Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  systemy ogrzewania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Systemy ogrzewania - szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) - wymagają bardzo dobrego rozwiązania dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń, tak by zmiana wymagań w jednym pomieszczeniu (np. otwarcie okna i zwiększenie zapotrzebowania na moc cieplną) nie wpływała na dostarczanie ciepła do innych.
PL
Wodne, płaszczyznowe systemy ogrzewania i chłodzenia, wykorzystujące powierzchnie sufitów, podłóg, rzadziej ścian jako elementu aktywnego termicznie, zdobywają coraz większą popularność. Rozwijają się nowe kierunki tej technologii. Dziś, oprócz elementów zabudowanych w przegrodzie, można wykorzystywać także rozwiązania płaszczyznowe montowane na zewnątrz niej.
Rynek Instalacyjny
|
2007
|
tom Nr 4
33--34, 36, 38
PL
Artykuł sygnalizuje problemy, jakie mogą wystąpić przy niewłaściwym wykonawstwie. Celem nie jest skrytykowanie konkretnej sytuacji, ale zwrócenie uwagi na pewne istotne zagadnienia przy budowie instalacji ogrzewczych wyposażonych w pompę ciepła. W omawianym przypadku inwestor jest zadowolony z decyzji, że wybrał takie źródło ciepła, zastrzeżenie budzi natomiast sam sposób wykonania instalacji.
4
Content available remote Energooszczędne systemy ogrzewania obiektów sakralnych
100%
EN
Problems relating to the heating of sacral buildings are presented in the paper. Churches in the Archdiocese of Częstochowa are used as an example to illustrate the scale of problems. Contemporary heating systems are presented with an estimation of their efficiency in heating the interior of church buildings.
PL
Zaprojektowane przez Komisję Europejską regulacje mają nałożyć na państwa Unii Europejskiej wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji ciepła i chłodu. Dotychczasowy wzrost został uznany za niewystarczający.
6
Content available Optymalizacja ogrzewania kościołów filialnych
100%
PL
Omówiono specyfikę funkcjonowania niewielkich obiektów sakralnych, jakimi są kościoły filialne. Przedstawiono analizę systemów ogrzewania istniejących w kościołach filialnych archidiecezji częstochowskiej oraz wskazano możliwości optymalizacji ogrzewania tych obiektów.
EN
The paper discusses the specific functioning of filial churches, which are small sacral buildings. An analysis of heating system in filial churches of the archdiocese of Czestochowa and opportunities to optimize this buildings heating is presented.
PL
Systemy ogrzewania niskotemperaturowego przy pomocy kotłów kondensacyjnych (gaz i olej), w szczególności wykorzystywanie kotłów gazowych i monowalentnych pomp ciepła jak również materiałów grzewczych w budownictwie mieszkalnym są dzisiaj tak mocno udoskonalone, że można je polecić bez jakichkolwiek ograniczeń. Główną przyczyną tego, że ta najbardziej ekonomiczna technologia grzewcza nie znajduje jeszcze ogólnego zastosowania jest niewystarczające uświadomienie, jak również niewystarczające uzgodnienia budowlane w interesie inwestora, gospodarki narodowej i naszego wspólnego środowiska.
PL
Artykuł odwołuje do przepisów regulujących kwestie zaopatrzenia w ciepło zawartych w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jego merytorykę uzupełniają praktyczne uwagi kierowane do projektantów, inwestorów, właścicieli i użytkowników obiektów związane z efektywnym zużyciem energii cieplnej.
9
Content available remote Pompy ciepła
100%
PL
W artykule opisano możliwości zastosowania pomp ciepła w charakterze źródła ciepła i/lub chłodu w budownictwie wielkopowierzchniowym.
PL
W ciągu ostatnich dwudziestu lat w Polsce poziome ogrzewania jednorurowe nie przyciągały uwagi inżynierów i naukowców. Co sprawiło, iż systemy te, dobrze zapowiadające się jeszcze w latach 70. popadły w niełaskę projektantów oraz inwestorów i przegrały w konkurencji z systemami pionowymi dwururowymi, będącymi obecnie w kraju monokulturą ogrzewniczą? Jakie nowe okoliczności mogą przyczynić się do renesansu ogrzewań jednorurowych i ich powrotu do biur projektów dysponujących już nie suwakami logarytmicznymi, lecz komputerami i specjalistycznym oprogramowaniem? Czy stosując odpowiednie wyposażenie oraz regulację wstępną i eksploatacyjną tych instalacji, rozszerzymy paletę oferowanych przez rynek systemów ogrzewania o nowoczesną i sprawdzoną w krajach zachodnich instalację? Artykuł zawiera analizę porównawczą ekonomiczno-techniczną i eksploatacyjną trzech alternatywnych systemów ogrzewania (system tradycyjny i dwa warianty ogrzewań mieszkaniowych poziomych) w istniejącym budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w którym zachodzi konieczność wymiany instalacji centralnego ogrzewania.
PL
W artykule przedstawiono propozycję wprowadzenia skojarzonej gospodarki cieplno-elektrycznej, opartej na pracy klasycznej siłowni parowej zasilanej węglem kamiennym (układ technologiczny oparty jest na pracy kotłów parowych i wodnych zasilanych ciekłym gazem oraz wspierany energią elektryczną kupowaną z krajowego systemu elektroenergetycznego). Po zmianach w pełni zostaną pokryte potrzeby cieplne zakładu, zaś nadmiar energii elektrycznej trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego.
PL
Jednym z aspektów, które warto rozważyć dokonując wyboru urządzenia, jest to, czy pompa ciepła powinna być jednostopniowa (jedna sprężarka), czy dwustopniowa (dwie sprężarki). Urządzenia małej mocy (kilka kilowatów) oferowane są najczęściej w pierwszym z wymienionych wariantów. Pompy dużej (jak na tego typu urządzenia) mocy (kilkadziesiąt kilowatów) sprzedawane są jako dwustopniowe. W przypadku tych urządzeń, wybór zależy wyłącznie od zapotrzebowania na ciepło. Jednakże, bardzo popularnym zakresem mocy są urządzenia średnie (kilkanaście kilowatów) – szczególnie w budownictwie jednorodzinnym. Co wtedy wybrać? Zdania są podzielone.
PL
Postęp w budownictwie powoduje sukcesywne ograniczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, co pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w postaci źródeł monowalentnych. W klimacie środkowoeuropejskim uzasadnione ekonomicznie jest wykorzystanie za pomocą pompy ciepła energii słonecznej zakumulowanej w ziemi. W artykule opisano takie rozwiązanie w domu energooszczędnym i inteligentnym. Budynek jest wyposażony w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.
PL
Piąta, i ostatnia część cyklu artykułów autora poświęconych zastosowaniu sprężarkowych pomp ciepła w systemie ogrzewania obiektu użyteczności publicznej. W tym materiale przedstawiona została ocena ekonomiczna zaproponowanych wcześniej trzech alternatywnych rozwiązań w zakresie kosztów inwestycyjnych i późniejszych kosztów eksploatacyjnych, i w konsekwencji szacunkowych kosztów całkowitych rozważanych rozwiązań. W końcowej części materiału autor przedstawił wnioski odniesione do całego cyklu publikacji.
EN
This is the fifth and the last part of the series of papers dealing with heat pump applications in public buildings. Three alternative solutions proposed previously are evaluated in the scope of investment, operation and total costs. Then general conclusions are given.
15
75%
PL
W artykule dokonano analizy modernizacji dotychczasowego systemu grzewczego z zastosowaniem pomp ciepła. Przedstawiono opis systemu ogrzewania przed i po modernizacji. Przeprowadzono również analizę efektu ekonomicznego planowanej inwestycji.
EN
This paper presents an analysis of the modernization of the existing heating system by the use of heat pumps. There is description of the heating system before and after modernization. Moreover, there is analysis of economic effect for planned investment.
PL
Tematem artykułu jest modernizacja istniejącego systemu ogrzewania i przygotowania c.w.u. przez zaprojektowanie układu hybrydowego z powietrzną pompą ciepła i płaskimi kolektorami słonecznymi. Dla wybranego do projektu budynku wyznaczono charakterystykę cieplną zawartą w jego świadectwie charakterystyki energetycznej. Dla wybranej koncepcji biwalentnego systemu ogrzewania z powietrzną pompą ciepła, kotłem gazowym i kolektorami słonecznymi, przedstawiono projekt instalacji grzewczej. Przedstawiono ocenę techniczną i ekonomiczna zaproponowanego rozwiązania w odniesieniu do systemu obecnie użytkowanego w budynku. W ocenie ekonomicznej posłużono się metodą LCC (Life Cycle Cost).
EN
The paper deals with the idea of a heating system upgrade to a hybrid system equipped with air-to-air heat pump and flat plate type solar collectors. For the chosen building the data for its energy certificate is prepared. Bivalent system with heat pump, gas boiler and solar collectors is designed and compared with the existing instalation. The economical analysis is based on the L CC method.
PL
W artykule zwrócono uwagę na podstawowe czynniki wpływające na przyjęty do realizacji system ogrzewania oraz warunki przyszłej eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki termicznej konstrukcji oraz dynamicznych zmian warunków cieplno-wilgotnościowych powietrza wewnętrznego.
PL
Kolejna, czwarta publikacja Autora tym razem poświęcona analizie technicznej, przedstawionego w nr. 11/2015 „TCHiK” projektu koncepcyjnego systemu ogrzewania z pompą ciepła, przeznaczonego dla obiektu użyteczności publicznej. Analiza systemu pod względem efektywności energetycznej polega na prześledzeniu wpływu wartości współczynnika wydajności grzewczej COP na parametry zmieniające koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. W artykule przedstawione zostały m. in. takie zagadnienia jak wielkość instalacji dolnego źródła, pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła przy 100% jej wydajności, rzeczywisty pobór energii elektrycznej przez system grzewczy oraz problem deklarowanego przez producenta i rzeczywistego współczynnika COP dla systemu grzewczego. Wszystkie analizy i rozważania przedstawione w tej publikacji zostały oparte o dane analizowanego obiektu, w tym jego projektowe obciążenie cieplne.
EN
This is the next, fourth paper of this Author. It contains the technical analysis of the heating system with a heat pump designed for a public building and presented in Nr 11/2015 „TCHiK”. The influence of COP on investing and operating costs is discussed. The analysis takes into account such factors as lower heat source capacity, maximal power consumption, real energy amount consumed by the heating system and real COP values for the heat pump. All results are obtained for the analysed building and its designed heating demand.
PL
Przedstawiono możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach. Przeanalizowano systemy ogrzewania domów jednorodzinnych. Zaproponowano biwalentne i multiwalentne rozwiązania z pompą ciepła jako głównym źródłem ciepła.
EN
The opportunities to use renewable energy sources in buildings have been presented. The systems of heating single family houses have been analysed. The bivalent and multivalent solutions with a heat pump as a primary source of heat was proposed.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.