. Ze względu na ograniczoną objętośc, zasady projektowania sprężarek będą pominięte. Artykuł jest kontynuacją tematu podjętego w wydaniu kwietniowym.
|
2009
|
tom nr 6
40-44
PL
W pierwszej części artykułu przedstawiono specyfikę miedzi jako materiału konstrukcyjnego instalacji ziębniczych, wodnych i ogrzewczych oraz podano zasady łączenia miedzi z innymi materiałami. Omówiono również wymagania dla elementów tych instalacji. W części drugiej zostaną przedstawione dopuszczalne metody łączenia elementów i wyposażenia instalacji wykonanych z miedzi, przeznaczonych do obiegów ziębniczych, wody oraz wodnych roztworów glikolu. Zostaną omówione niektóre zasady wykonywania połączeń nierozłącznych oraz szczegółowe wymagania dla lutowania twardego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.