Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tree removal
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ponoszone przez podmioty korzystające ze środowiska na podstawie art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 142) są instrumentem prawnym, który z jednej strony ma stymulować podmioty korzystające ze środowiska do tego, aby ich działania miały charakter przemyślany, a oddziaływanie na środowisko występowało tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne.
PL
Dość często w naszym kraju zachodzi konieczność wydania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących w pasie drogi gminnej, która jednak nie ma jeszcze uregulowanych kwestii własnościowych.
PL
Drzewa, jak praktycznie każdy większy lub mniejszy obiekt występujący w przestrzeni miejskiej, mogą być zagrożeniem, a ich usunięcie może leżeć w interesie społecznym. W dotychczasowym stanie prawnym brakuje rozwiązań pozwalających organom administracji na nakładanie obowiązku usunięcia drzew mogących stanowić źródło zagrożeń.
PL
W przypadku realizacji inwestycji bardzo często zachodzi konieczność usuniecia równocześnie wielu drzew lub krzewów. Z punktu widzenia podmiotów zainteresowanych wycinką optymalnym rozmiązaniem jest rozstrzygnięcie tej sprawy w jednej decycji. Niestety często drzewa planowane do usunięcia przedstawiają różną wartość przyrodniczą uzależnioną od ich gatunku i wielkości.
PL
Zezwolenia na usunięcie roślin wydawane na podstawie art. 33 ust 1. ustawy z 16 kwietnia 2004 r. są decyzjami wywołującymi skutki prawne przez stosunkowo długi czas.
PL
Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów wydawane na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody [DzU z 2020 r., poz. 55 z późn. zm.) jest jednym z podstawowych instrumentów prawnych mających gwarantować skuteczność ochrony zieleni na terenie miast i wsi. Zgodnie z postanowieniami tego przepisu może ono być wydane co do zasady tylko na wniosek posiadacza nieruchomości.
PL
W wielu przypadkach pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do możliwości usuwania drzew lub krzewów w okresie lęgowym ptaków w sytuacji, w której konkretne drzewa nie stanowią miejsca ich występowania. Również w mediach bardzo często pojawiają się informacje o tym, że w okresie lęgowym ptaków drzew usuwać nie wolno.
PL
Ptaki występujące w Polsce podlegają różnorakim formom ochrony. Tymczasem w dużej części zakładają one gniazda na drzewach, a ich siedliskami są zadrzewienia występujące również na obszarach zurbanizowanych.
PL
Z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu prawnego konieczne jest precyzyjne określenie, w jaki sposób będą stosowane sankcje za naruszenie prawa.
PL
W ostatnim okresie jesteśmy świadkami protestów związanych ze zbyt intensywnym, zdaniem wielu osób, wycinaniem drzew i krzewów. Dzieje się tak nie tylko w związku z porą roku (późna zima i przedwiośnie to czas okresowych „wycinek”), ale także na skutek istotnej zmiany treści Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku.
EN
Recently, we have witnessed intense protests related to cutting down trees and bushes, which is done, as some people claim, too often. This happens not only in relation to the season of the year (late winter and early spring is the time of periodic clear cutting), but also due to a significant change in the content of the Environmental Protection Act of the 16th of April 2004 which entered into force on the 1st of January 2017.
PL
Aby roziązania prawne właściwie spełniały swoją rolę prewencyjną oraz organizatorską, w pierwszej kolejności muszą być skutecznie egzekwowane. Reguła ta znajduje zastosowanie również w przypadku zgodności usuwania drzew lub krzewów z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2018 r., poz 1614 z późn. zm.). Niestety, prawidłowość jej realizacji w praktyce może budzić spore wątpliwości.
PL
Jednym z podstawowych środków prawnych mających stymulować działania zgodne z prawem są sankcje grożące za naruszenie obowiązujących ograniczeń. W przypadku ochrony drzew lub krzewów poza lasami taki charakter mają kary pieniężne wymierzone na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2020 r., poz. 55 z późń. zm).
