Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  szkolenia zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Fizyka medyczna w Uniwersytecie Śląskim ma już niemal trzydziestoletnią historię. Początkowo była to specjalność na kierunku fizyka, którą z czasem przekształcono w kierunek fizyka medyczna. To wchodzące do polskiego prawa wymogi prawne, które zaczęły obowiązywać po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wymusiły niejako przekształcenie specjalności w kierunek fizyka medyczna, na którym realizowano kilka specjalności o tematyce i treściach kształcenia odpowiadającym wymogom unijnym.
PL
Głównym celem artykułu jest prezentacja wyników badań sondażowych przeprowadzonych wśród absolwentów kursu specjalistycznego dla dowódców operacji policyjnych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, którzy w przedmiotowym kursie uczestniczyli w latach 2014–2020. Kurs wykorzystuje narzędzie nowoczesnej technologii w postaci symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych. Istotą badań było zatem dokonanie weryfikacji wpływu treningu symulacyjnego w ramach kursu specjalistycznego dla dowódców akcji i operacji policyjnych na realny, rzeczywisty zakres i sposób realizowanych przez jego absolwentów zadań tj. na dowodzenie rzeczywistymi policyjnymi działaniami na rzecz zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego podczas imprez masowych, w tym wydarzeń sportowych, zgromadzeń i uroczystości publicznych, a także innych zbiorowych zakłóceń porządku publicznego. Podkreślić należy, że z uwagi na nierzadko znaczny upływu czasu od zakończenia kursu, respondenci formułowali swoje opinie w oparciu o kolejne doświadczenia i analizy rzeczywistych stanów faktycznych, w kontekście wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie szkolenia.
PL
Artykuł poświęcony jest nowatorskiej formule szkolenia, która wykorzystuje narzędzie nowoczesnej technologii w postaci symulatora kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Za główny cel artykuł przyjmuje prezentację wyników tzw. badań efektywności doskonalenia zawodowego oraz badań sondażowych przeprowadzonych wśród absolwentów szkolenia w zakresie kierowania pojazdami uprzywilejowanymi - zarówno funkcjonariuszy Policji, jak i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy przedmiotowe szkolenie odbyli w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie w latach 2018–2020. Ocenie bezpośrednio po zakończeniu szkoleń poddano zagadnienia takie jak: program kursu, zakres zdobytych podczas kursu wiedzy i umiejętności praktycznych, jak również ogólny poziom zadowolenia respondentów z uczestnictwa w szkoleniu. Z kolei badaniom sondażowym przyświecało dokonanie weryfikacji wpływu treningu symulacyjnego w ramach szkolenia na realny, rzeczywisty zakres i sposób realizowanych przez jego absolwentów zadań służbowych, w ramach których wykorzystują pojazdy służbowe jako pojazdy uprzywilejowane.
|
|
tom 282
|
nr 2
121-148
EN
The article investigates a strategy used by a Polish subsidiary of a multinational corporation to improve the professional skills and knowledge potential of its workers through a system of vocational training courses. Vocational education and training (VET) is one of the basic mechanisms of transferring and generating knowledge in enterprises and a key factor of competitiveness in a knowledge-based economy under globalization. The use of the case study method results from the need to complement analyses conducted in this field with the latest empirical findings concerning enterprise-level processes. The case study is also an example of a wide spectrum of methods used by enterprises controlled by foreign investors to improve the professional skills of workers. The analysis corroborates earlier findings by many authors about a stronger embeddedness of foreign investors in regions where they have established cooperation links with local partners.
PL
W artykule przedstawiono szczegółową analizę przyjętej strategii w polskiej filii koncernu międzynarodowego, dotyczącej podnoszenia kwalifikacji i zwiększania potencjału wiedzy pracowników, poprzez wprowadzanie systemu szkoleń i dokształcania zawodowego. Problematyka szkoleń i podnoszenia kwalifikacji (VET) odzwierciedla jeden z podstawowych mechanizmów transferu i tworzenia wiedzy w przedsiębiorstwach, co uznawane jest za najważniejszy czynnik konkurencyjności we współczesnych warunkach globalizacji i budowania gospodarki opartej na wiedzy. Zastosowanie metody case study, stanowi odpowiedź na potrzeby uzupełniania analiz w zakresie tej problematyki o najbardziej aktualne ustalenia empiryczne, odzwierciedlające realne procesy zachodzące na poziomie przedsiębiorstw. Prezentowany przypadek stanowi przykład szerokiego zakresu form podnoszenia kwalifikacji pracowników, stosowanych w przedsiębiorstwach należących do inwestorów zagranicznych. Jednym z rezultatów wprowadzenia rozbudowanego systemu szkoleń w polskiej filii koncernu jest dość radykalne podwyższenie kwalifikacji zawodowych pracowników, a to z kolei wskazuje, że duża inwestycja zagraniczna w regionie - szczególnie w takim, w którym staje się dominującym podmiotem gospodarczym - przyczynia się do pozytywnych zmian na rynku pracy, zarówno w aspekcie ilościowym, jak i jakościowym. Dodatkowym rezultatem wykorzystania analizy case study jest możliwość szczegółowego określenia przestrzennego zasięgu sieci powiązań z firmami szkoleniowymi, co prowadzi do potwierdzenia wcześniejszych ustaleń wielu autorów, o silniejszym zakorzenieniu (embeddedness) inwestora zagranicznego w regionie, w którym zostały nawiązane sieci współpracy z lokalnymi partnerami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.