Rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza dla wielu przedsiębiorstw wprowadzenie do stosowania nowych taryf dla ciepła. W wielu przypadkach zatwierdzenie taryfy dla ciepła przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki poprzedzone było długim i żmudnym postępowaniem administracyjnym. Przedsiębiorstwa ciepłownicze, odpowiadając na wezwania merytoryczne i dążąc do maksymalizacji zysku, starają się udokumentować wszystkie planowane koszty, co w prosty sposób przekłada się na ilość załączanej do wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła dokumentacji.
Niniejszy artykuł jest krytycznym spojrzeniem na propozycję nowego sposobu podejścia do regulacji cen i stawek opłat w ciepłownictwie. Pokazano słabe strony zaproponowanego sposobu, a także narzędzia istniejące w aktualnie obowiązującym prawie, które mogą być stosowane w celu poprawy efektywności przedsiębiorstw.
EN
This paper is a critical contribution to discussion about a new approach to regulation of prices and rates in the heating sector. The author showed some weak points of the proposed method as well as existing legal tools which can be used to improve effectiveness of district heating companies.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zasady kalkulacji taryf dla ciepła przedsiębiorstw energetycznych, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu ciepła do odbiorców w zakresie objętym koncesjonowaniem, zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (Prezesa URE), regulują przepisy ustawy – Prawo energetyczne zawarte w szczególności w art. 44 i 45 oraz rozporządzeniu taryfowym dla ciepła.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.