Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  szkło budowlane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Proces ujednolicania Norm Europejskich dotyczących szkła budowlanego i produktów przetworzonych ma się właśnie ku końcowi. Pozwoli to na wprowadzenie, we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej, spójnego i jednolitego systemu produkcji i oceny gotowych produktów, a w dalszej kolejności - konieczności oznakowania wyrobów znakiem CE. Zharmonizowane Normy, w jeszcze większym stopniu niż miało to miejsce dotychczas, kładą nacisk na odpowiedzialność producenta za jakość wytworzonego produktu, a co za tym idzie za deklarowane parametry techniczne.
|
2002
|
tom nr 5 [52]
37-39
PL
W okresie poprawy koniunktury gospodarczej i wzrostu produkcji budowlanej w Polsce w latach 1995-1999 dużemu zwiększeniu uległo zapotrzebowanie na szkło budowlane. W rezultacie krajowa produkcja szkła budowlanego wzrosła z niskiego poziomu 327- 322 tys.t, rejestrowanego w latach 1995-1996, do ponad 500 tys.t w roku 2000.
|
2002
|
tom nr 7 [54]
38-40
PL
Ustawa o badaniach i certyfikacji z 3 kwietnia 1993r. (Dz. U. nr 55 poz. 250) wraz z późniejszymi zmianami wprowadziła Krajowy System Badań i Certyfikacji Wyrobów. Jedną z podstawowych funkcji systemu jest ochrona rynku krajowego przed wyrobami stwarzającymi zagrożenie dla życia zdrowia i środowiska. Ustawa zakłada dwa obszary certyfikacji: dobrowolną i obowiązkową na znak bezpieczeństwa "B".
|
2002
|
tom nr 1 [49]
28-30
PL
Ogromny postęp dokonany w ostatnich latach w produkcji i przetwórstwie szkieł budowlanych otworzył szereg nowych możliwości zastosowań szkieł - daleko wykraczających poza tradycyjne pojmowaną funkcję doświetlania pomieszczeń.
|
2003
|
tom nr 1 [60]
26-27
PL
Technologia szkła budowlanego jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Co dwa lata W Düsseldorfie odbywa się największa na świecie impreza handlowo-wystawiennicza związana z produkcją, obróbką i zastosowaniem szkła - targi Glasstec. Targom towarzyszy przegląd informacyjny (Glass Technology Live). W roku 2002 hasło przeglądu brzmiało""Przezroczystość jako pojęcie estetyczne w architekturze". Zaprezentowano projekty bazujące na nowatorskich sposobach wykorzystywania szkła w architekturze i budownictwie. Wpływ zastosowania różnych rodzajów i typów tafli szklanych na estetyczny wyraz architektury jest coraz bardziej wyraźny.
|
2000
|
tom nr 10 [37]
14-17
PL
Zastosowanie szkła jako materiału budowlanego znane jest od wieków. Od dawna też dostrzegano niezwykłe możliwości estetyczne tego materiału. Artystyczny wkład w szklenie okien dał w efekcie niezwykły rozwój witrażownictwa, która to sztuka odcisnęła swoje piętno na architekturze sakralnej gotyku, czyniąc ze szklanych witraży nie tylko niezbędne "wypełnienie" okien, ale niejednokrotnie tworząc architektoniczny kształt i wyraz budowli (La Chapelle - Paryż). Od początku też witraże ukazały całe piękno szlachetnego tworzywa w zakresie barwienia, która to cecha nieodłącznie towarzyszy wyrobom szklanym do dziś.
7
Content available remote Produkcja szkła budowlanego w Polsce
100%
|
2002
|
tom nr 3
13-13
PL
W artykule poddano analizie produkcję szkła w Polsce w 2001 r. Stwierdzono, że załamanie budownictwa w 2001 r. negatywnie odbiło się na przemysłach zasilających budownictwo m. in. na przemysł szkła budowlanego, którego wielkość produkcji obniżyła się w 2001 r. o 12% w porównaniu z 2000 r. Na wykresach przedstawiono dynamikę produkcji szkła budowlanego (wg rodzajów) w Polsce w latach 1996-2001.
