Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 233

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  uczeń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
PL
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie możliwości kształtowania nie tylko szeroko rozumianych kompetencji – zasobów osobistych jednostki, lecz także kreowania sprawczości w toku realizacji projektu społecznego, w oderwaniu od szkolnej rzeczywistości. Projekt społeczny – oparty na metodzie projektu – może być realizowany w toku formalnego kształcenia często przeładowanego treściami podstawy programowej, nie ma w nim jednak często miejsca na współpracę pomiędzy uczniami. Uzupełnieniem, pozwalającym na zwrócenie się ku jednostce i uzyskaniu możliwości jej rozwoju jest platforma pt. „Zwolnieni z Teorii”. Realizacja projektu społecznego w zespole pozwoli rozwijać współpracę – niezbędną umiejętność społeczną, odpowiedzialność, jak i poczucie sprawstwa, które szczególnie w toku przemian i wyzwań życiowych czy zawodowych jest kluczowe. Pozwala ona jednostce podejmować działania, które przyniosą korzyść nie tylko jej samej, lecz także zbiorowości, w której żyje.
PL
Od 1 września 2002 r. do polskich szkół ponadgimnazjalnych został wprowadzony przedmiot podstawy przedsiębiorczości. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. dotyczącym podstawy programowej kształcenia ogólnego przedmiot ten ma na celu uczyć postaw przedsiębiorczych oraz przygotować młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu społeczno-gospodarczym...
3
Content available Przedsiębiorczy uczeń na rynku pracy
100%
PL
Zreformowana szkoła winna przygotowywać uczniów do podejmowania trudnych decyzjizwiązanych z planowaniem przyszłej kariery i rozwoju zawodowego oraz do radzeniasobie w zmieniającej się rzeczywistości. Jednym z przedmiotów przygotowujących młodzieżdo aktywnego znalezienia się na rynku pracy jest przedsiębiorczość...
PL
Artykuł poświęcony jest problematyce stresu szkolnego. W pierwszej części tekstu omówiono zagadnienia teoretyczne: najczęstsze sposoby definiowania i rozumienia stresu, jego przyczyny i skutki. Następnie scharakteryzowano stres szkolny, wskazując jego objawy, główne źródła i konsekwencje nadmiernego napięcia przeżywanego przez uczniów w szkole. Przedstawiono także założenia badań empirycznych, zrealizowanych metodą sondażu diagnostycznego w grupie 440 uczniów w wieku 12–14 lat, których celem było poznanie opinii uczniów na temat wybranych aspektów stresu szkolnego. W artykule zreferowano wyniki badań dotyczących problemu obecności i natężenia stresu szkolnego w codziennym doświadczeniu dzieci i młodzieży. Uzyskane dane wskazują, że badani przeżywają stres szkolny o różnej częstotliwości i poziomie natężenia. Najwięcej jest uczniów z przeciętnym i niskim poziomem stresu (ok. 40% dla każdego z tych poziomów), poziom wysoki dotyczy blisko 20% respondentów. Zarejestrowano wzrost odsetka uczniów z wysokim poziomem stresu w gimnazjach w porównaniu do szkół podstawowych, zauważono też, że nadmierne napięcie częściej dotyczy dziewcząt, które odczuwają stres bardziej intensywnie. Przedstawiono również deklarowane przez uczniów symptomy stresu w obszarach: fizjologicznym, emocjonalnym, poznawczym i behawioralnym. Na podstawie analizy uzyskanego materiału empirycznego podjęto próbę ich interpretacji i sformułowano wnioski praktyczne.
PL
W czerwcu i lipcu 2015 roku zostały przeprowadzone badania eksploracyjne pt. Aspiracje edukacyjne uczniów malgaskich w dwóch katolickich szkołach prywatnych – w Zespole Szkół Świętego Piotra w Miandrivazo oraz w Liceum Matki Boskiej Saletyńskiej w Antsirabe. Próba liczyła 265 uczniów. Uzyskane dane wskazują, że malgascy uczniowie mają bardzo wysokie aspiracje edukacyjne. 27,5% respondentów chce uzyskać dyplom wyższej uczelni. Należy podkreślić, że jakość edukacji na Madagaskarze jest bardzo niska. Powszechnym problemem jest powtarzanie klas przez uczniów. Pośród badanych prawie połowa 47,5% przynajmniej raz powtarzało klasę. Jednak mimo to większość z nich (57,4%) jest pewna, że uda im się osiągnąć wymarzony poziom edukacji, w tym 50,6% nie miała w tej kwestii żadnych wątpliwości.
7
100%
PL
Rodzice kształtują umiejętności interpersonalne dzieci. Podstawą tych umiejętności jest otwartość sprzyjająca budowaniu właściwych kontaktów z innymi osobami. W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań, których celem było określenie, jak uczniowie rozumieją i przejawiają otwartość wobec wychowawców i kolegów w kontekście percypowanych postaw matek i ojców. Wyniki wskazują, że młodzież postrzega postawy rodziców jako umiarkowane. Dostrzeżono istotne statystycznie związki między postawami autonomii, ochraniania i wymagań u matek oraz postawą ochraniania u ojców a rozumieniem otwartości i przejawianiem jej przez uczniów w zachowaniach wobec rówieśników i nauczycieli.
EN
The aim of this article is to find answers to whether the transformation which is now taking place in the Polish school requires that teachers change their attitude, otherwise known as an ethos? The research was carried out in the beginning of 2016 and involved the schools at the gymnasium and post-gymnasium levels located in urban areas of the Pomorskie and Kujawsko-Pomorskie regions. An analytical-synthesizing method was appliedin the first part of the research. Hence, it was possible to assess the available settlements as far as the issues connected with the understanding of the ethos were concerned. The main tool was an anonymous survey which the students completed on their own. However, the character of the issue tackled required the application of a secondary research method, i.e. an anthropological interview. The study carried out among gymnasium and lyceum students proves the students know little about the very notion of the teacher ethos. That, however, does not change the fact that students realize teachers, in their work and private lives, need to follow certain values which are helpful in becoming a role-model and in the widely-understood development of people within the school environment. According to the surveyed, the teacher ethos is mostly connected to teachers’ moral stance. Although students themselves are not too demanding of their teachers, as far as their flawless moral attitude is concerned the interview showed the students find their teachers’ moral stance worthy and influential upon their upbringing. Students consider educational competence, professional knowledge and the skill of passing the knowledge more desirable than the ethos.
PL
Uczniowie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej wymagają kontynuacji aktywizujących działań w obszarze muzyki w codziennej praktyce pedagogicznej szkoły. Okazuje się, że w rzeczywistości postulat ten nie zawsze jest realizowany na dostatecznie wysokim poziomie i wymaga w związku z tym wzmożonych wysiłków nauczycieli. To właśnie w warunkach pracy szkoły uczniowie ci mają najlepsze i wszechstronne podstawy do wdrażania powszechności w kontakcie z muzyką, kompleksowości oddziaływań w sferze doświadczeń i przeżyć, wczesnego rozpoznania zakresu zainteresowań muzycznych oraz ciągłości oddziaływań ukierunkowanych na rozwój pasji i talentu muzycznego. W artykule podjęto analizę oceny preferencji muzycznych uczniów z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej z województwa mazowieckiego i wielkopolskiego. Badania potwierdziły prawdziwość hipotezy, że im więcej cech charakterystycznych dla akceptacji form muzyki w warunkach szkolnych mają uczniowie, tym wyższy stopień nasilonej aktywności i zainteresowania ujawniają udziałem w różnych formach muzycznych. Okazuje się, że koncepcja wykorzystania w szkole wzmożonego i postępowego kontaktu na co dzień z muzyką może mieć charakter dalekosiężnego, rozwojowego i nowatorskiego podejścia w całym procesie wzbogacania terapii i aktywizacji uczniów. Jak próbowano wykazać, taki ożywiony, ukierunkowany profesjonalnie kontakt pozwala m.in. na uzyskanie dodatkowych informacji niezbędnych do dokonania oceny ucznia; ustalenia optymalnego modelu wspomagania wzajemnych relacji między nauczycielem, rodzicami, środowiskiem a uczniem; opracowania indywidualnego programu pracy terapeutycznej w adaptacji społecznej; skutecznego wzmacniania procesu usamodzielniania się ucznia i efektywnego podwyższania poziomu wtajemniczenia w obszarze uprawiania przez niego muzyki, jej interpretacji oraz akceptacji pomysłowości w wykorzystaniu do poprawy jakości życia i nauki szkolnej.
PL
W rozwoju potencjału twórczego dziecka istotną rolę odgrywa odpowiednio zorganizowane środowisko rodzinne i szkolne, które charakteryzuje się przyjazną atmosferą emocjonalną oraz bogatym otoczeniem materialnym. Zadaniem nauczycieli jest celowe tworzenie takiego środowiska, aby w każdym momencie dziecko mogło się uczyć i aktywnie budować własną wiedzę podczas zajęć angażujących jednocześnie umysł, emocje i różne obszary wiedzy. Prezentowany tekst przedstawia główne idee i cechy uczenia się dziecka przez współpracę w zespołach badawczych.
