Właściwości termoizolacyjne materiałów charakteryzuje przewodność cieplna. Warunkiem przewodzenia ciepła jest występowanie różnic temperatury w różnych miejscach badanego ciała. Ciepło płynie od miejsca o temperaturze wyższej do miejsca o temperaturze niższej. Według teorii kinetycznej cząsteczki większej energii przekazują część swojej energii cząsteczkom uboższym w energię. Natężenie rozchodzenia się ciepła tą drogą wyraża się współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wskazuje, ile ciepła przepływa przez jednostkę przekroju w ciągu jednostki czasu, przy spadku temperatury równym jedności, na drodze jednostki grubości warstwy.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przy wykorzystywaniu otulin termoizolacyjnych do izolowania różnego rodzaju rur, bardzo istotny jest ich odpowiedni dobór. Czynnikiem decydującym w tym przypadku jest rodzaj materiału, z jakiego wykonuje się izolację, ponieważ to pozwala nam określić właściwości otuliny oraz jej zakres zastosowania. W przypadku otulin termoizolacyjnych, wykonanych ze spienionych tworzyw sztucznych, definiowanie ich własności dokonywane jest między innymi przez badanie współczynnika przewodzenia ciepła. Niniejszy artykuł pomija to zagadnienie, odnosząc się przede wszystkim do badań związanych z wyznaczaniem współczynnika oporu przeciw dyfuzji pary wodnej z określaniem odporności otulin na podwyższoną i obniżoną temperaturę.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.