8
Content available remote Nowoczesne przeszklenia fasady
100%
|
2002
|
tom nr 3
18-19
PL
W nowoczesnej architekturze szkło stosowane jest już nie tylko jako tradycyjne przeszklenie okien, ale również stało się bardzo ważnym elementem fasad zarówno w mniejszych realizacjach, jak i w wielkokubatorowych obiektach komercyjnych. W artykule omówiomo wymagania stawiane przegrodom zewnętrznym ze szkła, wymieniono w tabelach rodzaje szyb przeciwsłonecznych oraz podano poziomy izolacyjności cieplnej szyb zespolonych jednokomorowych stosowanych w przeszkleniach fasad. Zwrócono uwagę na problem stosowania szyb ogniochronnych, bardzo kosztownych, tam, gdzie ze względu na warunki zabudowy wymaga tego prawo budowlane.
9
Content available remote Szklana filharmonia
100%
|
2002
|
tom nr 3
40-40
PL
W artykule omówiono projekt "szklanej filharmonii" w Łodzi. W tej nowoczesnej konstrukcji ma być wykorzystane szkło budowlane. Do realizacji przeszkleń zewnętrznych wykorzystane zostaną profile systemów Wicona, a do wewnętrznych firmy "Sapa".
10
Content available remote Rodzaje i zastosowanie szkła w budownictwie
100%
PL
W artykule poddano charakterystyce różne rodzaje szkła budowlanego: otrzymywane metodą hutniczą (szkło płaskie ciągniowe, szkło płaskie float, szkło walcowane i kształtki szklane) oraz to, które po otrzymaniu metodą hutniczą zostało poddane dodatkowej obróbce (szyby zespolone, szkło bezpiecznie hartowane, szkło ochronne budowlane).
11
Content available remote Szyby Heat Mirror
100%
|
2002
|
tom nr 3
33-33
PL
Artykuł dotyczy szyb Heat Mirror. Nazwa omawianej szyby pochodzi od nazwy folii stanowiącej podstawowy element jej budowy. Naciągnięta w procesie wygrzewania folia Heat Mirror rozbija falę dźwiękową, dzięki czemu wykazuje bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne.
12
Content available remote Rodzaje szkła do stosowania wewnątrz obiektów
88%
|
2002
|
tom nr 3
22-22
PL
W artykule omówiono rodzaje szkła do stosowania wewnątrz obiektów. Poddano charakterystyce Pilkington Szkło z Sitodrukiem, używane przeważnie na fasady oraz szkło zapewniające odporność ogniową: Pilkington Pyroshield.
|
2005
|
tom nr 2 [83]
76-80
PL
W przypadku szyb zespolonych, określenie typu jest konieczne zarówno w odniesieniu do normy PN-B-13079, z uwzględnieniem wymagań podstawowych zapisanych w prawie budowlanym, a także wdrażanej i przewidzianej do harmonizacji, nowej normy europejskiej EN 1279, której przedmiotem są szyby zespolone izolacyjne. Nawiązując do definicji wyrobu budowlanego, podanej w art. 2 ustawy o wyrobach budowlanych, określenie typu szyb zespolonych obejmuje zarówno wyroby wprowadzane do obrotu jako pojedyncze, jak również szyby zespolone traktowane jako zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu, stanowiącym integralną całość użytkową i mającą wpływ na spełnienie wymagań podstawowych. Wynika z tego, że ustalenie typu dotyczy także szyb zespolonych przeznaczonych do stosowania jako ściany zewnętrzne i przekrycia w systemach oszklenia z konstrukcyjnym spoiwem klejowym.
15
Content available remote Bezpieczne szkło budowlane
75%
|
2009
|
tom nr 9
18-19
18
Content available remote Ściany szklane mocowane mechanicznie
75%
|
2002
|
tom nr 3
28-31
PL
Artykuł dotyczy ścian szklanych mocowanych mechanicznie. Omówiono dokładnie konstrukcje wsporcze do szklanych fasad mocowanych mechanicznie oraz rozwój systemów bazujących na mocowaniu punktowym szkła.
19
Content available remote Nowe rodzaje szkieł
75%
|
2002
|
tom nr 3
14-15
PL
W artykule scharakteryzowano nowe rodzaje szkieł: szkło samoczyszczące, przeciwsłoneczne, o zwiększonej izolacyjności termicznej, szkło bezpieczne o zwiększonej izolacyjności akustycznej.
20
Content available remote Świetliki w Muzeum Narodowym w Warszawie
75%
|
2002
|
tom nr 3
36-37
PL
Artykuł dotyczy renowacji świetlików w budynku Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekt renowacji zakłada: -zachowanie kształtu i wielkości świetlika z 1938 r., -zachowanie stalowej konstrukcji nośnej, z uwzględnieniem koniecznych wzmocnień, -pomalowanie konstrukcji farbą ogniochronną, -wykonanie przekrycia świetlika z kształtowników aluminiowych i szyb zespolonych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.