Przewiewy mają ogromny wpływ na termoizolacyjność dachów, a co za tym idzie całych budynków. W Europie są postrzegane jako bardzo niebezpieczne zjawiska z dwóch powodów: trudno jest je wyeliminować i są przyczyną dużych strat energii. Gdy działają przez dłuższy czas, obniżają trwałość dachu, ponieważ w miejscach ich występowania zawsze jest wilgoć. W Polsce zjawisko przewiewu jest ignorowane, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia, a jednocześnie polski zmienny klimat sprzyja jego powstawaniu.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule przedstawiono wybrane surowce do produkcji termoizolacji wysokotemperaturowych, czyli stosowanych w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie z gorącymi mediami lub czynnikami gorącymi. Opisano ich podstawowe właściwości oraz podano główne obszary zastosowania.
EN
The article presents selected raw materials used in the production of high-temperature thermal insulation, i.e. used in direct or indirect contact with hot media or hot agents. It describes their basic properties and indicates the main areas of their application.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Największą część opłat eksploatacyjnych w budynku stanowią koszty ogrzewania - ich udział w całkowitych kosztach energii wynosi od 50 do 70%. A ponieważ co roku zapowiadane są podwyżki cen nośników energii, poszukiwane są rozwiązania pozwalające obniżyć koszty energii na cele grzewcze.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w zakresie systemów ociepleń, a i koszt robocizny bywa różny w zależności od wybranego rozwiązania, rodzaju budynku, materiału termoizolacyjnego oraz standardu wykończenia. Które dokładnie elementy docieplenia podwyższają jego koszty?
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Na polskim rynku izolacji kilka lat temu pojawił się nowy materiał - płyta termoizolacyjna z rdzeniem ze sztywnej piany fenolowej. Czy w dłuższej perspektywie stanie się on alternatywą dla dotychczas stosowanych izolacji, czy raczej uzupełni pewną lukę?
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wprowadzenie od 1 stycznia 2009 r. obowiązku sporządzania świadectwa energetycznego dla każdego nowego lub sprzedawanego budynku już teraz zmieniło społeczne nastawienie do energooszczędności w budownictwie. Inwestorzy zaczęli zwracać uwagę na energochłonność swoich budynków, która wpłynie na przyszłą wartość ich nieruchomości.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.