EN
An appropriately created family and school environment, which is characterized by a friendly emotional atmosphere and luxurious physical surroundings, play a significant role in the development of the child's artistic potential. The task of teachers is to deliberately create such an environment, so that, at any time, the child can learn and actively build his/her own knowledge during activities involving simultaneously the mind, emotions and different areas of knowledge. The presented text depicts the main ideas and features of achild's learning by working in study groups.
11
Content available Działania szkoły wobec agresywnego ucznia
88%
PL
Agresywne zachowania uczniów stają się coraz większym problemem w szkołach. Ze względu na wagę zagadnienia nauczyciele muszą posiąść niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą im odpowiednio reagować w tego typu trudnych sytuacjach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ agresja uczniów jest obecnie dość powszechnym zjawiskiem. Mając to na uwadze ważnym jest, aby każda szkoła wypracowała efektywne procedury umożliwiające podjęcie spójnych i planowanych działań mających na celu zapobieganiu i eliminowaniu agresji i przemocy. Przedstawione informacje pokazują, że działania szkoły wobec agresywnych uczniów, są problemem bardzo złożonym i determinowanym przez różnego typu czynniki. Działania te nie są łatwe, jednak muszą być efektywne, ponieważ podjęcie właściwych środków zaradczych, nie chroni jedynie społeczności szkolnej, ale również pozwala eliminować negatywne skutki agresji także w późniejszym życiu. Dlatego też szkoły zobowiązane są do opracowywania oraz wdrażania długofalowych procedur radzenia sobie z problemem agresji oraz jak najszerszego korzystania w różnych form wsparcia, tak, aby efekty oddziaływań były systematyczne, spójne, a przede wszystkim skuteczne.
PL
We wstępie artykułu przedstawiono nowe uregulowania prawne w Kazachstanie, które obligują nauczycieli do monitorowania osiągnięć szkolnych, a także zasygnalizowano problemy związane z systemem oceniania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w nurcie edukacji włączającej. Stanowiło to uzasadnienie do podjęcia badań, których celem była analiza doświadczeń zagranicznych (wybranych krajów) oraz pogłębiona refleksja dotycząca systemu ewaluacji szkolnej uczniów w Kazachstanie. W kolejnej części scharakteryzowano pokrótce rozwiązania australijskie, natomiast bardziej szczegółowo opisano rozwiązania polskie i rosyjskie. Dużo uwagi poświęcono analizie kazachskiego systemu monitorowania osiągnięć szkolnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wskazując na pozytywne zmiany, jak i na konieczność opracowania nowych systemowych rozwiązań. Stwierdzono, że w National Academy of Education imienia I. Altynsarin opracowano model psychologiczno-pedagogicznego podejścia (koncentracja na uczniu, koncentracja na aktywności i koncentracja na ochronie zdrowia), pedagogiczne uwarunkowania ewaluacji, zadania i funkcje kryterialnej oceny osiągnięć edukacyjnych oraz wymagania odnośnie do systemu kryterialnej oceny osiągnięć szkolnych młodszych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) w środowisku inkluzyjnym. Jednocześnie pytania dotyczące procedury ewaluacji indywidualnych osiągnięć ucznia, doboru metod, form, narzędzi i warunków ewaluacji, jak również wskaźników personalnych (osobowych), w tym także profesjonalnej i psychologicznej gotowości nauczycieli do uczestniczenia w ocenie osiągnięć uczniów, pozostają bez odpowiedzi. Dlatego też konieczne jest kontynuowanie badań nad procesem monitorowania osiągnięć szkolnych uczniów ze SPE, efektem których byłoby stworzenie systemu ewaluacji osiągnięć ucznia ze SPE uwzględniającego kazachskie rozwiązania i dobrą praktykę, a także doświadczenia innych krajów.
