Narzędzia diamentowe mają powszechne zastosowanie w przemyśle szklarskim. Ich różnorodność zapewnia wykonywanie wszystkich możliwych rodzajów operacji: cięcia, frezowania, wiercenia i szlifowania szkła. Szlifowanie szkła można wykonywać za pomocą elastycznych narzędzi ściernych. Wykorzystują one płótna ścierne z tradycyjnym nasypem karborundowym oraz nasypem diamentowym. Płótna ścierne tradycyjne mają ziarno karborundowe napylane na specjalną warstwę klejową, która po wysuszeniu zapewnia mocne trzymanie ziarna. Warstwa ziarna jest sklejona z podłożem brezentowym lub papierowym. Taka konstrukcja nasypu ma jednak wady w postaci szybkiego wykruszania się ziaren a co za tym idzie szybkiego zużycia narzędzia oraz zmiennych parametrów skrawania.
Aby w pełni zrozumieć znaczenie chłodziwa w procesie obróbki, a szczególnie w opisywanym procesie szlifowania szkła, opowiem zdarzenie, które utwierdziło mnie w przekonaniu o jego istotnej roli. Kilka lat temu pracowaliśmy nad dopasowaniem najbardziej efektywnego narzędzia dla potrzeb szlifowania krawędzi szkła. Po kilku miesiącach prób dobraliśmy bardzo efektywne spoiwo diamentowe, które dawało bardzo długą żywotność, wolno traciło profil oraz pozwalało na znaczne zmniejszenie kosztów procesu przy zachowaniu dobrej jakości szlifu.
Każdy z nas miał okazję zobaczyć jak ziarenko piasku jest w stanie zarysować powierzchnię szkła. To właśnie zjawisko nasi przodkowie wykorzystali do obróbki szlifierskiej szkła. Szkło po opęknięciu pozostawia bardzo nierówną krawędź. Nie jest ona estetyczna, natomiast jest ostra, jak nóż. Trzeba ją wyrównać, by wyrób szklany był zarówno bezpieczny, jak też miły dla oka.
Szlifowanie krawędzi szkła płaskiego jest prawie tak stare jak samo jego wytwarzanie. W początkowym okresie używano do tego naturalnego kamienia. Metoda ta praktykowana jest do dziś w zakładach o długoletnich tradycjach szklarskich i wymaga dużych umiejętności manualnych szlifierza i długiego czasu. Odkąd wprowadzono do obrotu narzędzia z nasypem diamentowym proces ten stał się niezmiernie precyzyjny i szybki. Dzięki temu rozwinęła się możliwość obrabiania szkła na centrach numerycznych. Tarcze diamentowe mają szerokie zastosowanie w zatępianiu krawędzi szkła przed procesem hartowania jak też szlifowaniu, fazowaniu oraz grawerowaniu.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW