Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  szkło hartowane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2005
|
tom nr 4 [85]
22-23
PL
wszechniejsze zastosowanie szkła na elewacjach budynków rodzi pytania potencjalnych inwestorów o konieczność hartowania tafli szklanych. Czy powinny być hartowane, a właściwie co możemy zyskać stosując szyby hartowane?
PL
Szkło hartowane jest stosowane w fasadach, ściankach działowych, drzwiach całoszklanych i innych konstrukcjach, od których wymaga się użycia szkła o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i odporności termicznej. Nie bez znaczenia jest też bezpieczne zachowanie się szkła hartowanego w przypadku rozbicia - rozpada się ono na drobne, nieostre kawałki, które nie powodują zagrożenia skaleczeniem osób postronnych. Wysoka odpowiedzialność za produkcję i instalację tych konstrukcji sprawia, że szkło hartowane podlega ścisłym wymaganiom normowym i należy do tej grupy wyrobów szklanych, na które w pierwszej kolejności opracowano zharmonizowane normy europejskie i system znakowania CE.
|
2005
|
tom nr 2 [83]
71-74
PL
Konieczność zagospodarowania dużej ilości szkła, uzyskanego w wysokowydajnym procesie float, zmusiła producentów do szukania nowych jego zastosowań. Sprzymierzeńcem stał się tu rozwój nowoczesnego budownictwa. Uwzględniał on powszechne stosowanie szkła, które ze względu na swoją przezroczystość i estetyczny wygląd stanowiło atrakcyjny materiał budowlany. W nowatorskich projektach architektów małe, tradycyjne okna ustąpiły miejsca rozwiązaniom, w których różnorodność form i udział powierzchni oszklonych osiąga bardzo znaczne rozmiary. Duże przeszklenia budynków są miarą ich nowoczesności, a pełne światła pomieszczenia poprawiają jakość życia użytkowników.
|
2002
|
tom nr 8 [55]
8-10
PL
Rozwój budownictwa zmierzający w kierunku poprawy wyglądu budynków, a także jak największego doświetlania wnętrz, przyczynił się do upowszechnienia stosowania szkła jako atrakcyjnego materiału budowlanego. Niebagatelny wpływ na zainteresowanie szkłem miał również ciągle powiększający się rynek producentów środków transportów.
5
Content available remote Przyczyny samoistnego pękania szkła hartowanego
80%
6
Content available remote Szkło hartowane firmy 'Glaspol"
80%
|
2002
|
tom nr 3
16-16
PL
W artykule scharakteryzowano szkło hartowane firmy "Glaspol", omówiono proces hartowania szkła, wskazano na jego zastosowanie np.(wewnątrz obiektu mogą to być drzwi szklane, balustrady, na zewnątrz - ekrany dźwiękochłonne, daszki szklane, wiaty).
|
2003
|
tom nr 4 [63]
18-18
PL
radycyjne drzwi w ramach ustępują miejsca drzwiom ze szkła hartowanego instalowanym w technologii bezramowej. Wielu architektów, projektantów i inwestorów zrozumiało jakie zalety niosą ze sobą realizacje, gdzie szkło jest głównym materiałem. Pozwala ono przede wszystkim na przepływ światła oraz powiększenie przestrzeni. Przypisywana do tej pory drzwiom funkcja zamykania i dzielenia pomieszczeń staje się tym samym czysto umowna. Brak wizualnej bariery nie oznacza jednak braku pewnej izolacji akustycznej i funkcjonalnej, a nawet termicznej.
|
2003
|
tom nr 6 [65]
32-32
PL
Szerokie zastosowanie szkła w architekturze, wystroju wnętrz (kabiny prysznicowe czy meble) sprzęcie AGD, pobudziło rozwój nowych technologii jego przetwarzania, między innymi produkcji szkła hartowanego giętego.