PL
Szkoła to istotny element w rzeczywistości młodego człowieka. W jej przestrzeni uczeń spędza znaczną część swej codzienności. Szkoła, świadoma swojego znaczenia, stara się o jak najlepsze wypełnianie zadań. Szczególną rolę odgrywa w przypadku ucznia z niepełnosprawnością, którego funkcjonowanie z natury rzeczy jest utrudnione. W wyjątkowo trudnej sytuacji znajdują się uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, co ukazuje zaprezentowana diagnoza. Diagnozę zrealizowano w nurcie badań jakościowych, zastosowano metodę indywidualnego przypadku z wykorzystaniem techniki wywiadu. Odwołano się do zasad diagnozy relacyjnej. Wywiad przeprowadzono z 13-letnim Mateuszem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, uczniem klasy IV szkoły podstawowej – integracyjnej. Materiał badawczy wzbogacono wywiadami z mamą chłopca oraz jego wychowawczynią – nauczycielką matematyki. Diagnozie poddano obszary funkcjonowania ucznia w szkole: funkcjonowanie zadaniowe, relacje z dorosłymi, relacje z rówieśnikami i obraz własnej osoby. Diagnoza ukazuje niekorzystną sytuację chłopca w szkole, na zaburzenia we wszystkich obszarach jego funkcjonowania (stosunkowo najkorzystniejsze są relacje badanego z dorosłymi w szkole). Chłopiec nie radzi sobie w sytuacjach zadaniowych w roli ucznia i kolegi. Mimo że uczęszcza do klasy integracyjnej nie czuje się pełnowartościowym jej członkiem, jego relacje z rówieśnikami są ubogie i najczęściej zaburzone. Nie lubi chodzić do szkoły, nie radzi sobie z nauką, ma niską samoocenę. Przyczyn tego stanu upatrywać należy w niepełnosprawności intelektualnej i niestety w niedostatkach środowiska szkolnego Dla poprawy sytuacji konieczne są zmiany, zarówno w edukacji uczniów z niepełnosprawnością, udzielanej im pomocy, jak i w wychowawczym wspieraniu integracji społecznej uczniów z niepełnosprawnością. Bez odpowiednich działań uczniowie ci skazani są na niepowodzenie szkolne, na zagrożenie wykluczeniem społecznym.
PL
W książce autorzy koncentrują się wokół szkoły jako „najważniejszym – składniku przestrzeni edukacyjnej”, jednocześnie jako drugim – po domu rodzinnym – ważnym miejscu funkcjonowania nauczyciela i ucznia.
EN
In the book, the authors concentrate on the school as the "most important - component of the educational space", and at the same time as the second - after the family home - an important place of the teacher's and student's functioning.
15
Content available Klimat klasy szkolnej jako kategoria pedagogiczna
75%
PL
Niniejszy artykuł jest próbą zdefiniowania pojęcia klimatu klasy i poszukiwania jego specyficznych wymiarów. W tekście zwrócono uwagę, że klimat klasy jest jedną ze współczesnych kategorii dydaktycznych i zajmuje ważne miejsce w rozważaniach pedagogicznych. Zasługuje także na analizowanie go niejako w oderwaniu od kategorii „klimatu szkoły” ze względu na swoją specyfikę. Przedstawiono krótką retrospekcję etymologiczną i uzasadnienie znaczenia tego konstruktu. Nakreślono główne wymiary klimatotwórcze, takie jak: wsparcie edukacyjne, wsparcie społeczno-emocjonalne oraz organizacja i zarządzanie klasą oraz wskazano ich rolę w podnoszeniu efektywności procesu edukacyjnego. Przyjęto przy tym założenie, że z efektywnością dydaktyczną nierozerwalnie związana jest efektywność wychowawcza, bowiem to, w jaki sposób nauczyciel realizuje zadania dydaktyczne wpływa w znacznym stopniu na skuteczność jego oddziaływań wychowawczych. Na bazie tych rozważań przedstawiono implikacje praktyczne dotyczące kształtowania optymalnego klimatu klasy za sprawą badań w działaniu.
PL
Autorka przedstawia cechy dialogu pedagogicznego jako odmiany dialogu ogólnoludzkiego. Wyodrębnia kolejno cztery, które – według niej – umożliwiają nauczycielowi nawiązanie dialogicznej relacji z uczniem. Są to: „przydawanie się komuś”, „zdawanie sprawy”, „potwierdzanie” oraz „świadomość korzeni i odmienności”. Podczas ich omawiania Autorka korzysta z kilku kontekstów filozoficzno-teoretycznych: przykładu relacji „przydawania się” w sytuacji psychoterapeutycznej, etymologii pojęcia „relacja”, filozofii dialogu Martina Bubera, starochińskiej koncepcji Yin i Yang oraz m.in. psychosomatycznych zaburzeń rozwoju. W praktyce wymienione cechy pedagogicznego dialogu mają być reprezentowane poprzez osobowość i postawę nauczyciela. Autorka zwraca jednakże uwagę na potrzebę ich uczenia się w odwrotnej kolejności aniżeli przedstawiona. Argumentuje to wzajemnym warunkowaniem się poszczególnych cech.
