Zapoczątkowana w październiku 2007 r. w Łodzi przez Krzysztofa Piątkowskiego inicjatywa ustawodawcza, mająca na celu ograniczenie używania torebek foliowych w sklepach, spotkała się w całym kraju z żywym przyjęciem. Pomysł łódzkich radnych przyczynił się bowiem nie tylko do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, ale również do konkretnych działań, podejmowanych zarówno przez pojedynczych obywateli, jak i jednostki samorządowe.
Problem wszędobylskich "foliówek" jest, wbrew pozorom, bardzo złożony. Składają się bowiem na niego nie tylko kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, ale również czynniki ekonomiczne, społeczne i psychologiczne. Okazuje się bowiem, że popularne opakowania z tworzyw sztucznych mają, np. w porównaniu z torbami papierowymi, również pewne zalety. Różne aspekty tego zagadnienia przedstawiają poniższe opinie.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Ciągle postępujący rozwój społeczny i gospodarczy pociąga za sobą zwiększanie zasobności portfela przeciętnego obywatela. W dalszej kolejności generuje to zwiększone zapotrzebowanie na dobra ogólne, zarówno pochodzące z branży spożywczej, jak również z branży technicznej. Wraz z rosnącą konsumpcją dóbr zwiększeniu uległo również zapotrzebowanie na opakowania. Zdecydowaną większość z nich stanowią opakowania jednorazowe, takie jak torby, torebki papierowe i foliowe, kartoniki do soków, butelki do napojów itp. Przez ostanie kilkanaście lat z półek rodzimych sklepów zniknęły szklane butelki do mleka czy śmietany, które zostały wyparte przez kartoniki czy woreczki foliowe.
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewidywana jest konstrukcja prawna opłaty recyklingowej. Projekt ten opublikowano na stronach Ministerstwa Środowiska i opatrzono datą 19 listopada 2008 r.
Mijają kolejne miesiące zastoju w gospodarce odpadami, a przedtem nie były dostrzegane zgłaszane uwagi o możliwości zaistnienia obecnej sytuacji. Wiele zakładów z branży gospodarki odpadami, które ograniczają masę składowanych odpadów, a tym samym wypełniają zobowiązania Polski, zostało pozostawionych bez pomocy państwa.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.