PL
Zgodnie z postanowieniami art. 83 i ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody usunięcie drzew co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia. Katalog wyjątków od tej generalnej reguły został wprowadzony w art. 83f ust. 1 ustawy.
PL
W ostatnich latach narasta, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, problem związany z usuwaniem drzew z polskich miast. Dojrzałe i duże okazy znikają z różnych powodów - w trakcie samorządowych inwestycji, działań komercyjnych i deweloperskich oraz wskutek działań na prywatnych posesjach. W wielu przypadkach takie sytuacje budzą mnóstwo kontrowersji oraz prowokują społeczną i medialną dyskusję.
PL
Realizacja każdej inwestycji nie zaczyna się w momencie podjęcia prac w terenie, ale już na etapie jej planowania, którego następstwem jest uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, a tych w praktyce może być nawet kilka. Zgodnie z ogólnymi prawami ekonomii, wydłużenie czasu realizacji inwestycji wpływa na podniesienie jej kosztów. Dlatego w praktyce podejmowane są działania zmierzające do skrócenia czasu realizacji przedsięwzięć.
PL
Płock, Toruń i Gdańsk to przykłady miast, których samorządy w ciągu kilku ostatnich miesięcy wprowadziły rozwiązania mające na celu ochronę zieleni miejskiej m.in. w trakcie procesów inwestycyjnych. Co zawierają tzw. zielone kodeksy i jak w praktyce regulują liczbę oraz rodzaje nasadzeń zastępczych?
PL
W niniejszym opracowaniu przedstawiono najważniejsze zmiany w zakresie powszechnej ochrony drzew i krzewów w Polsce dokonane w 2017 roku, w szczególności w zakresie wymogów dotyczących usuwania drzew przez osoby fizyczne. Na przestrzeni pół rok obowiązywały w tym zakresie trzy stany prawne: do 31 grudnia 2016 roku, od 1 stycznia 2017 roku do 16 czerwca 2017 roku, od 17 czerwca 2017 roku. Analizie poddano główne kierunki zmian oraz ich konsekwencje.
EN
This paper presents the most important changes in the field of universal protection of trees and shrubs in Poland that were made in 2017 and their consequences, especially the problem of removing trees from real property belonging to natural persons for purposes not related to economic activity and the new institutions introduced in June 2017.
RU
данном докладе рассмотрены основные изменения, произошедшие в сфере всеобщей охраны зеленых насаждений в Польше в 2017 году. Особое внимание уделено требованиям, предъявляемым к вырубке деревьев физическими лицами. В течение полугода правовое регулирование по этому вопросу изменялось трижды: первый вариант действовал до 31 декабря 2016 года, второй с 1 января 2017 года до 16 июня 2017 года, третий вступил в силу с 17 июня 2017 года. Были проанализированы основные направления, в которых произошли изменения, а также последствия нововведений.
PL
Okres wakacji jest czasem, w którym intensyfikacji ulega działalność gospodarcza związana z turystyką, która w wielu miejscowościach ma charakter sezonowy, a podmioty, które ją prowadzą po zakończeniu np. wakacji, zawieszają jej wykonywanie w celu obniżenia kosztów jej wykonywania. Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest jednak tożsame z tym, że w obiektach turystycznych zupełnie nic się nie dzieje. W tym czasie przeprowadzane są bowiem często np. prace remontowe lub inne mogące wpłynąć na jej efektywność. W takich przypadkach może wystąpić kolizja z drzewami lub krzewami występującymi na konkretnej nieruchomości.
PL
Krąg podmiotów korzystających z nieruchomości może być bardzo szeroki. Mieszczą się w nim bowiem nie tylko właściciele, ale także np. dzierżawcy, najemcy czy użytkownicy. Wszystkie te podmioty mogą być zainteresowane usuwaniem drzew z terenu użytkowanej nieruchomości.
PL
Usunięcie drzew i krzewów rosnących poza lasami zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.) co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.