W praktyce czas montażu jest ważnym czynnikiem decydującym o wykorzystaniu konkretnego rozwiązania w zakresie trasy kablowej. Oprócz tego prostota instalacji oraz wysoka jakość materiału i wykonania stanowią główne zalety tras kablowych.
Jedną z najważniejszych użytkowych instalacji nisko prądowych w budynkach jest aktualnie system okablowania strukturalnego. Najczęściej jest on bazą każdej sieci komputerowej, ponadto wykorzystywany jest do przesyłania sygnałów audio i video, do stacjonarnej sieci telefonicznej, do monitoringu wizyjnego oraz do innych celów.
W obiektach, w których występują rozbudowane instalacje elektryczne liczne obwody elektryczne są prowadzone na wspólnych trasach. Wymaga to układania ich na przygotowanym uprzednio podłożu zbudowanym z elementów prefabrykowanych.
Wykrywanie oraz lokalizacja przewodów i kabli zainstalowanych w różnym środowisku montażowym pozwala uniknąć przykrych niespodzianek związanych z ich uszkodzeniem na przykład podczas prac remontowych czy ziemnych. Wśród bogatej oferty przyrządów pomiarowych mamy równie bogatą ofertę urządzeń służących do lokalizowania oraz wykrywania uszkodzeń przewodów i kabli.
Za podstawowy czynnik brany pod uwagę na etapie projektowania systemu tras kablowych należy uznać nośność instalacji. Ważne jest zatem, aby uwzględnić planowane obciążenia, jakie powstaną po wykonaniu kompleksowej instalacji.
Spełnienie podstawowych wymagań dotyczących projektowania i budowy instalacji elektrycznych wiąże się z właściwym doborem przewodów i kabli elektroenergetycznych oraz prawidłowym prowadzeniem ich tras w obrębie budynku i poza nim. Jako najważniejsze elementy tras przewodowych w budynku wymienia się ich elementy nośne, do których należy zaliczyć wszelkiego typu korytka i drabinki przewodowe.