PL
Pandemia COVID-19, ogłoszona przez WHO 11 marca 2020 roku, wywarła wpływ na wszystkie obszary życia społecznego. Edukacja nie jest wyjątkiem: nagle i niespodziewanie proces kształcenia został przeniesiony na platformy wirtualne, co zrodziło wiele wyzwań i problemów dotykających wszystkich jego uczestników (nauczycieli, uczniów i rodziców). Wśród problemów, które przyniosła nauczycielom zmiana funkcjonowania systemu edukacji, należy wymienić (choć nie jest to pełna lista): stres i zmęczenie związane ze zdalnym nauczaniem, zwiększenie czasu przeznaczanego na pracę zawodową, wydłużenie czasu spędzanego przed komputerem, nadmierną konsolidację życia zawodowego i osobistego (praca w domu), pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej. Czas pandemii zazwyczaj nie sprzyja ani kontynuacji, ani podejmowaniu przez nauczycieli zachowań prozdrowotnych.
PL
W artykule, na podstawie analizy wybranych sprawozdań szkolnych z gimnazjów w Galicji, zarysowano problematykę wspierania rozwoju uczniów poprzez uczestnictwo w wycieczkach szkolnych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli uczniowie mieli możliwość zwiedzania najbliższej okolicy, poznawali także odleglejsze miejscowości, odbywały się również wyjazdy poza granice państwa. Urozmaiceniem wycieczek były gry, zabawy, konkursy z nagrodami. Wycieczki szkolne miały wartość zarówno wychowawczą, jak i dydaktyczną. Umożliwiały uczniom konfrontację uzyskanych podczas zajęć szkolnych wiadomości z rzeczywistością, którą mogli zaobserwować, doświadczyć jej. Ich niewątpliwym walorem było pogłębianie kontaktów koleżeńskich, ale również mniej formalne relacje z nauczycielami.
EN
In an article based on an analysis of selected reports of school gymnasiums in Galicia outlined issues to promote the development of students through participation in school trips. Thanks to the commitment of teachers, students had the opportunity to explore the immediate area, learned about the distant village, held also travel outside the borders of the state. Diversification trips were games, contests with prizes. School trips were worth both educational and didactic. Allow students to confront the achieved during school news with the reality that you can see, to experience. Their undoubted advantage was the deepening of friendly relations, but also less formal relationships with teachers.
EN
In the paper I was aiming to increase knowledge about the participation of students at risk of early school leaving from four European schools from London (Woodside School), Rome (Leonardo da Vinci School), Kaunas (Jonas and Petras Vileisiai School) and Nicosia (B ‘District Gymnasium). In the first part I presented the problem of early school leaving in the European context, and I made a general review of literature about youth participation. The second part of the paper synthesizes information about the possibility of participation of young people in their school. The research has been undertaken within the framework of international educational project “Future Youth School Forums”, financed by a grant from Erasmus+ and the Ministry of Science and Higher Education.
PL
W poniższym artykule dążyłam do wzbogacenia wiedzy na temat partycypacji uczniów zagrożonych przedwczesnym zakończeniem nauki z czterech europejskich szkół z Londynu (Woodside School), Rzymu (Leonardo da Vinci School), Kowna (Jonas and Petras Vileisiai School) i Nikozji (B’ District Gymnasium). W pierwszej części artykułu przedstawiłam problematykę przedwczesnego porzucania szkoły w kontekście europejskim oraz dokonałam ogólnego przeglądu ujęć teoretycznych nad partycypacją młodzieży. W drugiej części artykułu podjęłam próbę charakterystyki uczniów przedwcześnie kończących naukę z czterech europejskich szkół w opinii nauczycieli oraz opinię nauczycieli i uczniów na temat możliwości partycypacji młodzieży w swojej szkole.
PL
Wspieranie rozwoju dzieci to jedno z najważniejszych zadań nauczyciela – wychowawcy. Artykuł prezentuje wyobrażenia studentów wczesnej edukacji o pracy nauczyciela – wychowawcy uczniów klasy pierwszej. Podstawą analizy są narracje – listy (21) studentów do rodziców przyszłych uczniów. Wyodrębniono cztery wątki tematyczne: I. Zasady, wartości, II. Współpraca, III. Wymagania, IV. Sposoby pracy i dokonano analizy jakościowej uzyskanego materiału badawczego. Na zakończenie sformułowano wnioski.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.