|
2006
|
tom nr 1 [93]
32-36
PL
Duża wydajność linii produkujących powszechnie stosowane szkło płaskie float, w połączeniu z coraz większym na niego zapotrzebowaniem ze strony rozwijającego się budownictwa, stanowiły bodziec do rozwoju jego przetwórstwa. Duży udział wśród wyrobów powstałych w wyniku przetwórstwa szkła płaskiego stanowi szkło hartowane. Ostatnio coraz częściej słyszy się o stosowaniu w budownictwie szkła termicznie wzmocnionego zwanego potocznie "szkłem półhartowanym".
|
2003
|
tom nr 10 [68]
50-52
PL
Przedmiotem Kryteriów jest termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe, stosowane w budownictwie do oszkleń zewnętrznych i wewnętrznych. Potrzeba zmian i opracowania nowych Kryteriów Technicznych dla certyfikacji szkła hartowanego wyniknęła z przyjęcia normy europejskiej na zasadzie tłumaczenia jako PN-EN-12150-1:2000 Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe. Część 1: Definicje i opis oraz innych norm europejskich, związanych z problematyką jakości szkła hartowanego.
|
2006
|
tom nr 10 [101]
72-74
PL
Harmonizacja normy PN-EN 12150 Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane, bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe z Dyrektywą 89/106/EEC dotyczącą wyrobów budowlanych, po okresie przejściowym wymaga od producentów szkła hartowanego wdrożenia jednej z metod sprawdzania jego wytrzymałości mechanicznej. W związku z tym przedstawiam metodę oraz dostępne urządzenie badawcze do jej realizacji w ramach zakładowej kontroli produkcji (ZKP), spełniające wymagania Polskiej Normy PN-EN 1288-3 Szkło w budownictwie. Określenie wytrzymałości szkła na zginanie. Część 3: Badanie na próbkach podpartych na dwóch podporach (czteropunktowe zginanie).
|
2005
|
tom nr 4 [85]
76-80
PL
Trwa proces dostosowania przepisów i norm przedmiotowych do unormowań unijnych. W dziedzinie budownictwa podstawowym dokumentem jest Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich nr 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustaw i aktów wykonawczych Państw Członkowskich dotyczących wyrobów budowlanych. Celem dyrektywy jest stworzenie warunków umożliwiających wolną wymianę handlową wyrobami budowlanymi między Państwami Członkowskimi Wspólnoty. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest usunięcie barier technicznych wynikających z rozbieżności postanowień krajowych norm na wyroby budowlane, niejednolitych kryteriów przyjmowanych przy ocenie nowych wyrobów wchodzących na rynek, zróżnicowanych procedur przy atestacji i certyfikacji wyrobów.
|
2003
|
tom nr 6 [65]
42-48
PL
Ostatnie lata przyniosły fantastyczny rozwój urządzeń łazienkowych służących nowym formom higieny i relaksu. Natryski, bicze wodne, kąpiele bąbelkowe czy parowe, mogą być dzięki najnowszym osiągnięciom technik sanitarnych montowane w każdej, nawet małej łazience. Zainteresowanie nowymi możliwościami połączenia codziennej higieny ciała z relaksem spowodowało podaż bogatego asortymentu kabin prysznicowych, wanien z hydromasażem, urządzeń do kąpieli parowych czy sauny.
|
2003
|
tom nr 4 [63]
20-25
PL
Bezramowe konstrukcje szklane cieszą się w architekturze coraz większą popularnością. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie, a wraz z nim zmieniają się linie wzornicze i poszerza się oferta dostawców. Ich cechą charakterystyczną jest to, że szkło nie jest oprawione w żadne ramy, a jedynymi elementami łączącymi szkło ze sobą lub z innymi konstrukcjami są metalowe okucia. Szkło w konstrukcjach bezramowych jest jednocześnie elementem konstrukcyjnym. Przykładem takich konstrukcji są drzwi szklane, składające się z tafli szklanej ze szkła hartowanego oraz z metalowych okuć.
18
Content available remote Badania szkła hartowanego wg PN-EN 12150-1.
70%
|
2004
|
tom R. 55, nr 1
36-38
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.